Włoski socjalista David Sassoli został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zastąpił na tym stanowisku swojego rodaka - chadeka Antonio Tajaniego.
David Sassoli to ostatnie kluczowe nazwisko w skomplikowanej układance unijnych stanowisk, które w dużej mierze zostały podzielone na wczorajszym szczycie w Brukseli. Najważniejsze z nich przypadło niemieckiej mister obrony Ursuli von der Leyen, która ma zostać szefową Komisji Europejskiej. Jej kandydatura musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Parlament Europejski.
- W Niemczech pojawiają się głosy, że Ursula von der Leyen będzie musiała udowodnić swoimi czynami, że przestrzega praworządności i w żaden sposób nie będzie starała się zrewanżować krajom Grupy Wyszehradzkiej oraz Włochom za doprowadzenie swoim uporem wobec Fransa Timmermansa do jej wyboru. W związku z tym wszyscy będą patrzeć jej na ręce, w jaki sposób traktuje sprawy, którymi zajmował się Frans Timmermans, czyli dotyczące praworządności w krajach Grupy Wyszehradzkiej i we Włoszech - skomentował Piotr Jendroszczyk.
"Jest doskonałym wyborem na okres brexitu"
Jak dodał, Ursula von der Leyen nie jest lubiana w ministerstwie, którym zarządza. Jest to spowodowane jej podejściem do niemieckiej armii. - W pryncypialny sposób uznała, że armia ma wielki problem ze względu na bardzo dużą liczbę przejawów prawicowego ekstremizmu w jej strukturach czy nawet neonazistowskich idei. To nie spodobało się wierchuszce w armii, która twierdzi, że są to jednostkowe przypadki - stwierdził gość Jedynki.
Zdaniem Piotra Jendroszczyka, Ursula von der Leyen jest doskonałym wyborem na okres brexitu i negocjacji z Wielką Brytanią. - Ma swoje zasady, wie czego chce. Podejrzewam, że będzie samodzielnie funkcjonować - podkreślił.
Komentator był też pytany m.in. o to, dlaczego Angela Merkel postawiła na Ursulę von der Leyen, a nie na Fransa Timmermansa? A także, czy paradoksalnie jej wybór może osłabić siłę rażenia niemieckiego obozu w Unii Europejskiej?
Magdalena Skajewska rozmawiała również z dr Joanną Gocłowską-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego na temat politycznego porozumienia między Unią Europejską a organizacją zrzeszającą: Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj w sprawie stworzenia wspólnej strefy wolnego handlu.
W "Więcej świata" także materiał o statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z migrantami na pokładzie, który - wbrew zakazowi włoskich władz - wpłynął do portu na wyspie Lampedusa.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Goście: Piotr Jendroszczyk (Rzeczpospolita), dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 3.07.2019
Godzina emisji: 17.26
DS