Polskie Radio

Nie żyje Siergiej Kowalow - były sowiecki dysydent i obrońca praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 16:15
"Odszedł Siergiej Kowalow - obrońca praw człowieka, przyjaciel Polski, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP i nie na darmo nazywany »sumieniem Rosji«. Niech spoczywa w pokoju. RiP. Nigdy nie zostanie zapomniany" - napisał prezydent Duda na Twitterze. Miał 91 lat.
Siergiej Kowalow
Siergiej KowalowFoto: Jakub Szymczuk/FORUM

W poniedziałek niezależne radio Echo Moskwy poinformowało, że w wieku 91 lat zmarł rosyjski dysydent z czasów ZSRR i obrońca praw człowieka Siergiej Kowalow. Jego syn Iwan Kowalow poinformował na Facebooku, że ojciec "zmarł we śnie, wcześnie rano 9 sierpnia".

forum Siergiej Kowalow 12000.jpg
W Rosji zmarł krytyk Władimira Putina i obrońca praw człowieka. Siergiej Kowalow miał 91 lat

Siergiej Kowalow urodził się 2 marca 1930 roku. W roku 1952 ukończył wydział biologii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU). Siergiej Kowalow po upadku Związku Radzieckiego był jednym ze współtwórców niepodległego państwa rosyjskiego. Za prezydentury Borysa Jelcyna pracował nad ustawami, które chroniły prawa człowieka i wolności obywatelskie. Był autorem rosyjskiej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1991 roku. W swoich publikacjach krytykował politykę Kremla, a Władimira Putina nazywał "dyktatorem". 

Czytaj także:


Kowalow był laureatem licznych odznaczeń i nagród zagranicznych oraz międzynarodowych za działalność na rzecz obrony praw człowieka. Polskie odznaczenie - Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP - przyznał mu w 2009 roku prezydent Lech Kaczyński. W wypowiedziach na temat relacji rosyjsko-polskich Kowalow opowiadał się za zbadaniem i ocenieniem na drodze sądowej zbrodni katyńskiej.

bf

Czytaj także

Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Nestor polskiego jazzu miał 93 lata

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 07:00
Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - saksofonista, kompozytor, aranżer, ale też i świadek historii. Muzyk w kwietniu obchodził swoje 93. urodziny. Znany był z wielu jazzowych kompozycji oraz muzyki do wielu polskich seriali. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jego odejście zakończyło całą epokę". Brodowski o Jerzym "Dudusiu" Matuszkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 17:44
- Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz miał tyle osiągnięć, ale tak naprawdę przez całe życie czuł się przede wszystkim muzykiem jazzowym - powiedział Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu "Jazz Forum". Jego zdaniem, odejście "Dudusia" zakończyło całą epokę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, prezenter radiowy i telewizyjny

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 14:30
Kazimierz Kowalski (bas) przez wiele lat był związany z Teatrem Wielkim w Łodzi - jako solista oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. Zmarł dzień po swoich siedemdziesiątych urodzinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Szczęsna Milli. Mistrzyni reportażu, ikona Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 16:55
Szczęsna Milli miała 85 lat. Z radiem związana była od 1959 r. W Polskim Radiu przygotowywała reportaże dla Programów 1 i 3. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia za dzieła, których była autorką współautorką - w tym najważniejszą dla radiowca nagrodę, jaką jest Złoty Mikrofon. Zmarła w piątek, 30 lipca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Eugenia Herman była wielką i niedocenioną aktorką"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 11:09
- Była atrakcyjną kobietą o regularnych rysach twarzy. Kiedy pojawiała się na scenie, od razu przykuwała wzrok. Te dobre warunki sceniczne z biegiem lat wcale się nie zmieniały, pięknie ogrywała kostium i nosiła kapelusze - tak o zmarłej niedawno aktorce Eugenii Herman mówiła na antenie Dwójki teatrolog, prof. Barbara Osterloff.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Stefan Kapłaniak, legenda polskiego kajakarstwa

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 18:30
W wieku 88 lat w Chicago zmarł Stefan "Cenek" Kapłaniak - trzykrotny mistrz świata i mistrz Europy w kajakarstwie. Legendarny sportowiec odszedł w dniu zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Tam też, w 1964 roku, także podczas olimpiady, zakończył swoją karierę. 
rozwiń zwiń