W 40. rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona w portalu polskieradio24.pl pojawi się specjalny serwis poświęcony artyście. Polskie Radio uruchamia również muzyczne kanały tematyczne poświęcone twórczości Krzysztofa Klenczona oraz zmarłego w poniedziałek Krzysztofa Krawczyka. O projekcie w środę 7 kwietnia w paśmie "Trójka do trzeciej" opowiedzieli Piotr Wawrowski i Krzysztof Czaja z portalu polskieradio24.pl.
05:03 2021_04_07 12_34_34_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 K. Klenczon i K. Krawczyk – specjalne kanały muzyczne i serwis specjalny Polskiego Radia (Trójka do trzeciej)
W Trójce przez cały wtorek Krzysztofa Krawczyka wspominali przyjaciele i współpracownicy.
POSŁUCHAJ KANAŁU "Piosenki Krzysztofa Krawczyka" https://moje.polskieradio.pl/#/83?gsid=70
– Krzysztof był rodzajem fenomenu: miał bardzo szeroki repertuar, potrafił wszystko zaśpiewać i nie miał problemu z żadnym stylem. W jednej chwili był bluesmanem, a w następnej – Stevie Wonderem. I to było fenomenalne – mówi Marian Lichtman, który w porannym paśmie "Pora na Trójkę" opowiadał o Krzysztofie Krawczyku. W latach 1963-1976 obaj współtworzyli zespół Trubadurzy. – Powiedziałem o nim kiedyś, że w Trubadurach był Johnem Lennonem. Bo myśmy byli jak polscy Beatlesi, tak o nas mówiono – dodał.
04:59 TROJKA Pora na Trojke 2021_04_06 07-48-53.mp3 "Byliśmy polskim Beatlesami" - Marian Lichtman wspomina Krzysztofa Krawczyka (Pora na Trójkę)
Muzyka zmarłego charyzmatycznego wokalisty w nieoczywistych utworach towarzyszyła słuchaczom Trójki przez cały dzień.
W "Trójce do trzeciej" rozmawialiśmy z Korneliuszem Pacudą o sukcesach Krzysztofa Krawczyka w muzyce country.
09:35 Trojka do trzeciej Korneliusz Pacuda Krzysztof Krawczyk 2021_04_06-14-20-20.mp3 Czy Krzysztof Krawczyk mógł zostać gwiazdą country? (Trójka do trzeciej)
Z kolei w audycji "W tonacji Trójki" po godzinie 18.05 Aleksandra Kaczkowska przedstawiła muzyczne wspomnienie Krzysztofa Krawczyka.
52:47 2021_04_06 18_05_38_PR3_W_tonacji_Trojki.mp3 Muzyczna podróż po twórczości Krzysztof Krawczyka (W tonacji Trójki)
01:25 PR3_MPLS 2021_04_05-18-00-26.mp3 Nie żyje Krzysztof Krawczyk (Serwis informacyjny Trójki)
04:05 Zapraszamy do Trojki Krzysztof Krawczyk 2021_04_06-17-15-56 .mp3 Przyjaciele, sąsiedzi i mieszkańcy Łodzi wspominają Krzysztofa Krawczyka (Zapraszamy do Trójki)
O śmierci legendy polskiej piosenki – Krzysztofa Krawczyka – poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala – wieloletni manager i przyjaciel artysty. W poniedziałek po południu zamieścił wpis: "Zmarł Krzysztof Krawczyk R.I.P.". Tę informację potwierdziła również wdowa po artyście – Ewa Krawczyk. Piosenkarz zmarł na COVID-19.
Zmarł KRZYSZTOF KRAWCZYK R.I.P.
Opublikowany przez Andrzeja Kosmalę Poniedziałek, 5 kwietnia 2021
Kilka dni wcześniej artysta udostępnił na Facebooku komunikat, że trafił do szpitala. "Kochani! Niestety i mnie dopadł COVID. Jestem w szpitalu. Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę! Nie wiem, jak będzie z moją Ewą, która jeszcze nie ma wyniku, ale jest na kwarantannie w domu" – napisał.
W Wielką Sobotę 3 kwietnia Krzysztof Krawczyk poinformował na facebookowym profilu, że wrócił do domu ze szpitala. "Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi. Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę, nie dajmy się wirusowi!".
Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi.Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę,nie dajmy się wirusowi!
Opublikowany przez Krzysztof Krawczyk Sobota, 3 kwietnia 2021
Kariera artystyczna
Krzysztof Krawczyk był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów. Urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Jego kariera artystyczna trwała ponad 50 lat. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych w Europie i na świecie tras koncertowych oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. Należał do najczęściej występujących polskich piosenkarzy.
Wylansował wiele przebojów. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką, od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną.
00:26 K. Krawczyk.mp3 Krzysztof Krawczyk w jednej z rozmów z Programem 1 Polskiego Radia mówił o swojej obecności w mediach na początku swojej kariery artystycznej i obecnie (IAR)
Początki i wielkie przeboje
Debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym pracował do 1976 roku. Była to, obok Czerwonych Gitar, kultowa grupa tamtego okresu. Krzysztof Krawczyk śpiewał razem z nią największe przeboje: "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś" i "Ej, Sobótka, Sobótka". Z Trubadurami nagrał 9 płyt, kolejne 100 jako wykonawca solowy. Samodzielną karierę rozpoczął w 1971 r.
https://youtu.be/6zgML5I6bgA
Opublikowany przez Krzysztof Krawczyk Poniedziałek, 5 kwietnia 2021
W 1976 r. otrzymał trzy nagrody na Festiwalu w Sopocie: Dziennikarzy, Publiczności i Głosu Wybrzeża, rok później nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii oraz podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą płytową Polydor.
W 1978 r. nagrał swoje wielkie przeboje: "Jak minął dzień", "Byle było tak", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat". Wygrał też Festiwal w Opolu piosenką "Pogrążona we śnie Natalia".
Tournée dla Polonii amerykańskiej
W 1980 r. wyjechał do USA na tournée dla Polonii amerykańskiej i tam podjął decyzję o pozostaniu za oceanem. Mieszkał tam pięć lat. Z amerykańskim zespołem Krystof Orchestra występował w ekskluzywnych klubach na terenie całych Stanów, a szczególnie w Las Vegas.
Po powrocie do kraju nagrywał nowe przeboje i uczestniczył w kilku recitalach telewizyjnych. Po wypadku samochodowym, który na kilka lat wykluczył go z pracy zawodowej, ponownie wyjechał do USA. Po powrocie do kraju nagrał płytę "Gdy nam śpiewał Elvis Presley", która osiągnęła status platynowej.
Najbardziej popularny polski piosenkarz
W 2000 r. śpiewał przed Ojcem Świętym na placu św. Piotra podczas Pielgrzymki Narodowej i wręczył Janowi Pawłowi II Złotą Płytę z nagraniem "Ojcu Świętemu śpiewajmy". Według sondażu przeprowadzonego przez OBOP był wówczas najpopularniejszym polskim piosenkarzem. Kolejne lata to recitale Krzysztofa Krawczyka z innymi piosenkarzami oraz nagrywanie kolejnych płyt.
W 2008 r. podczas Festiwalu Top Trendy w Sopocie obchodzono 45-lecie jego drogi artystycznej.
(jbt/kr)