Polskie Radio

Ile żubrów zamieszkuje Puszczę Białowieską?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:30
Z pozoru proste pytanie. Ale dziś naukowcy nie mogą podać ich dokładnej liczby. Dlaczego król puszczy, największy ssak lądowy żyjący w Europie, nie daje się tu policzyć?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Szczepan Klejbuk/shutterstock.com

Badacze tych zwierząt podają jedynie szacunkowo, że puszczę zamieszkuje ponad 700 żubrów. W Polsce jest ich nieco ponad dwa tysiące. Zatem co trzeci żubr na świecie pochodzi z Polski. Polska ma znaczące zasługi w powrocie żubra na łono natury. Ostatni wolno żyjący żubr nizinny został zabity w kwietniu 1919 roku. 

W celu ratowania gatunku w roku 1923 z inicjatywy prof. Jana Sztolcmana założono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Pierwszym krokiem było ustalenie liczby żubrów czystej krwi żyjących w niewoli. Naliczono ich zaledwie 54 na całym świecie, jednak nie wszystkie nadawały się do hodowli i ostatecznie do reprodukcji wybrano tylko 12 zwierząt.

Dwa pierwsze żubry na wolności znalazły się jesienią 1929 roku w Puszczy Białowieskiej. W roku 1939 w puszczy było już 16 zwierząt, które szczęśliwie przetrwały II wojnę światową. Dlaczego to Polsce świat zawdzięcza powrót żubra do natury?

***

Na "Eurekę" we wtorek (14.07) o godz. 19.05 zaprasza Dorota Truszczak. 

kh

Zobacz więcej na temat: przyroda zwierzęta
Czytaj także

Mrówki - najstarsi rolnicy świata

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 19:07
Mrówki na swoje potrzeby hodują np. mszyce, które dostarczają im słodkiego soku, bardzo lubianego przez te owady. Są też mrówki, które uprawiają jeden jedyny gatunek grzybów i żywią się nimi.
rozwiń zwiń