- Od lipca można składać wnioski o 500+ za pośrednictwem internetu
- W tym samym miesiącu pojawia się też możliwość wnioskowania o 300 zł wyprawki w ramach programu "Dobry start"
- Bożena Borys-Szopa mówiła też o pracach rządu nad programem 500+ dla niepełnosprawnych
Od 1 lipca można za pośrednictwem internetu składać wnioski o 500+. Program zostanie rozszerzony na pierwsze dziecko. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zachęciła, aby wybrać właśnie taki sposób aplikacji. - Jest to szansa na to, że szybciej do rodziny trafią pieniądze i jest to chyba najprostsze: dzieje się w domu, można zaangażować (...) dzieci - powiedziała.
- Uprościliśmy bardzo ten projekt. Zlikwidowaliśmy kryterium dochodowe, więc samorządy mają ułatwione zadanie, bo nie muszą wydawać decyzji administracyjnych, tylko informację do rodziny - mówiła Bożena Borys-Szopa na antenie Jedynki.
Kolejnym uproszczeniem programu jest to, że "w tej chwili formularz to dwie karteczki". - Na jednym formularzu zgłaszamy wszystkie dzieci - powiedziała polityk.
Od lipca 500+ także na pierwsze dziecko. Sprawdź, co się zmieni
500+ "bez zbędnej zwłoki"
Wnioski o 500+ w sposób "tradycyjny" można zgłaszać od sierpnia. Minister rodziny mówiła, że "samorządy świetnie spisały się przy pierwszych wnioskach". Liczy, że i tym razem "bez zbędnej zwłoki" będą wysyłać pieniądze na konta.
Bożena Borys-Szopa wskazała również na ważny element ustawy o świadczeniu 500+. Według ustawy, niezależnie od tego, w którym z pierwszych trzech miesięcy obowiązywania rozszerzonego programu (lipiec, sierpień, wrzesień) zostanie złożony wniosek, wypłacana kwota będzie naliczana od lipca.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: 500+ to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu
- Jeżeli wniosek złożymy w październiku, listopadzie czy grudniu, wypłata nastąpi od dnia złożenia wniosku - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
"Dobry start"
Od lipca można będzie też online złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Rodzic otrzyma wtedy kwotę 300 zł "na każde uczące się dziecko do 20. roku życia". Bożena Borys-Szopa przypomniała, że w przypadku uczącego się dziecka niepełnosprawnego ta granica wieku to 24 lata.
Jeżeli chodzi o aplikację o wyprawkę, to polityk podkreśliła, że w tej kwestii "nic się nie zmieniło" i wnioskowanie wygląda podobnie jak w ubiegłym roku.
Pomoc dla niepełnosprawnych
- Premierowi i całemu rządowi zależy na tym, żeby rozpocząć długofalową pomoc skierowaną do tych najbardziej potrzebujących, osób niepełnosprawnych, co nie oznacza, że przez te trzy i pół roku nic nie zrobiliśmy. W stosunku do niepełnosprawnych nikomu z nas nie brakuje empatii, na miarę naszych możliwości staraliśmy się podnosić różne świadczenia skierowane do tej grupy - mówiła również Bożena Borys-Szopa.
Minister rodziny zadeklarowała, że rząd "robi wszystko", żeby jak najszybciej wprowadzono w życie projekt 500+ dla niepełnosprawnych. - Mam nadzieję, że zdążymy przed zakończeniem tej kadencji - powiedziała.
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Bożena Borys-Szopa (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)
Data emisji: 27.06.2019
Godzina emisji: 8.15
msze, IAR/kh