Nadmierna masa ciała, a szczególnie otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób: m.in. cukrzycy typu 2, chorobom układu sercowo-naczyniowego, niektórym typom nowotworów. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, zmianom zwyrodnieniowym układu kostno-stawowego czy bezdechowi sennemu. Poza negatywnym wpływem na zdrowie fizyczne wpływa również na jakość życia na płaszczyźnie psychospołecznej.
Najnowsze badania potwierdzają, że regularna aktywność ruchowa polepsza nie tylko samopoczucie ale wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie umysłu co przekłada się na podejmowanie decyzji, planowanie, czy kształtowanie pamięci krótkotrwałej. Wysiłek fizyczny zmniejsza niepokój, poprawia jakość snu dziecka, nawet w organizmie będącym pod wpływem stresu.
Według American Cancer Society, World Health Organization, American Heart Association, zalecana optymalna częstotliwość zajęć ruchowych u dzieci i młodzieży powinna odbywać się co najmniej przez 60 minut codziennie, wysiłek fizyczny o umiarkowanej i dużej intensywności. Ćwiczenia powinny być odpowiednie do wieku rozwojowego, przyjemne i zróżnicowane. Powinny także obejmować zajęcia sportowe i gimnastyczne w szkole, w domu i w społeczności.
W Eurece omówimy temat otyłości u dzieci i roli wysiłku fizycznego w procesie rozwoju młodego organizmu oraz w profilaktyce walki z nowotworami.
Na "Eurekę" w czwartek (25.07) o 19.05 zaprasza Artur Wolski.
K.A