Polskie Radio

Sztuczna inteligencja w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 16:36
Jak rozwinie się epidemia COVID-19 w Polsce? Czy prognozy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa są dokładne i wiarygodne? Jaką rolę odgrywa w procesie prognozowania rozwoju epidemii sztuczna inteligencja? W Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest realizowany projekt proME. To  system stworzony przez naukowców Centrum wspomagający zarządzanie ryzykami wynikającymi z epidemii z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. 
zdj ilustracyjne
zdj/ ilustracyjne Foto: Shutterstock/thinkhubstudio

robot1200.jpg
Robot do walki z COVID-19 już pracuje. Stworzyła go wrocławska firma

Termin sztuczna inteligencja stworzył amerykański informatyk John McCarthy w 1956 roku, 65 lat temu. Czasy liczydeł, kalkulatorów, prostych maszyn liczących za nami. Sztuczna inteligencja, w odróżnieniu od  tej naszej ludzkiej, naturalnej, gdzie jest lepsza, gdzie nie może sprostać naszemu mózgowi? Czy prognozy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa są dokładne i wiarygodne?

Gościem magazynu będzie: prof. dr hab. Marek Niezgódka, Dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW  matematyk , specjalista w dziedzinie matematyki stosowanej, ekspert od modelowania matematycznego procesów i obliczeń wielkoskalowych. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- Największa i najdokładniejsza z dotychczasowych mapa nieba obserwowanego na ultraniskich częstotliwościach radiowych została opracowana przy współudziale polskich naukowców. Mapa opublikowana  w prestiżowym  czasopiśmie "Astronomy and Astrophysics" ujawnia ponad 25 000 aktywnych supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w odległych galaktykach. Mapa to dzieło międzynarodowego zespołu astronomów, kierowanego przez Francesco de Gasperina z Uniwersytetu w Hamburgu.

W jego składzie znajduje się dwoje polskich naukowców: Krzysztof Chyży z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz  Katarzyna Małek z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Gościem Eureki będzie dr hab. Katarzyna Małek, która powie jakim przełomem jest mapa  dla badaczy  Wszechświata.

***

Na "Eurekę" we wtorek (9.03) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak. 

ans