Polskie Radio

Kraków: Unia Międzyparlamentarna przyjęła rezolucję ws. zmian klimatu w ramach COP24

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 19:24
Uczestnicy obradującej w Krakowie Unii Międzyparlamentarnej - parlamentarzyści z całego świata - przyjęli rezolucję w sprawie działań na rzecz ochrony klimatu. Spotkanie towarzyszyło odbywającej się w Katowicach konferencji klimatycznej ONZ COP24.
Audio
  • Michał Seweryński: trzeba, żeby program przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym szedł w parze ze sprawiedliwością społeczną (IAR)
Uczestnicy spotkania parlamentarnego ws. zmian klimatu
Uczestnicy spotkania parlamentarnego ws. zmian klimatuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W rezolucji podkreślono, że pogłębiające się zmiany klimatu, to jeden z najbardziej złożonych problemów ekologicznych, społecznych i gospodarczych, przed którym staje świat.

W dokumencie znalazł się też apel, by wdrażanie ambitnych programów ograniczenia emisji, uwzględniało wsparcie dla krajów biednych i rozwijających się i zasady sprawiedliwości społecznej. Parlamentarzyści przyjęli rezolucję końcową przez aklamację wraz z wprowadzonymi na wniosek kilku państw zmianami i zgodzili się, że kluczowe znaczenie ma ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i wdrażanie nowoczesnych technologii. 

Unia Międzyparlamentarna to organizacja powstała pod koniec XIX wieku. Skupia parlamentarzystów ze 173 państw świata. 

msze

Czytaj także

Czy głos Polski w sprawie klimatu jest słyszalny w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 18:05
- Polski węgiel jest ofiarą naszej obecności w Unii Europejskiej i ofiarą tego, że Polska nie podejmuje zdecydowanych kroków - powiedział w "Debacie Społeczno-Gospodarczej" Polskiego Radia 24 ekspert rynku energetycznego Andrzej Szczęśniak. Goście Anny Grabowskiej dyskutowali o polityce klimatycznej naszego kraju i tym, jak postrzegają ją inne kraje.
rozwiń zwiń