Polskie Radio

Rozbieżności na szczycie G7

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 09:13
Bez przełomowych decyzji zakończył się wczoraj szczyt siedmiu najbogatszych krajów świata. Rozmowy dotyczyły, m.in. Iranu, Hongkongu, brexitu czy Amazonii
Audio
  • Francja - rozbieżności na szczycie G7 [posłuchaj]
Szczyt G7 we francuskim Biarritz
Szczyt G7 we francuskim BiarritzFoto: PAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER / POOL

Bez przełomowych decyzji zakończył się wczoraj szczyt siedmiu najbogatszych krajów świata. Politycy z państw grupy G7 rozmawiali m.in. o sytuacji wokół Iranu, w Hongkongu, o brexicie czy o pożarach lasów w Amazonii. W wielu sprawach widać było rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami. 

Największym zaskoczeniem zakończonego we francuskim kurorcie Biarritz szczytu było niespodziewane zaproszenie do miasta przez gospodarzy irańskiego ministra spraw zagranicznych. Spekulowano, że prezydent Emmanuel Macron chce w ten sposób próbować załagodzić narastający konflikt między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Sam Macron przyznał, że w czasie szczytu rozmawiał przez telefon także z irańskim prezydentem. “Prezydent zapewnił, że jest gotów spotkać się z każdym, jeśli będzie to w interesie jego kraju. Zarówno ministrowi jak i prezydentowi powiedziałem, że jeśli zgodzą się na spotkanie z prezydentem Trumpem, to jestem pewien, że uda się znaleźć porozumienie” - mówił Macron. Amerykański prezydent zadeklarował jedynie otwartość na możliwość spotkania z irańskimi władzami, ale nie podał konkretów. 

Rozbieżności w największym stopniu było widać przy sprawie brexitu, gdy rozmowy ze sobą ale poprzez Twittera prowadzili obecni na szczycie brytyjski premier Boris Johnson i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. W sprawie Amazonii liderzy zadeklarowali 22 miliony dolarów pomocy, choć równocześnie prezydent iran nie pojawił się na sesji poświęconej zmianom klimatycznym. 

Amerykański prezydent powtórzył w czasie szczytu, że kraje G7 powinny na powrót przyjąć do swojego grona Rosję, co już wcześniej spotkało się z ostrą krytyką pozostałych członków grupy. Moskwa została wyrzucona ze spotkań najbogatszych krajów świata po aneksji Krymu i po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Amazonia Brexit Iran