Pamiątki prezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty. - To pierwsza przekrojowa wystawa złożona z pamiątek, których ja pilnuję, doglądam, zbieram - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Fogg.
Najcenniejszy eksponat
Jednym z najcenniejszych przedmiotów, które od 6 lutego będzie można oglądać w ramach wystawy "Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków" jest pianino, które towarzyszyło pieśniarzowi przez prawie całe życie artystyczne. - To instrument z końca XIX wieku. Jest w rodzinie niemal sto lat. To pianino, jako jedyna rzecz, przetrwało Powstanie Warszawskie na ulicy Koszykowej 69. Nie spaliło się, było za ciężkie dla szabrowników - opowiedział gość radiowej Jedynki.
- Od kilku lat dążę do tego, by gdzieś - najlepiej w Warszawie - powstawała ekspozycja stała, coś na kształt Izby Pamięci Mieczysława Fogga. Wystawa w Opolu to duży krok w tym kierunku - stwierdził gość Zbigniewa Krajewskiego i przypomniał, że parę miesięcy temu została powołana Fundacja Retro im. Mieczysława Fogga, w planach jest uhonorowanie artysty pomnikiem, który ma stanąć na warszawskim skwerze jego imienia.
"Miałem w domu dziadka"
Jak podkreślił w audycji "Czas pogody" Michał Fogg, jego wspomnienia związane z Mieczysławem Foggiem są "czysto rodzinne". - Złotą zasadą wpajaną mi przez pradziadka było oddzielanie grubą kreską pracy zawodowej od życia rodzinnego. Ja miałem więc w domu dziadka - bo nikt go nie tytułował pradziadkiem - Miecia - zaznaczył.
Prawnuk artysty przyznał, że zazdrościł mu tego, że dane mu było żyć w tak ciekawych czasach. - Przeżył praktycznie cały XX wiek, który był jedynym z bardziej interesujących w historii naszego kraju - wskazał.
Pradziadek imponował mu przede wszystkim konsekwencją. - Chciał śpiewać i od najmłodszych lat robił wszystko, by tak było. Nie przeszkodziła mu wola ojca, który widział go jako inżyniera na kolei, nie przeszkodziła okupacja, powstanie, system itd. - wymienił gość Zbigniewa Krajewskiego.
Mieczysław Fogg (1901-1990) - piosenkarz śpiewający barytonem lirycznym, którego kariera artystyczna rozpoczęła się w okresie międzywojennym i trwała przez kilka dziesięcioleci po zakończeniu II wojny światowej. Jego najbardziej znane utwory to: "Tango milonga", "To ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos", "Mały biały domek", "Już nigdy", "Bo to się zwykle tak zaczyna".
***
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadzi: Zbigniew Krajewski
Gość: Michał Fogg (prawnuk Mieczysława Fogga)
Data emisji: 2.02.2020 r.
Godzina emisji: 10.00-12.00
kk