JEDYNKA
W poniedziałkowych "Czterech Porach Roku"(9:00-12:00) temat odmrażania sportu, wracają rozgrywki żużla, można grać na orlikach, wszystko z ograniczeniami związanymi z pandemią.
Jak sobie radzą sportowcy? Jak trenują, jak dbają o formę, czy utrzymają ją do igrzysk, jakie mają rady dla słuchaczy, by utrzymać sprawność fizyczną, które momenty z życia sportowego najczęściej wspominają.
"Moja Pamiątka" - kampania społeczna pod patronatem m.in. Polskiego Radia. Każdy z nas ma swoją opowieść, w której osobista i rodzinna historia spotyka się z historią zbiorową – udział w wojnie, strajku, doświadczenia z trudnościami życia codziennego w okresie PRL. W tle naszego życia nieustannie dzieje się wielka historia.
Zapisujemy wspomnienia, utrwalamy ważne chwile na fotografiach, nagrywamy filmy, zachowujemy listy, bilety, przedmioty, by pamiętać o tym, co było dla nas najważniejsze.
Rodzinna pamiątka, fotografia, kadr z amatorskiego filmu, są świetnym pretekstem do spisania wspomnień, które pozwolą młodym ludziom spojrzeć na rzeczywistość znaną z filmów czy książek przez pryzmat osobistego doświadczenia pokolenia ich dziadków i pradziadków. Zaprasza Daniel Wydrych.
W "Muzycznej Jedynce" (13:00-15:00) - maj miesiącem polskiej muzyki.
W audycji m.in. piosenki s festiwalu opolskiego, które zostały z nami na dłużej oraz rozmowa z Misią Furtak o jej najnowszym singlu, który premierę będzie mieć w poniedziałek. Zaprasza Ula Kaczyńska.
W "Nocy z reportażem" (0:00-3:00) temat Biebrzańskiego Parku Narodowego.
„Biebrza jest wszędzie” Ewelina Karpacz-Oboładze.
Wiosna nad Biebrzą zwykle jest mokra i gwarna. Buchająca zieleń, rozśpiewane ptaki, szum wody… Jednak w tym roku jest inaczej. Biebrza po raz pierwszy od czasu prowadzenia obserwacji nie wylała. Rozlewiska są suche i panuje na nich cisza. Największy Park Narodowy w Polsce w zeszłym tygodniu płonął.
Dlaczego jest tak sucho? Czy suszę widać też w innych częściach kraju? Czy powinniśmy oszczędzać wodę? O tym w audycji.
"Ballada o Biebrzy" - reportaż Wiesława Janickiego i Tomasza Piotrowskiego /audycja archiwalna z 1975 roku/
Liryczna, rzewna, pełna humoru opowieść o jednej z najpiękniejszych polskich rzek. Autorzy nie ukrywają emocjonalnego stosunku do rzeki i mieszkających nad nią ludzi. Smutek i nostalgia przeplatają się z barwnym językiem ludzi - ubogich, lecz niezmiernie serdecznych i pogodnych, którzy umieją cieszyć się otaczającą ich przyrodą, każdym gościem i każdym przeżytym dniem.
„Rzeka odchodzi i trwa” - Praca stypendialna Joanny Sikory zrealizowana dzięki wygranej w konkursie im. Jacka Stwory 2014.
Opowieść o rzece, która łączy i dzieli. Leżą nad nią dziesiątki maleńkich wiosek, wszystkie spaja to, że ich historie, tradycje, obyczaje i wierzenia odbijają się w wodach Biebrzy. Najstarsi mieszkańcy w opowieściach wracają do czasów wojny. Rzeka dawała wtedy schronienie i karmiła.
Są też gawędy o sąsiadach zza drugiego brzegu, wiejskich weselach, flisakach, tkaniu płótna czy ludowych strachach. Rzeka była bardzo często symboliczną granicą. Po jednej stronie mieszkali katolicy, po drugiej prawosławni.
Znajdowało to również odzwierciedlenie w języku. W górnym i dolnym basenie mowa brzmi inaczej. Najlepszym przykładem są pieśni. To one przetrwały do dziś. Niosą w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny. Były śpiewane w najważniejszych momentach życia. Zarówno przy narodzinach jak i na pożegnanie.
Głosy współgrały z dźwiękami natury. Bo to ona wyznaczała i wciąż wyznacza rytm życia. Tym rytmem żyją nie tylko najstarsi mieszkańcy doliny Biebrzy, ale i Marcin Lićwinko. Młody człowiek, który całą swoją energię poświęca na pielęgnowanie opowieści i dźwięków, które odchodzą w przeszłość.
Reportaż to polifoniczna opowieść o ludziach i dźwiękach Biebrzy. Został zrealizowany w unikalnej technice surround sound przez Andrzeja Brzoskę.
DWÓJKA
07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek
09.30 Gość – Olga Pasiecznik - wybitna sopranistka zaprosi na niecodzienny występ przygotowany z okazji 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
5. maja, czyli dokładnie w dniu urodzin kompozytora, Olga Pasiecznik z akompaniamentem Ewy Pobłockiej zaśpiewa najsłynniejsze pieśni Moniuszki.
Recital odbędzie się w pustych Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
08.30 – Gość – dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej.
Na 4. maja rząd zapowiedział możliwość otwarcia muzeów, galerii sztuki, bibliotek, archiwów i niektórych księgarni. Decyzja o ponownym otwarciu należy jednak do dyrektorów instytucji.
W "Poranku Dwójki" sprawdzimy, które instytucje i na jakich zasadach otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. Porozmawiamy z gościem o rekomendacjach, jakie - w związku z możliwością otwarcia placówek - Biblioteka Narodowa wystosowała do innych bibliotek w Polsce.
Poruszymy również temat zabezpieczaniu cennych druków w czasie pandemii oraz o propozycji zerowej stawki VAT na książki drukowane.
09.50 – 09.55 – "Wiersz na dzień dobry", aud. Doroty Gacek
W wierszach spojrzymy w niebo razem z poetami szukając tam słońca, obłoków i deszczu. Posłuchamy m. in. utworów Mickiewicza, Staffa i Baczyńskiego.
10.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Andrzej Sułek
10.00 – 11.00 – "Znacie, to posłuchajcie": Antoni Wit – prowadzi Andrzej Sułek
11.00 – 11.10 – "To się czyta": Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 15 (powtórzenie)
12.45 – 13.00 – "Zapiski ze współczesności": Jerzy Trela
13.00 – 15.00 – "Pora na życzenie" – prowadzi Magdalena Łoś
15.00 – 15.15 – "Zostań w domu - słuchaj Dwójki": Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 15 (powtórzenie)
16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem jest Marcin Kącki - reporter, który opublikował właśnie swoją nową książkę, zatytułowaną "Oświęcim. Czarna zima".
Rozmawiamy także z Przemkiem Wiśniewskim - fotografem, który robi portrety zza progów mieszkań. Poza tym zastanawiamy się, jak bezpiecznie korzystać z wiosny w czasie kwarantanny, przypominamy ubiegłoroczne spotkanie Danny'ego DeVito i Richarda Gere'a z publicznością podczas Festiwalu Camerimage, a Alice Winocour opowiada o filmie "Proxima", który trafił właśnie na platformy streamingowe.
Polecamy także nasz nowy cykl - "Literackie witaminy", który będziemy emitować codziennie od poniedziałku do piątku o 16:45.
16.45 – 16.55 – "Literackie witaminy" – aud. Doroty Gacek
Nowy cykl, w którym ludzie kultury polecają książki do czytania w trudnych czasach pandemii.
18.00 – 19.00 – "Teraz Jazz" – prowadzi Tomasz Szachowski
19.00 – 21.10 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Grzegorz Dąbrowski
Koncert Lutoslawski Youth Orchestra w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego (20.11.2015) Jakub Jakowicz – skrzypce, Lutoslawski Youth Orchestra, dyr. Adrián Varela dyr. Adrián Varela Felix Mendelssohn Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, Lutoslawski Youth Orchestra 2015 – Kompozycja własna, Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op. 95.
Rozmowa – Jan Regulski (muzyk Philharmonia Orchestra i London Symphony Orchestra, związany z Lutoslawski Youth Orchestra od roku 2012)
19.10 – 19.30 – "Książka do słuchania": Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 21 (powtórzenie)
21.10 – 21.40 – "Rozmowy po zmroku": Rzeczypospolite: Muzyka rozrywkowa – aud. Antoniego Dudka
Czym była dla władzy muzyka rozrywkowa? Jakie znaczenie, poza czystą rozrywką, miały festiwale piosenki? W najbliższej audycji "Rzeczyspospolite" prof. Antoni Dudek rozmawia z dr Karoliną Bittner, autorką książki "Partia z piosenką, piosenka z partią. PZPR wobec muzyki rozrywkowej".
Autorka przebadała plany partii w dziedzinie muzyki rozrywkowej oraz ich realizację – od schyłku lat czterdziestych do końca PRL.
Karolina Bittner omawia kompleksowo peerelowski przemysł muzyczny, między innymi instytucje zajmujące się rozrywką, rolę radia i telewizji w kształtowaniu gustów odbiorców, a także funkcjonowanie przemysłu fonograficznego, zagadnienie cenzury wobec piosenki i przypadki wykorzystania piosenki przez władze PRL.
21.40 – 22.40 – "Muzyczny wieczór": Fortepianiści – prowadzi Andrzej Sułek
22.55 – 23.00 – "Przypadki słowa": Arkadiusz Kremza, opr. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
23.00 – 00.00 – Nokturn – „Śpiewnik polski" – prowadzi Ewa Szczecińska
4 maja - nokturn poświęcony będzie polskim pieśniom współczesnym. Gościem telefonicznie będzie Joanna Freszel, w jej wykonaniu słuchać będziemy pieśni Aleksandra Kościowa (cztery haiku) i Cezarego Duchnowskiego (Wściekłość).
Będą też pieśni Pawła Mykietyna (Ładnienie) w wykonaniu Jerzego Artysza, zaśpiewa Agata Zubel - własne Cascando (które otrzymało rekomendację Trybuny Kompozytorów) i Pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego, a pieśni córki Henryka Wieniawskiego, Ireny Wieniawskiej wykona (przepięknie) Barbara Kinga Majewska.
TRÓJKA
W porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" (g. 6-10) polecamy:
Od 4.05 otwierają się niektóre obiekty sportowe, w tym stadiony, boiska, bieżnie lekkoatletyczne, tory gokartowe, strzelnicze i korty. O zasadach, na których będziemy mogli z nich korzystać, i o przygotowaniu obiektów.
9.30 "Informator Ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz
Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.
Kiedy otwarcie hoteli, co z turystyką w najbliższym czasie, czy w tym roku latem są jakieś bezpieczne kierunki.
11:15 "Polecenia dla dzieci" – Gabriela Darmetko
Nauka gry na instrumentach online
18.45 w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" reportaż „Biało czerwona” autorstwa Doroty Bonieckiej-Górny.
Od 16 lat 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Pomysł ustanowienia tego dnia narodził się w małej miejscowości nadmorskiej, na wyspie Wolin, w Międzywodziu. Celem tego święta jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.
Co oznacza biel i czerwień na naszej fladze? Jak świadomość Polaków o naszych barwach zmieniła się po 16 latach obchodzenia tego święta?. W jaki sposób Polacy celebrują ten dzień? Dlaczego właśnie w Międzywodziu powstał pomysł tego święta? O tym usłyszymy w reportażu.
CZWÓRKA
"Pierwsze słyszę" 7.00-9.00 – Jakie będą nasze wspomnienia z wielkiej zarazy? Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie (woj. podkarpackie) ogłosiło konkurs na najlepszy pamiętnik z czasów epidemii.
Autorzy liczą na ciekawe przemyślenia i opis zmian w najbliższym otoczeniu. Na najlepsze dzieła czekają atrakcyjne nagrody.
"Stacja Kultura" 10.00-12.00 – Powtórki do matury: tym razem przyjrzymy się mniej i bardziej współczesnym przedstawieniom „Zemsty” Aleksandra Fredry. Podjęło się reżyserii tego dzieła kilka znanych postaci świata teatru.
Każdy pokazał komiczną historię konfliktu Cześnika i Rejenta w zupełnie innym stylu. Więcej ok. godz. 10.40.
"Stacja Nauka" 12.00-13.00 – Powtórka do matury z języka polskiego: rozwiążemy wspólnie zadanie polegające na podaniu funkcji językowej, która dominuje w zdaniach takich jak np. ”Dialog Plutona, w którym mówi się o miłości, nosi tytuł Uczta”; „Kochając, cieszę się, że jesteś”.
Czy jest to funkcja fatyczna, informacyjna, czy może impresywna lub ekspresywna? Zapowiemy też Dni Studenckie Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Martą Burzyńską - wiceprzewodniczącą Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
Płyta tygodnia 13.00-14.00 – w audycji "Muzyczny Lunch" co tydzień do wygrania inna Płyta Tygodnia Czwórki. Wystarczy słuchać, odgadnąć zagadkę i zadzwonić.
Od poniedziałku do wygrania w "Muzycznym Lunchu" trzeci album Królowej Voice´n`Bass, Olivii Anny Livki, zatytułowany "Digital Dissidents".
POLSKIE RADIO DZIECIOM
11:00-12:00 „Leszek i Miś Michaś” – Leszek i Miś opowiadają o swoich ulubionych kolorach. Przy okazji dowiemy się jakie znaczenie mają poszczególne z nich i jak łączyć kolory by powstały nowe.
17:15-17:45 „Skarbonka” - Bogaty to taki, który spełnia swoje zachcianki? Czy bogactwo daje szczęście, czy tylko poczucie stabilizacji? Jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi, aby zachować równowagę. Dziś w Skarbonce różnice w podejściu do pieniędzy.
Dla rodziców:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Kultura w czasach pandemii. Kilka przykładów inicjatyw, które się pojawiły w tym czasie. Jak można korzystać z instytucji kultury nie tylko w Polsce, ale też na świecie łącząc się przez Internet. Co dzieciom mają do zaoferowania instytucje w Polsce, i jak komunikują się z odbiorcami.
23:00-1:00 „Co nam w duszy gra?” – O akcji "Wszystko będzie dobrze". Ponadto nowości na czele z Maxi Priestem, Georgią, powracającym po 35 latach przerwy zespołem Chic, po 13 latach Marii McKee czy zespołem Clanned.
POLSKIE RADIO CHOPIN
W programie "Płytowy Trybunał" Dwójki jurorzy z Jackiem Hawrylukiem na czele skomentują i wybiorą najlepsze wykonanie Koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina. Sprawdźmy, kto sobie zaskarbi serca surowych, ale i sprawiedliwych krytyków – start g. 9:00.
Stanisław Moniuszko zajął miejsce w historii muzyki przede wszystkim jako twórca polskiej opery narodowej oraz rodzimej pieśni artystycznej. W swoich kompozycjach udowodnił, że piękna, prosta muzyka ma zawsze szanse dotarcia do słuchaczy i staje się wartością trwałą.
Obok Chopina stał się jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki epoki romantyzmu. Sam jednak był osobą niezwykle skromną i pełną taktu. W jednym z listów pisał: ,,Że ktoś jest tyle głupi, żeby się mną po stracie Chopina mógł pocieszać, to nie moja wina, i nigdy siebie nie stawiłem obok jakiejkolwiek uprawnionej znakomitości europejskiej”.
Dzisiejsza audycja poświęcona jest twórczości religijnej Moniuszki – wybranych dzieł wysłuchamy w audycji "Ten piękny wiek XIX" Małgorzaty Pęcińskiej o g 17:00.