Polskie Radio

Posiedzenie Sejmu. Niewykluczone głosowanie ws. wyborów korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:38
Posłowie zajmują się rządowym projektem nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Niewykluczone, że jeszcze dziś odbędzie się głosowanie nad uchwałą Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.
11. posiedzenie Sejmu
11. posiedzenie SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański

TRANSMISJA:

Senat we wtorek wieczorem odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz wnioskiem Senatu zajmie się Sejm.

SENAT1200.jpg
Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym

Głosowanie nad uchwałą Senatu dot. specustawy o głosowaniu korespondencyjnym początkowo zaplanowane było w Sejmie na czwartek. Jak dowiedziała się PAP ze źródła w prezydium Sejmu, zostanie ono jednak przesunięte na środę po południu. Według harmonogramu środowe głosowania mają się zacząć o godz. 16.

Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon poinformowała PAP, że stanowisko Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym zostanie przekazane do Sejmu wraz z pakietem innych uchwał, które w środę podejmie Senat. Głosowania w Senacie odbędą się zapewne późnym popołudniem lub wieczorem - dodała.

Jak zagłosują posłowie Porozumienia?

Do odrzucenia sprzeciwu Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów; spośród nich 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia - w którym nie ma jednomyślności w kwestii odrzucenia senackiego weta.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Głosowanie korespondencyjne. Sobolewski: stawką jest kształt koalicji rządzącej

Część posłów Porozumienia zapowiedziała, że nie zagłosuje za odrzuceniem weta Senatu. Zdaniem lidera Porozumienia Jarosława Gowina przeprowadzenie wyborów w maju z uwagi na epidemię jest niemożliwe.

Szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski mówił PAP, że jeśli posłowie Porozumienia zagłosują wbrew rekomendacji PiS, będą musieli opuścić klub PiS i rządzącą koalicję Zjednoczonej Prawicy. 

Układ sił w parlamencie (PAP) Układ sił w parlamencie (PAP)

Nowelizacja ustawy o nawozach

Posłowie zajmą się w środę także rządowym projektem nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W Sejmie odbędzie się też debata nad rządowym projektem ustawy o systemach homologacji typu UE i nadzoru rynku silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach.

Rozpatrzone zostanie też sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz nowelizacja ustawy o sposobie obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto.

Posłowie wysłuchają też informacji Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2018 r.

koz