Polskie Radio

Pierwsze polskie muzea i ogrody filozoficzne

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 09:45
Helena Radziwiłłowa, Izabela Czartoryska, Elżbieta Lubomirska, Aleksandra Potocka, Izabella Działyńska. To właśnie w XVIII  i na początku XIX wieku wielkie damy polskiego oświecenia były inicjatorkami powstania pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych.
Ogród w Arkadii
Ogród w ArkadiiFoto: Shutterstock/Avillfoto

Kolekcje sztuki starożytnej, malarstwa, rzemiosła artystycznego oraz pamiątki  po bohaterach polskiej historii – to wszystko eksponowane było w pięknych zespołach pałacowo- ogrodowych w Arkadii koło Nieborowa, w Puławach, Łańcucie, Wilanowie i Gołuchowie. Te niewielkie miejscowości w trudnych czasach panowania Stanisława Augusta i rozbiorów Polski stały się centrami życia kulturalnego i miejscem spotkań europejskiej arystokracji.

O prekursorkach polskiego muzealnictwa porozmawiamy z prof. Teresą Grzybkowską, historykiem sztuki, specjalistką od malarstwa polskiego i europejskiego ostatnich pięciu stuleci.

Prof. Grzybkowska zajmuje się także początkami muzealnictwa, historią ogrodów i związkami malarstwa z muzyką. Właśnie ukazała się jej ostatnia książka "Kobiety chwalebnego czynu - twórczynie pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych.

***

Na audycję zatytułowaną "Pierwsze polskie muzea i ogrody filozoficzne" w poniedziałek (22.04) o godz. 10.20 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

kh