4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ma on przypominać o regularnych badaniach oraz skłonić do refleksji nad swoimi codziennymi wyborami i nawykami zdrowotnymi. Profilaktyka i systematyczne badania są najlepszymi sposobami w walce z nowotworami - przypominają eksperci.
Minister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej: mamy już ogromne efekty
W Polsce wciąż wiele nowotworów wykrywanych jest za późno, choć świadomość ludzi o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych jest coraz większa.
- Statystyki są jednoznaczne. Jeżeli kobieta przyjdzie z małą zmianą, zwłaszcza wykrytą w badaniu obrazowym, kiedy palpacyjnie jeszcze nie wyczuwamy tej zmiany, szansa, że zostanie wyleczona jest bardzo duża, sięgająca stu procent - mówi dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii.
Darmowe badania
Do profilaktyki zachęcać mają darmowe badania przesiewowe. Jak informuje resort zdrowia – pacjenci mogą wykonać bezpłatne badania profilaktyczne przez cały rok w ramach trzech programów badań przesiewowych: wczesnego wykrywanie raka piersi – mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata, wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – cytologia – dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata, wczesnego wykrywania raka jelita grubego – kolonoskopia – dla kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata, wykonywana co dziesięć lat.
PAP/Maciej Zieliński
Ale w profilaktyce, oprócz badań, bardzo ważny jest także styl życia. - Mówi się, że nawet o około połowę możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, jeżeli przestrzegamy zdrowej diety i aktywności fizycznej. W naszych rękach po części jest nasz los - mówi dr Katarzyna Pogoda.
***
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Daniel Wydrych, Piotr Gociek
Materiał: Ewa Chyra
Data emisji: 04.02.2020
Godzina: 6.24
kh