Polskie Radio

Słuchowiska, koncerty, wywiady - Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 18:00
Bodypositive, czyli jak gwiazdy i modelki przekonują do akceptacji. Czy kuchnia jest sztuką, a kucharz to dziś również celebryta? Sportowe podsumowania, koncerty i transmisje z Filharmonii Narodowej z przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W Jedynce słuchowisko m.in. z Jerzym Stuhrem i Joanną Szczepkowską; w Dwójce - słuchowisko ze Zbigniewem Zapasiewiczem, a w Trójce - nagrodzone na Festiwalu "Dwa Teatry" - słuchowisko z Danutą Stenką i Piotrem Adamczykiem. Zapraszamy! 
Jerzy Stuhr w roli Shylocka podczas nagrywania słuchowiska Kupiec Wenecki
Jerzy Stuhr w roli Shylocka podczas nagrywania słuchowiska "Kupiec Wenecki"Foto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski 

O tym, jak "wziąć się za siebie" w pewnym wieku i przekonać do lepszego życia - opowie profesor Łukasz Małek, kardiolog i biegacz maratończyk. Dodamy do tego propozycje ćwiczeń dla osób 65 plus od Piotra Galusa. Wśród piosenek, rocznicowo - utwory Edwarda Fiszera, które pokazują liryczną duszę Czesława Niemena. Z kolei w kabaretowym świecie przypomnimy postać niezapomnianego Wiesława Gołasa w rocznicę urodzin Mistrza estrady i ekranu.

15.00-16.00 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gościem audycji będzie Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych. 

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
Zobacz serwis specjalny o Konkursie Chopinowskim

21.00-22.00 - Słuchowisko w Jedynce / 

Słuchowisko Kamila M. Banasiaka "Zabaweczka", opowiadające o życiu Józefa Boruwłaskiego (1739-1837), polskiego szlachcica, podróżnika oraz osoby niskorosłej. Swego czasu był on najpopularniejszym "dworskim karłem", który gościł na dworach Europy. 

Realizacja akustyczna - Agnieszka Szczepańczyk. Opracowanie muzyczne - Kamil M. Banasiak. Fragmenty pamiętników oraz sprawozdanie hrabiego de Tressan w tłumaczeniu Anny Grześkowiak-Krwawicz. Kierownictwo produkcji - Beata Jankowska. Obsada: Józef Boruwłaski - Jerzy Stuhr, Joujou - Mateusz Weber, Mathews - Piotr Kozłowski, Humiecka - Joanna Szczepkowska, Izalina - Justyna Kowalska, Maria Teresa - Aleksandra Justa, Dama - Justyna Ducka, Jerzy IV - Jarosław Gajewski, Stanisław Leszczyński - Włodzimierz Press, Hrabia de Tressan - Jerzy Radziwiłowicz, Bebe - Szymon Roszak, Ambasador - Stefan Knothe, Ogiński - Krzysztof Szczepaniak, Dama - Justyna Ducka, Markiz - Filip Kosior. 

22.00-23.00 - "Koncert Chopinowski" - zaprasza Adam Rozlach

Druga relacja z XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie - podsumowanie I etapu i pierwsze wrażenia z przesłuchań II etapu. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Tomasz Szachowski

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania II etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego  (streaming) - prowadzi Jacek Hawryluk, w studiu Ewa Szczecińska

15.00-17.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Tadeusz Różewicz "Odejście głodomora"

Słuchowisko wyprodukowane w 1994 roku; adaptacja i reżyseria - Jan Warenycia, realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska, muzyka - Marcin Błażewicz. 

Obsada: Zbigniew Zapasiewicz (Autor), Agnieszka Wosińska (Dziewczyna), Włodzimierz Press (Głodomór), Krzysztof Kołbasiuk (Strażnik 1), Marcin Troński (Strażnik 2), Zbigniew Konopka (Strażnik 3), Jan Prochyra (Impresario), Krzysztof Kumor (Pan 1), Witold Skaruch (Pan 2), Anna Gornostaj (Mama 1), Joanna Sobieska (Mama 2), Juliusz Berger (Staruszek), Danuta Stenka (Żona), Joanna Jędryka (Matka), Janusz Bukowski (Ojciec). 

17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania II etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Przemysław Psikuta, w studiu Krzysztof Dziuba

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Piotr Metz i Tomasz Szachowski

Novi Singers - "Torpedo" 1970 PN Muza
Stanisław Sojka - "Stanisław Sojka" 1986 RCA


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański 

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" -  Michał Pomianowski 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz

Wychodząc od hasła tegorocznego Dnia Papieskiego: "nie lękajcie się" - przypomnimy źródło tych słów. W jakim kontekście się pojawiły? Jak bardzo były kulturotwórcze? Jakie słowa i spotkania JP II z rodakami inspirowały do działań muzycznych. Zaprosimy również na tegoroczny koncert papieski, który odbędzie się w bielańskim kościele artystów. 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Tym razem wokół Chopina i Konkursu Chopinowskiego. Gościem - Karol Radziwonowicz. 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar& Małgorzata Jakubowska

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka 

Tematem audycji życie i futurystyczna twórczość Lema. Gościem - dr Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. 

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza"

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Dariusz Urbanowicz 

O meczu Polski z San Marino i o pożegnaniu Łukasza Fabiańskiego z reprezentacją. Będzie też Dariusz Górski (syn p. Kazimierza) o nadaniu imienia Stadionowi Narodowemu. Poza tym: rozmowa z trenerem piłkarskiej Lechii Gdańsk, Tomaszem Kaczmarkiem o dobrym starcie drużyny w lidze, 40-lecie dziewiczego spływu kajakowego Kanionem Colca, rozmowa z Rudolfem Rohaczkiem (trenerem hokejowym, m.in. o tym, dlaczego Polacy nie są w stanie dostać się do NHL). Nie zabraknie też podsumowania ME w kolarstwie torowym, podsumowania MŚ w zapasach oraz raporty po meczach reprezentacji piłkarskich w eliminacjach MŚ (korespondencje z Europy). 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

COLD MEAT PARTY - grają muzykę instrumentalną inspirowaną dokonaniami takich legend niezależnego rocka jak Fugazi, The Jesus Lizard czy Nomeansno. Pochodzący z Warszawy zespół Cold Meat Party miał już okazję otwierać koncerty m.in. amerykańskiej grupy Algiers, brytyjskiej formacji Life czy polskich zespołów Armia czy Moskwa. Fanom obiecują "hardcore’ową ekspresję, punkowe tempo, noise’owe gitary z mocnym basem, funkowym drivem, melodią i odrobiną elektronicznych dźwięków". 

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik 

Słuchowisko wg dramatu Tadeusza Różewicza "Wyszedł z domu". Grand Prix słuchowisk Jubileuszowego XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Podczas Festiwalu nagrodzeni zostali: Szymon Kuśmider za adaptację i reżyserię słuchowiska, Danuta Stenka, Piotr Adamczyk i Paweł Krucz - za role oraz Paweł Szaliński za reżyserię dźwięku. W adaptacji utworu reżyser zacytował fragmenty "Drugiej płci" Simone de Beauvoir oraz wiersz Tadeusza Różewicza pod tytułem "Propozycja druga". 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 

  

logo

08.35 - "Rozmowa kulturalna" - Maja Kluczyńska

Anna Śmigielska z Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie opowie o akcji #100SekundWMuzeum. Jaki wpływ mogą mieć młodzi odbiorcy na temat i formę ekspozycji muzealnych? Czy eksponowane w muzeach dzieła sztuki, prezentowane z wykorzystaniem nowych technologii, będą docierały do coraz większego grona odbiorców? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w niedzielnej audycji.

14.33 - "Temat dnia/Gość PR24" - zaprasza Magdalena Złotnicka
Ostatnia awaria Facebooka była dla wielu użytkowników internetu ważną nauczką. Maciej Kawecki odniesie się do kwestii zbyt wielkiego uzależnienia internautów od produktów technologicznych potentatów.

22.06 "Poczytnik" - Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Wiesław Budzyński, biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Brunona Schulza, opowie o swojej książce "Baczyński uszlachetnia".

.


09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Ola Jasińska

Bodypositive, czyli jak gwiazdy, celebrytki i modelki przekonują do akceptacji? Jak media społecznościowe kreują rzeczywistość?

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel

Zestawienie najciekawszych premier gier komputerowych, które zapowiadane są na najbliższe miesiące. Nie zabraknie wielkich hitów, a także wartych uwagi produkcji niezależnych.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Rozmowa o filmie "Smak głodu" i o poświęceniu życia dla najwyższego odznaczenia w kulinarnym świecie - Gwiazdki Michelin. Czy kuchnia jest sztuką? Czy kucharz to dziś również celebryta?

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert

U Harpera w FUNKADELII: hiphopowy Japończyk BudaMunk, soulman Colonel Red, kubański funkowiec Cimafunk, 20-lecie nowojorskiej oficyny Bastard Jazz,  składanka Interwizje, czyli wschodni groove z lat 70., bardziej klubowo i elektronicznie zagrają The Mole, Atjazz i Dave Aju, brokenbeatowy Kuna Maze, Zed Bias i garage'owo-grime'owa ekipa Kurupt FM, breakbeatowy duet prospa, nowa EP-ka Om Unita itd.

20.00-21.00 - "Muzyka Dobrego słowa" - Przemek Goławski

Spotkamy się z Igorem Herbutem, by porozmawiać o muzyce, podejściu do życia, jego solowej płycie "Chrust" oraz projektach, w które jest aktualnie zaangażowany.


PRD logo 

09.00-10.00 - "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - Cud który dotknął oczu i serc wielu ludzi. Ponad 100 lat temu w Fatimie Maryja spotkała się z trójką dzieci, którym powierzyła Tajemnicę Tajemnic. Wiele lat później dotknęła ona serca Papieża Jana Pawła II, który ogłosił dzieci fatimskie świętymi. W Niedziele Papieską obchodzoną 10 października słuchać będziemy ulubionych piosenek polskiego papieża.

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - Dźwiękowa wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu.

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - 10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. Z tej okazji porozmawiamy o zwierzętach, które żyją na drzewach i w drzewach.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - W sobotę odbyło się VII wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem "Czytanie wzmacnia". Udział zgłosiło 1300 bibliotek z całej Polski. Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce - wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek jako otwartych, najbliższych, najbardziej demokratycznych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi. W audycji o tym, co działo się podczas tego wydarzenia.


.
     

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

IV Koncert fortepianowy G-dur Beethovena z poruszającym, błagalnym dialogiem w środkowej części Andante, kapitalne Wariacje Brahmsa na temat Chorału św. Antoniego, zacytowanego przez Haydna w jego Feldparticie, wizjonerska w niekonwencjonalnym ujęciu Sonata wiolonczelowa Chopina, a na koniec III Symfonia Karola Szymanowskiego "Pieśń o nocy", której brzmieniową aurę zainspirowały strofy poezji orientalnej sufickiego mistyka Mewlany Dżalalludina Rumiego.

17.00 - "Nie samym Chopinem" - Adam Rozlach [PREMIERA]

Audycja poświęcona wybitnemu tenorowi Peterowi Andersowi.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]

W audycji pozostajemy w atmosferze Konkursu Chopinowskiego. Po śledzeniu losów uczestników VI edycji tego wydarzenia oddamy teraz głos jurorom. W programie zabrzmi I część recitalu Louisa Kentnera - jurora V, IX i X Konkursu, brytyjskiego pianistę o węgierskich korzeniach. Ten znakomity występ na długo pozostał w pamięci publiczności warszawskiej. Usłyszymy utwory Schuberta, Beethovena, jak również Fryderyka Chopina.

22.00 - Studio PR Chopin - XVIII Konkurs Chopinowski [NA ŻYWO]

Zapraszamy na studia PR Chopin, w których redaktorzy Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski oraz Marek Bracha będą komentowali przebieg XVIII Konkursu Chopinowskiego.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU