Polskie Radio

Springsteen, Beyoncé i inni – 11 września oczyma gwiazd muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 09:00
Ataki terrorystyczne 11 września 2001 roku zainspirowały wiele dzieł amerykańskiej kultury. Echa dramatycznych wydarzeń sprzed 20 lat pobrzmiewają m.in. w przebojach muzyki popularnej.
Bruce Springsteen
Bruce SpringsteenFoto: Shutterstock / Jack Fordyce

Bruce Springsteen – "The Rising"

Kto, lepiej niż "Boss", mógłby wyrazić poprzez muzykę uczucia milionów Amerykanów po ataku terrorystów na jedne z najważniejszych budynków w ich kraju? Artysta poświęcił narodowej traumie wydany w lipcu 2002 roku album "The Rising". Tytułowy utwór opowiada o tym, co wydarzyło się 11 września w Nowym Jorku, z punktu widzenia strażaka, wspinającego się na jedną z wież World Trade Center tuż po tym, jak uderzył w nią samolot pełen pasażerów.

"Nie widzę niczego przed sobą, nie widzę niczego, co czyha na mnie od tyłu, (…) na plecach mam 60-funtowy kamień, a na ramieniu półmilową linę". Ten naturalistyczny opis w dalszej części piosenki przechodzi w bardziej poetyckie frazy ("Niebo czerni i smutku, niebo miłości i łez"), pojawiają się też wątki religijne ("Widzę cię, Maryjo, w ogrodzie tysiąca westchnień").

źródło: YouTube / Bruce Springsteen

Eagles – "Hole in the World"

Rok po wydaniu przez Springsteena płyty "The Rising" ukazał się album z największymi przebojami grupy The Eagles, okraszony jednym nowym utworem, również nawiązującym tematyką do nowojorskiej tragedii. Tytułowa "Dziura w świecie" to coś więcej, niż tylko otwór w ziemi, który powstał w sercu metropolii po uprzątnięciu gruzów pozostałych z dwóch wież. W marcu 2003 roku, pod pretekstem walki z terroryzmem, Amerykanie rozpoczęli bowiem wojnę w Iraku.

– Walki miały się skończyć do maja, a tymczasem każdego dnia dowiadujemy się o jednym, dwóch lub trzech naszych chłopcach, którzy wciąż tam giną. To oznacza, że czyjś tata nie wróci do domu. To kolejna ogromna "dziura" w czyimś życiu: dziecka, żony, matki, ojca, brata czy siostry – mówił autor utworu, Don Henley.   

źródło: YouTube / Eagles

Cher – "Song for the Lonely"

Ta piosenka pierwotnie nie miała nic wspólnego z 11 września, Cher nagrała ją bowiem w lecie poprzedzającym zamachy. Jednak już po nich artystka zaczęła patrzeć na swój utwór z innej perspektywy. Jak wyznała w wywiadzie Larry'emu Kingowi, zupełnie nowego znaczenia nabrały dla niej zwłaszcza słowa: "Kiedy bohaterowie angażują się w miłość lub wojnę, żyją wiecznie".

We wkładce do albumu "Living Proof", na którym znalazła się piosenka, Cher umieściła dedykację dla "odważnych nowojorczyków, szczególnie strażaków, policji, burmistrza Giulianiego, gubernatora Patakiego i mojej przyjaciółki Liz".

źródło: YouTube / CherChannelHD

Steve Reich – "WTC 9/11"

Nie ma wątpliwości, co zainspirowało amerykańskiego kompozytora minimalistę do stworzenia dzieła, które jako pierwszy wykonał Kronos Quartet. Ze skomponowaniem trwającego około 15 minut utworu Reich czekał aż do 2009 roku, choć jego mieszkanie znajdowało się ledwie kilka przecznic od zaatakowanych przez terrorystów wież WTC (w dniu zamachów przebywali w nim syn, synowa i wnuczka artysty).

Szczególnie duże wrażenie robią wykorzystane w utworze nagrania głosów mieszkańców Nowego Jorku, którzy na własne oczy widzieli zamachy, strażaków oraz kontrolerów ruchu lotniczego, zdezorientowanych dziwnym kursem, jaki obrał samolot American Airlines, lecący z Bostonu do Los Angeles.

źródło: YouTube / Kronos Quartet

Beyoncé – "I Was Here"

Jeszcze później, bo w 2011 roku, powstał utwór, którego autorką jest wprawdzie Diane Warren, ale Beyoncé zaśpiewała go tak przekonująco, jakby płynął wprost z jej serca. – Wiedziałam, że to będzie naprawdę szczególna piosenka. Idealnie wpasowuje się w to, gdzie byłam na tym etapie życia i wyraża coś, w co wierzę i czym chcę się podzielić – mówiła wokalistka urodzona w Houston, ale od lat mieszkająca w Nowym Jorku.

Utwór trafił na album "4", wydany przez Beyoncé w czerwcu 2011 roku. Choć nigdy oficjalnie nie znalazł się na singlu, i tak pojawił się na listach przebojów, dzięki ściągnięciom cyfrowych plików z internetu przez fanów zachwyconych zawartością płyty byłej wokalistki Destiny's Child. Nakręcono też do niego teledysk, i to nie byle gdzie, bo w siedzibie Zgromadzenia Generalnego ONZ w Nowym Jorku.

źródło: YouTube / Beyoncé

kc

Czytaj także

Beyoncé – kobieca siła wspomagana testosteronem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 09:00
Zapatrzona za młodu w Michaela Jacksona jest na dobrej drodze, by przewyższyć swymi osiągnięciami Króla Popu. Beyoncé Knowles, amerykańska ikona popkultury, dziś kończy 40 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Smells Like Teen Spirit" – przebój, na który nikt nie liczył

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:08
Równo 30 lat temu, 10 września 1991 roku ukazał się singiel z piosenką "Smells Like Teen Spirit" zespołu Nirvana, która zmieniła oblicze muzyki popularnej i na zawsze weszła do rockowego kanonu. Utwór – dziś już niemal mityczny – miał skromne początki i wcale nie był typowany na przebój.
rozwiń zwiń