Nieleczona paradontoza prowadzi dalej do wielu przykrych konsekwencji jak: zanik kości wyrostka zębowego i utraty podparcia zębów. Co to oznacza w praktyce? Zęby zaczynają się ruszać i mogą nawet wypaść. Udowodniono, że porphyromonas gingivalis za swój teren bytowania nie wybiera tylko jamy ustnej i dziąseł, ale też doskonale migruje po całym organizmie wnikając do komórek nabłonka czy mięśni. Wysokie stężenie tej bakterii znaleziono również w płytce miażdżycowej, będącej odpowiedzialnej nie tylko za choroby serca, ale i za otępienie miażdżycowe z powodu niedokrwienia mózgu. Jaki jest skutek bytowania tej bakterii w naczyniach? Zmniejsza się przepływ krwi w zawężonych naczyniach krwionośnych, co powoduje obumieranie neuronów w mózgu i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania pacjenta. I rozpoczyna się choroba Alzheimera
Profesor Jan Potempa z Wydziału Biochemii i Biotechnologii UJ wraz ze swoim zespołem udowodnił, że to właśnie gingipainy zaburzają reakcję obronną organizmu człowieka, a to pierwszy krok do początków Alzheimera.
W audycji opowiemy o badaniach, które otworzyły zupełnie nowe pole poznawcze choroby Alzheimera.
Ekspertem będzie dr Urszula Jarosz - protetyk, implantolog i ortodonta. Studia stomatologiczne ukończyła w Niemczech w Rhein-Westphälische Technische Hochschule. Następnie rozpoczęła pracę w Aachen, w klinice specjalizującej się w protetyce i chirurgii stomatologicznej. Ukończyła również studia implantologiczne i otrzymała Curriculum Implantologiczne Niemieckiego Towarzystwa Implantologicznego. Jest członkiem Niemieckiego Towarzystwa Implantologicznego DGI (Deutsche Gesellschaft für Implantologie) i Akademii Nauki i Praktyki (Akademie Praxis und Wissenschaft).
***
Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w czwartek (27.06) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski.
DS