Polskie Radio

Tajemnice świata mrówek

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 10:05
Około 120 mrówek ukrytych w zabawce przesłanej z Chin znaleźli funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Przemyt mrówek? Po co? Okazuje się, że w Polsce zapanowała moda na hodowle mrówek w domowych akwariach. 
Mrówka
MrówkaFoto: pixabay/Josch13

W Polsce występują 103 gatunki. Szacuje się, że na świecie około 12 tysięcy. Wiele z nich ma zabawne nazwy: mrówka złodziejka, wścieklica dorodna, zbójnica krwista, złośnica zwyczajna, hurtnica wstydliwa czy harrisonfordi. Ten ostatni gatunek został tak nazwany, aby uhonorować zasługi aktora Harrisona Forda dla ochrony środowiska.

Choć są i takie  mrówki, jak popularna mrówka faraona, które zasiedlają nasze domy zupełnie nieproszone. Jest wielu entuzjastów obserwacji tych jednych z najbardziej pracowitych owadów. Robotnice, królowe, trutnie - mrówki tworzą swego rodzaju społeczność, w której każdy osobnik ma określoną pozycję i rolę do spełnienia podporządkowaną istnieniu całej kolonii.

Z najnowszych doniesień naukowców wynika, że mrówki płynnie organizują swój ruch w koloniach. Dają sobie radę lepiej niż ludzie, nie „stoją” w korkach. W poszukiwaniu pokarmu oddalają się od mrowiska na duże odległości, ale mają znakomity zmysł orientacji i bez problemu wracają do swoich. Do orientacji wykorzystują pozycję Słońca na niebie.

Organizm mrówek wytwarza substancje, które niszczą bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Niektóre mrówki afrykańskie mogą wytwarzać pleśń, która w warunkach laboratoryjnych działa jak antybiotyk.

O fascynującym świecie mrówek, ich koloniach, kastach, zachowaniach, skomplikowanych w budowie gniazdach i kopcach, roli w rolnictwie i ekosystemach oraz najnowszych odkryciach naukowych dotyczących tych owadów porozmawiamy z Michałem Michlewiczem - doktorantem w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

***

Na "Eurekę" we wtorek (30.06) o godz. 19.05 zaprasza Dorota Truszczak. 

kh

Zobacz więcej na temat: przyroda zwierzęta
Czytaj także

Ryś w obornickim lesie. "Pewnego rodzaju ewenement"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 10:20
Niedawno zdarzyła się rzecz niebywała. W lesie pod Obornikami (woj.wielkopolskie) zauważono rysia. Gatunek ten od wielu lat nie pojawiał się w zachodniej i północnej części Polski.
rozwiń zwiń