Polskie Radio

Aplikacja mObywatel ułatwi nie tylko wakacyjne podróże. Zobacz, co zawiera i dlaczego warto ją zainstalować

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 16:21
Ponad 4,3 mln osób korzysta już z aplikacji mObywatel, która, nie bez przyczyny, nazywana jest cyfrowym portfelem na dokumenty, gdyż zawiera nie tylko Unijny Certyfikat COVID, dane z dowodu osobistego czy cyfrowe prawo jazdy, ale i dowód rejestracyjny, a nawet e-recepty. Dlatego warto ją mieć w swoim telefonie.
Aplikacja mobilna mObywatel
Aplikacja mobilna mObywatelFoto: gov.pl

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub App Store (w zależności od telefonu, z którego korzystamy). Jest w pełni bezpieczna, przygotowuje ją zespół NASK.

Jest wiele powodów, dla których warto ją mieć w swoim telefonie. Oto najważniejsze.

Telefon zamiast dowodu osobistego

- Najważniejszym udogodnieniem, które zapewnia nasza aplikacja, jest możliwość szybkiego i wygodnego potwierdzenia swojej tożsamości. W mObywatelu znajdziemy odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki temu mObywatel zastępuje tradycyjny dowód osobisty w wielu życiowych sytuacjach – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.


telefon smartfon przeglądanie media społecznościowe 1200.jpg
Duży wzrost popularności aplikacji mObywatel. Korzysta z niej ponad 4 mln osób

Jak dodaje, aplikacją możemy się wylegitymować m.in. podczas kontroli biletów w pociągu, odbierając list polecony na poczcie, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, ale i przy korzystaniu z innych usług.

Warto wyjaśnić, że dane zgromadzone w aplikacji mObywatel pochodzą z rejestrów państwowych (Rejestru PESEL i Rejestru Danych Osobistych). Jest to możliwe dzięki profilowi zaufanemu, który jest konieczny do uruchomienia aplikacji.

Dane zapisane w telefonie są bezpieczne – są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem

Dzięki profilowi zaufanemu - dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostaniesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do Ciebie i wyłącznie do Twojego telefonu.


Unijny Certyfikat COVID shutter 1200 Elzbieta Krzysztof.jpg
Paszport covidowy już dostępny w aplikacji mObywatel

- Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne – chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieramy przy aktywacji aplikacji – mówi minister Adam Andruszkiewicz.

Ale uwaga: mObywatel nie zawsze zastąpi dowód osobisty

Trzeba jednak pamiętać, że mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystacie też, jeśli Wasz dowód osobisty jest nieważny.

mObywatel to lżejszy portfel

- Tworząc naszą aplikację, myślimy nad tym, aby była jak najbardziej użyteczna, aby odpowiadała na potrzeby i oczekiwania Polaków. Bo to właśnie z myślą o naszych użytkownikach staramy się ją stale ulepszać – mówi minister Adam Andruszkiewicz. – Szybko rosnąca liczba Polaków korzystających z naszej aplikacji mObywatel to najlepszy dowód na jej jakość i użyteczność – dodaje.


telefon smartfon metro ludzie shutter 1200 Rawpixel.com.jpg
Jak spędzić "cyberbezpieczne" wakacje? Zobacz, na co szczególnie uważać

Co jeszcze zawiera aplikacja mObywatel

Dane z dowodu osobistego to oczywiście nie wszystko, co znajduje się w aplikacji. Oto inne dokumenty, które znajdziecie w swoim cyfrowym portfelu i które mogą się przydać w trakcie wakacji:

  • mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
  • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
  • Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzisz aktualną liczbę swoich punktów karnych.
  • Unijny Certyfikat COVID, czyli zaświadczenie o byciu zaszczepionym, które ułatwia podróżowanie po Unii Europejskiej.
  • Bilety kolejowe - W mObywatelu możesz wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl
  • eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
  • Karta Dużej Rodziny (mKDR) - Karta Dużej Rodziny to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
  • mLegitymacja szkolna/studencka - to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

Komunikat prasowy, jk

Czytaj także

Aplikacja mObywatel coraz powszechniejsza. Zobacz, w czym może być pomocna

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 15:47
2 mln osób pobrało do tej pory aplikację mObywatel, przez ostatni rok przybyło ponad milion użytkowników - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. Aplikacja służy m.in. do potwierdzania tożsamości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-usługi przydatne podczas wakacji. Zobacz, z których warto skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 17:00
Możliwość sprawdzenia w internecie ważności badań technicznych autokaru, którym się podróżuje, czy aplikacja mObywatel - cyfrowy portfel z najważniejszymi dokumentami, w tym unijnym certyfikatem COVID to e-usługi, które przydadzą się w wakacje - przypomina Cyfryzacja KPRM.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spędzić "cyberbezpieczne" wakacje? Zobacz, na co szczególnie uważać

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:50
Przed wyjazdem na wakacje sprawdź, jakie dane masz w swoim telefonie, laptopie lub tablecie i upewnij się, czy chcesz je ze sobą zabrać w podróż - radzi Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Przypomina też, by nie korzystać z niezabezpieczonych sieci i aktualizować programy antywirusowe.
rozwiń zwiń