
JEDYNKA
9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" temat związany z niebezpieczeństwem wybuchających akumulatorów w sprzętach elektronicznych. Wybuchła hulajnoga elektryczna w domu, a dokładnie akumulator. To kolejny taki przypadek po wybuchających akumulatorach ze smartfonów. Czy jest się czego bać? Dlaczego tak się dzieje? Jak ładować sprzęt? Gościem audycji będzie Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności.
Praca w czasie wakacji. Czy w tym roku będzie jakakolwiek szansa, by dorobić, skoro tyle się zmieniło? Czy firmy przyjmują na wakacyjne praktyki, czy z tym też koniec? Gościem będzie Wioletta Żukowska - Czaplicka z Pracodawcy RP.
Komunikatory internetowe a bezpieczeństwo. Już nie tylko znane od lat, bo wirus zmusił nas do poznania nowych. Czy tu zasady bezpieczeństwa są takie same czy inne? Jakie? Na pytania odpowie dr Krzysztof Kuźmicz, Akademia Leona Koźmińskiego. Zaprasza Roman Czejarek.
19.30 - Do "Jedynki Dzieciom" zaprasza Joanna Ficińska
W maju i czerwcu magazyn dla dzieci Świerszczyk obchodzi 75 urodziny. To jedyne pismo z tak długą i bogatą historią nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wychowały się na nim 3 pokolenia Polaków, w magazynie publikują swoje premierowe teksty najlepsi nasi twórcy dziecięcy, a teksty te ilustrowane są przez wspaniałych, związanych z pismem grafików. To pismo, które wychowuje przyszłych dorosłych czytelników i urodziny Świerszczyka są tak naprawdę wielkim świętem małej formy literackiej dla dzieci.
21.00-22.00 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" - "Teatr, Rosja, pandemia" - reportaż Katarzyny Błaszczyk
Historia polsko-rosyjskiego małżeństwa aktorów. Wcześniej grali w całej Europie, teraz są uwięzieni w Rosji. Polak zatrudnił się więc w kuchni, by w ogóle mogli przeżyć. Ruszyli też ze spektaklami dla dzieci online.

DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
Czas pandemii i tragicznych skutków w funkcjonowaniu instytucji kulturalnych zjednoczył teatry prywatne. Kilkanaście głównych scen zawarło porozumienie pod nazwą Unia Teatrów Niezależnych. O szczegółach, a także o wprowadzonych nowych zasadach funkcjonowania teatrów porozmawiamy z dyrektorem Teatru Kamienica, aktorem i reżyserem - Emilianem Kamińskim. Spotkanie o godz. 9.30.
Ponadto w audycji:
- reprezentacja bogactwa hiszpańskiej kinematografii - od szalonych komedii po wstrząsające dramaty, czyli Tydzień Kina Hiszpańskiego;
- Nowa Mowa - felieton językowy Bartka Chacińskiego.
09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek
W tym tygodniu razem z poetami podróżujemy do tych polskich miast, odwiedzanych przez rzesze turystów nie tylko w okresie wakacji. Przyciąga ich bogata historia, wspaniałe zabytki, także ciekawe tropy literackie. Odwiedzimy Kraków, Sandomierz, Sopot, Kazimierz nad Wisłą i Zakopane, posłuchamy wierszy Tadeusza Różewicza, Ludmiły Marjańskiej, Józefa Kurylaka, Stanisława Swena Czachorowskiego i Piotra Matywieckiego.
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Jerzy Stefan Stawiński - 12 czerwca minęła 10 rocznica śmierci pisarza, scenarzysty i reżysera filmowego, autora słuchowisk radiowych, współtwórcy największych sukcesów polskiej szkoły filmowej.
21.30-22.05 - Rozmowy po zmroku: Krystyna Zachwatowicz - audycja Doroty Gacek
16 maja 90. urodziny obchodziła Krystyna Zachwatowicz – audycja na podstawie archiwalnych zapisków o ojcu prof. Zachwatowiczu, domu rodzinnym, studiach, pracy scenografa oraz opowieści o „Piwnicy pod Baranami”, piosenki piwniczne, wspomnienia o Józefie Czapskim.
22.20-23.15 - Muzyczny wieczór: Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska
Bohaterką Nowej Polski będzie Zofia Dowgiałło - kompozytorka i harfistka, dla której ważnym punktem odniesienia w muzyce jest postrzeganie zmysłowe zapoczątkowane w malarstwie - jak mówi - przez Paula Cezanne'a. Muzyczna kolorystyka, faktura oraz "zawierzenie zmysłom" są dla niej najważniejsze. Kompozytorka jest z wykształcenia także filozofem i opowie też o potrzebie dialogu.

TRÓJKA
06.35-10.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
10.00-13.00 - Dzień z Trójką - Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach
11.45 Powieść w Trójce Jerzy Pilch - „Drugi dziennik” - przyg. Barbara Marcinik
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
W tym: 13.15 - Kocham Pana, Panie Sułku
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
14.30 - Powieść dla młodzieży - Sprawiedliwość owiec - przyg. Barbara Marcinik
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Aleksandra Budka
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
18.12 Reportaż w Trójce - "Tygrysowi było smutno" - Ewa Michałowska
Od 20 maja możemy odwiedzać warszawskie Zoo. Podobnie - inne ogrody zoologiczne w kraju. Oczywiście obowiązują określone zasady bezpieczeństwa. Dotyczą one nie tylko zagrożeń związanych z pandemią, ale także zwykłego "savoir-vivre'u" w stosunku do mieszkańców ogrodu. To jest przecież ICH dom, a ludzie są tylko gośćmi.
Jak zwierzęta zareagowały na przedłużający się brak zwiedzających?
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką
20.45 - Powieść w Trójce - kard. S. Wyszyński - Pro Memoria - przyg. Barbara Marcinik
21.00-22.00 - Klub Trójki - Wioletta Myszkowska
22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz
23.00-00.00 - Myśliwiecka 3/5/7 - Katarzyna Stoparczyk (powtórka)

CZWÓRKA
10.00-12.00 - Stacja Kultura - zaproszenie udziału w Nocy Rzemiosła. Jest to inicjatywa miłośników i praktyków sztuki rzemieślniczej, w planach otwarcie 28 pracowni w Warszawie we wrześniu. Obecnie trwa nabór - kto może się zgłosić i dlaczego warto? Powiemy ok. 10.30.
12.00-13.00 - Stacja Nauka – czy można przedawkować magnez? Czym jest hipermagnezemia i kto jest na nią szczególnie narażony? W audycji zajmiemy się również "klatkażem" filmu: jedne platformy streamingowe puszczają filmy z prędkością 24 klatek na sekundę, a inne - z prędkością 25. Czy ma to wpływ na długość trwania filmu? Czym różni się wysoki "klatkaż" filmu od niskiego? O czym świadczy i jak wpływa na odbiór filmu?
14.00-15.00 - Ratujemy świat - rozmowa ze studentami Politechniki Warszawskiej, laureatami konkursu na ekologiczne rozwiązania w jednej z warszawskich dzielnic. Kasia Dydo poruszy w audycji również temat depresji ekologicznej oraz opowie o pierwszym proetycznym oraz proekologicznym polskim konkursie dla projektantów mody.
19.00-20.00 - 12 cali na godzinę – kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów. Tym razem zaproszenie na set Dj-ski Ginee, czyli Kamila Ginglasa. Pochodzi z Bełchatowa i jest DJ-em oraz producentem tworzącym muzykę drum and bass. Od kilku lat jest członkiem kolektywu Tensionkru. Pasjonat szybkiego miksowania i łączenia różnych gatunków, popularyzator drum&bass'u.
22.00-00.00 - Numer Raz na fali - cofniemy się do lat 90., kiedy to rozgrywała się rywalizacja pomiędzy Wschodnim a Zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych - tym razem Numer Raz, czyli Michał Witak, przybliży muzykę ze wschodniego wybrzeża, której centralnym punktem był Nowy Jork. Posłuchamy wszystkiego, co najlepsze- według autora - ma do zaoferowania to miasto, a kilka pozycji to z pewnością niekwestionowane klasyki muzyki rap.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek opowie Misiowi o przyprawach. Jak powstają i kiedy zaczęły być używane w kuchni (zwłaszcza polskiej). Czy sami możemy stworzyć przyprawę do ulubionej potrawy?
Skąd pochodzą przyprawy i gdzie najczęściej występują. Najbardziej znane i używane w kuchni polskiej przyprawy.
15.00-17.00 - "Popołudnik" - Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. To święto obchodzone jest na cześć zjawiska zwanego "bookcrossing", czyli nieodpłatnego zostawiania książek w miejscach publicznych. Po raz pierwszy odbyło się ono 6 kwietnia 2004 roku, by uhonorować urodziny jednego z pomysłodawców bookcrossingu w Polsce. W programie o idei i książkach, które warto przeczytać.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jakich umiejętności uczy żeglowanie? Rozmowa o żeglarstwie, harcerstwie, obozie żeglarskim w Staczach, rebusach i grach. Gość: Wojciech Łański ze Stowarzyszenia Wychowanie przez Żagle.
21.00-23.00 "Strefa rodzica"
Wszystko o lodach. Jakie są podstawowe składniki obecnie produkowanych lodów? Jakie mamy rodzaje lodów? Wartości odżywcze w zależności od rodzaju lodów: Wapń, białko, woda, witaminy B, A, C. Choć traktujemy je raczej jako deser, stąd wartość odżywcza nie jest chyba pierwszoplanowym czynnikiem w dokonaniu wyboru.
Większość dietetyków zgadza się, że lody są zdrowszą alternatywą dla czekoladek, batonów, żelków i cukierków. Gość: Łukasz Warysz, wytwórca lodów.
#Zostań w domu z Polskim Radiem