Polskie Radio

Turystyka, słuchowiska i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 19:00
Udamy się na wyprawę wzdłuż Bugu, a także odwiedzimy Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. Będziemy na Mistrzostwach Polski Stand Up Paddle i sprawdzimy, jakie aktywności wodne czekają nad Bałtykiem. Oprócz tego muzyka dla każdego gustu. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pxhere.com
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Odwiedzimy Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG - VINETA WOLIN. Skansen usytuowany na brzegu cieśniny Dziwny. Znajduje się tutaj kilkanaście obiektów - replik wczesnośredniowiecznego Wolina (dziś liczba obiektów to 27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe). Pod koniec października wystartowała platforma edukacyjna poświęcona historii Wolina.

LATO Z RADIEM 2021 >>

15.10-15.30 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Inflacja - są ekonomiści, którzy twierdzą, że proces spadku wartości pieniądza jest nierozerwalnie powiązany ze wzrostem zarobków. Inni zaś twierdzą, że to proces skrajnie niebezpieczny dla gospodarki. Czym zatem jest w istocie proces inflacyjny? Jak wpływa na nasze portfele? Wreszcie czy można go kontrolować?

logo

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show / Romeo i Julia - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek na wynos" / Stefan Szczepłek - prowadzi Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta 

15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu - Z biegiem lat, z biegiem rzek" / Bug - prowadzą Andrzej Sułek i Andrzej Zieliński

W pierwszej z cyklu wakacyjnych audycji "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek" opowiemy o rzece określanej przez lokalnych mieszkańców mianem świętej, rzece wyznaczającej niespieszny rytm życia, rzece inspirującej artystów. Udamy się na wyprawę wzdłuż Bugu. Na mapie naszej dźwiękowej podróży znajdą się miejsca zabytkowe - będziemy w Pałacyku Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach, gdzie druga żona kompozytora utworzyła miejsce edukacji dziewcząt w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Zatrzymamy się też w imponującym Pałacu w Korczewie. Oprowadzi nas po nim niezwykła osoba - hrabina Beata Ostrowska-Harris, która dzięki swej niezwykle silnej determinacji zrujnowany pałac przodków przekształciła w perłę Podlasia. Dodajmy, że miejsce to jest związane z Cyprianem Kamilem Norwidem. 

W audycji porozmawiamy też o Bugu jako inspiracji artystycznej - swoje sztalugi nad tą rzeką rozstawia od wielu lat prof. Stanisław Baj. Artystę fascynuje nie tylko wizualna strona Bugu, ale także język z nim związany. Profesor jest autorem publikacji "Pieśni, wierzenia, przysłowia w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem przetłumaczone na język polski: puhuwurim pu naszomu = Porozmawiajmy po naszemu".

Bug przepływa przez trzy kraje i łączy ich mieszkańców. O tych łączących inicjatywach opowie Rafał Siwek - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie. Odwiedzimy mieszczące się w Drohiczynie jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa. Po Bugu popływamy jednak nie kajakiem, a dłubanką - łódką wyciętą z pnia topoli. Ponadto o cennych wykopaliskach archeologicznych opowie Mieczysław Bienia - kierownik Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. O wyjątkowości rytmu życia nad Bugiem porozmawiamy z Danielem Parolem - redaktorem naczelnym magazynu "Kraina Bugu", a unikatową faunę i florę Bugu obejrzymy w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. 

17.00-19.00 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Jacek Hawryluk

Koncert trzech tenorów, Rzym, Termy Karakali, 7 lipca 1990 roku
Luciano Pavarotti, Placido Domingo, José Carreras, Orkiestra Teatro dell'Opera di Roma i Orkiestra Maggio Musicale Florentino, dyr. Zubin Mehta

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" - Raphael Rogiński

19.30-20.00 - "Słuchowisko na lato" - Tadeusz Konwicki "Salto" 

prod. 2005, adaptacja i reżyseria Julia Wernio, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, wydaje Małgorzata Szymankiewicz

Obsada: Adam Ferency - Kowalski-Malinowski, Anna Dereszowska - Helena, Grażyna Barszczewska - Wdowa Cecylia, Stanisław Brudny - Stary człowiek, Miłogost Reczek - Pietuch, narzeczony Heleny, Marcin Troński - Gospodarz, Wiktor Zborowski - Blumenfeld, Krzysztof Kołbasiuk - Rotmistrz, Piotr Adamczyk - Artysta, Dorota Landowska - Żona Kowalskiego

20.00-23.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś

Jean-Philippe Rameau Hipolit i Arycja (Paryż, Opéra Comique, 14.11.2020)
Reinoud van Mechelen - tenor, Elsa Benoit - sopran, Sylvie Brunet-Grupposo - mezzosopran, Stéphane Degout - baryton, Séraphine Cotrez - mezzosopran, Nahuel Di Pierro - bas, Eugénie Lefebvre - sopran, Léa Desandre - mezzosopran, Edwin Fardini - baryton, Constantin Goubet - tenor, Martial Pauliat - tenor, Virgile Ancely - baryton, Guillaume Gutiérrez - tenor, Pygmalion, dyr. Raphaël Pichon

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Kuba Borysiak


logo

Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebooku i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.  


00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o gorącym lecie w betonowych dżunglach, letnich kieszonkowcach oraz o tym, co wspólnego ma ze sobą kuchnia lubelska z ukraińską. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Maciej Gdula - Lewica, Bartosz Kownacki - Prawo i Sprawiedliwość, Katarzyna Lubnauer -Koalicja Obywatelska, Paweł Szrot - Kancelaria Prezydenta.

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra 

W radiu ważne jest słowo. Zasada ta jak łatwo się domyślić nie obowiązuje na deskach teatralnych. Tam można przekazać wszystko bez słów... jest to jednak możliwe tylko gdy jest się mimem. Tą profesją trudni się gość Redbada - Bartłomiej Ostapczuk. Z aktorem-mimem porozmawiamy o różnicy między niemówieniem, a pantomimą. Dowiemy się również jak zostaje się mimem. Nie zabraknie też wątku edukacji teatralnej czy wystawiania spektakli. 

13.00-15.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomek Żąda

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński   

17.00-19.00 - "Pora na rytm" - Leszek Adamczyk

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Dudek 

22.00-00.00 - "Wydział rytmiki stosowanej " - Aleksandra Kaczkowska 


logo

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

W audycji o książce Karen Kailgariff i Goergii Hardstark: "Bądź sexy i nie daj się zamordować. Różne rady na różne okazje".

logo


PlenAir w Czwórce 3 - 4 lipca 2021

II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle, odbędą się w najbliższy weekend w Gdańsku. Na miejscu, a dokładniej na Plaży Brzeźno, będą dziennikarze Czwórki, którzy porozmawiają z organizatorami i uczestnikami, zaproszą do wspólnego kibicowania, a także sprawdzą, jakie inne aktywności wodne czekają nad Bałtykiem.

Ekipę Czwórki będzie można spotkać na Plaży Brzeźno w sobotę 3 lipca od godz. 13.00.

Ci, którzy nie dadzą rady dotrzeć do Gdańska, a chcą wiedzieć, jak przebiega impreza, mogą włączyć Czwórkę. Słuchać można w Internecie na czworka.online, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych przez aplikację Polskiego Radia.

Czwórka objęła II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle patronatem medialnym.


09.00-10.00 - "W poszukiwaniu umami" - Martyna Matwiejuk

Kawiarnia dla lwowiaka to bardziej styl życia niż miejsce, w którym można po prostu coś wypić i coś zjeść. Jedną z najstarszych i najbardziej tradycyjnych kawiarni jest Atlas. Od 1871 przy jego stolikach i kawie ze śmietanką spotykała się, nomen omen, śmietanka lwowskiego życia kulturalnego. Do lokalu w Kamienicy Kudliszowskiej na Rynku zaglądali Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Kasprowicz, Leon Chwistek. Niejedna piosenka kabaretowa, niejeden wiersz czy tekst ma właśnie kawiarniany rodowód. Do dzisiaj wnętrze Atlasu udekorowane jest pamiątkami dawnych spotkań. Właśnie do tego, pełnego wspomnień i anegdot miejsca, zaprosimy słuchaczy na kawę ze śmietanką.

10.00-11.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski

Sposobów na spędzenie pierwszego weekendu lipca nie brakuje - my zaprosimy słuchaczy na gdańską plażę Brzeźno, gdzie będziemy przygotowywać się do II Mistrzostw Polski SUP. Wsiądziemy też do motorówki kierowanej przez gdańskich studentów. Zajrzymy do kuchni znanych instagramerów - Uli Woźniakowskiej, Igi Szamborskiej, Agnieszki Siemianów i Szymona Kotarbińskiego, żeby sprawdzić, co przygotowują na sobotnie śniadanie. W cyklu "Wpadło w ucho" piosenkę, która za nim chodzi, zanuci Vito Bambino.

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Lalu śpiewa o wypaleniu. Wypalenie zawodowe miało w jej przypadku pozytywny efekt - doprowadziło Lalu do stymulacji twórczej. W sesji zdjęciowej promującej singiel "Wypalenie" wokalistka ma namalowane na twarzy hasła z korpomowy. Natomiast choreografia przedstawiona w teledysku jest zbudowana z robotycznych ruchów, które odzwierciedlają ograniczenie rytmem pracy w korporacji. "Wypalenie" to pierwszy singiel promujący debiutancką płytę Lalu Slavickiej. Krążek "Każdy ma swoje korpo" ukaże się jeszcze w tym roku.

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Rok 1945 w Polsce - czas przełomu wojny i pokoju, ale też rok rozpoczynający nową rzeczywistość. Czym żyli wtedy Polacy? W archiwach zachowały się dźwięki i opowieści świadków tamtych wydarzeń. Do zrujnowanej Warszawy wracają mieszkańcy, są pierwsze zapisy do szkół, poprzedzone egzaminami sprawdzającymi poziom przyszłych uczniów. W 1945 zaczyna nadawać Polskie Radio i rodzi się Przekrój - czasopismo społeczno-kulturalne wydawane do 2013 roku co tydzień.

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Mateusz Tomaszuk

Naszą dźwiękową wyprawę w nieznane zaczniemy od francuskiego duetu AIR i najbardziej znanego fragmentu z albumu "Moon Safari" z roku 1998. Poczujemy klimat plaż w Kalifornii za sprawą utworu "California Dreaming" i grup Denial oraz The Mamas & The Papas. Kubański klimat zapewni Buena Vista Social Club oraz Afrocubism.


logo

 

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Kalari to południowoindyjska sztuka walki, łącząca pracę z ciałem, duchem i umysłem. Dzięki praktyce kalari rozruszasz się, wzmocnisz i rozciągniesz, poznasz wszechstronnie rozwijające ćwiczenia, które nie są mechanicznym powtarzaniem, dzięki dynamicznym sekwencjom poprawisz wytrzymałość, koncentrację i koordynację. Ekspert: Karolina Szwed, instruktorka kalari.

13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Zaczęły się wakacje, a w wakacje Kulfon i Monika wsiadają do swojego bajkolotu i lecą w świat w poszukiwaniu ciekawych miejsc, w których mogliby wystawiać swoje sztuki teatralne. Dziś zabiorą się do przygotowywania leśnego przedstawienia, którego bohaterami będą ptaki.

14.00-15.00 - "Letnie spacery z muzyką" - Wybierzemy się do Filharmonii Narodowej i poznamy historię najważniejszej w kraju instytucji muzycznej.

​15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - 4 lipca w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest bardzo ważne święto - Dzień Niepodległości. O powstaniu tego kraju opowie nam dr Paweł Kowalski - dyrektor ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu SWPS.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji 50. rocznica śmierci Jima Morissona i 52. Briana Jonesa z The Rolling Stones. Obaj należą do elitarnego i mrocznego zarazem Klubu 27. W Pół Pięknej Płyty przedstawimy wydany dwa lata po śmierci Briana Jonesa album "Brian Jones Presents the Pipes of Pan at Joujouka" zarejestrowany na jednym z marokańskich festiwali, którego Jones był producentem. Absolutny "biały kruk". Gościem będzie Sławek Łosowski, opowie o trzeciej płycie Kombi z 1984 roku z tytułem "Nowy rozdział" a w Pół Pięknej Płyty - z winyla płyta w całości.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Frances Hodgson Burnett, w adaptacji Emilii Stawskiej.

Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r. Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.​


.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

Kontynuując temat Chopinowskiej fascynacji operą, autorka zaprasza na drugą audycję o François-Adrienie Boïeldieu.

16.00 - "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" - Adam Rozlach

W roku 65. urodzin Krystiana Zimermana, od najbliższej soboty, 3 lipca, ukazywać będziemy płytowe dokonania naszego artysty od czasu zwycięskiego dlań IX Konkursu Chopinowskiego w 1975 r. aż po najnowsze osiągnięcie - powtórne nagranie kompletu koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena, tym razem z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Sir Simona Rattle'a. Nagrania te, nakładem Deutsche Grammophon, wchodzą właśnie na światowy rynek fonograficzny, i w drugiej audycji cyklu, 11 lipca, Adam Rozlach zaprezentuje pierwszy z tych koncertów, w tonacji C-dur op. 15. Cykl PR Chopin pt. "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" otworzą natomiast nagrania dzieł Fryderyka Chopina wykonanych przez artystę podczas zwycięskiego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Posłuchamy m.in. Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22, trzech Mazurków z op. 24, Nokturnu Es-dur op. 55 nr 2 oraz Walca As-dur op. 34 nr 1. Utwory te znalazły się na pierwszej płycie pianisty, wydanej w ramach "Kroniki Konkursu" przez Muzę - Polskie Nagrania (SX 1309).

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch

W programie posłuchamy muzyki Franza Schuberta oraz Norberta Burgmuellera.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU