Polskie Radio

Ratyfikacja dot. Funduszu Odbudowy. Szef KPRM: będzie głosowana zwykłą większością

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 10:01
Jak poinformował Michał Dworczyk, ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącej Funduszu Odbudowy "będzie się odbywać za pomocą ustawy". - Nie będzie wymagała większości 2/3 głosów - powiedział na antenie RMF FM.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Krzysztof Zatycki / Forum

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy. Rząd zajmował się projektem ustawy w tej sprawie, ale go nie przyjął.

Jedynka Łukasz Schreiber 1200.jpg
Spór o unijny Fundusz Odbudowy. Schreiber: nie rozumiem postawy Solidarnej Polski

Wystarczy zwykła większość

Michał Dworczyk pytany w RMF FM, czy decyzja o zwiększeniu zasobów własnych w unijnym budżecie zostanie ratyfikowana większością 2/3 głosów, ocenił, że "nie do końca". Jego zdaniem, "większości 2/3 głosów wymagają te akty prawne, które przekazują trwale część kompetencji państwa polskiego organom międzynarodowym, w tym przypadku Unii Europejskiej". - Tutaj chodzi o jednorazowe zaciągnięcie pewnych zobowiązań - dodał.

Przypomniał, że ratyfikacja decyzji o zasobach własnych "będzie się odbywać za pomocą ustawy, nie będzie wymagała większości 2/3 głosów". - Będzie głosowana zwykłą większością - podkreślił.

Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że Solidarna Polska poprze projekt ustawy dotyczący Funduszu Odbudowy. - Są także inne formacje polityczne, które deklarują wsparcie dla tej ustawy - stwierdził.

Czytaj więcej:

Stanowiska innych partii

Zgodnie z konstytucją większości 2/3 głosów, zarówno w Sejmie jak i w Senacie, potrzeba m.in. do wyrażenia zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej przekazującej organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

Ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych sprzeciwia się jeden z koalicjantów tworzących Zjednoczoną Prawicę - Solidarna Polska - uzasadniając, że nie chce zgodzić się na "wspólne zadłużanie się UE", co - jak twierdzą politycy SP - przesuwa decyzyjność z Warszawy do Brukseli. Ponadto politycy Solidarnej Polski publicznie zgłaszali wątpliwości dot. ratyfikacji unijnego mechanizmu łączącego praworządność ze środkami unijnymi. Poparcie dla ratyfikacji zapowiedziała Lewica. PO i PSL domagają się od rządu, aby w KPO uwzględnić rolę samorządów, które - zdaniem posłów tych ugrupowań - powinny mieć decydujący głos w kwestii dysponowania pieniędzmi z Funduszu Odbudowy,

ms

Czytaj także

Krajowy Fundusz Odbudowy. Poseł PiS: pieniądze trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 10:00
- Staramy się, aby te pieniądze trafiły tam, gdzie są najbardziej potrzebne. W sejmie odbędzie się na ten temat dyskusja. Wychodzenie przed szereg nie ma w ogóle sensu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Lisiecki, poseł PiS. Gościem "Dwóch stron" był także Paweł Bejda, poseł PSL. 
rozwiń zwiń