Problem z pamięcią coraz bardziej powszechny. Dlaczego tak się dzieje?
Kiedy wykonuje się badanie?
Zmaga się z nią ponad 50 milionów pacjentów na całym świecie i 300 tys. w Polsce. Chorują nie tylko seniorzy, ale także osoby po 30. roku życia. Zanim pojawią się pierwsze objawy, przez wiele lat w mózgu powstają zmiany molekularne.
- Nas najbardziej interesują te najwcześniejsze fazy rozwoju choroby. To jest taki moment, który uważamy za właściwy i dobry do włączenia leczenia - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr n. med. Agnieszka Gorzkowska, neurolog. - Jeżeli mówimy o zmianach, które pojawiają się w przebiegu choroby Alzheimera w mózgu to przede wszystkim trzeba podkreślić obecność gromadzenia się w mózgu nieprawidłowych białek - wyjaśnia ekspert.
15:05 Jedynka/Eureka alzheimer.mp3 Kolejny krok w leczeniu choroby Alzheimera (Eureka/Jedynka)
Jak zmienia się zachowanie chorego?
Początki choroby Alzheimera są często niezauważalne, zaburzenia pojawiają się powoli, stopniowo utrudniając codzienne funkcjonowanie. - Najczęstszym zaburzeniem występującym u osoby chorej, we wczesnym etapie, są zaburzenia pamięci, częste powtarzanie pytań, zapominanie wydarzeń - mówi Zbigniew Tomczak, przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. - Ważne są widoczne zaburzenia zachowania, zmiany osobowości, apatia, obojętność na to, co chory widzi koło siebie - wylicza.
Gość audycji zwraca uwagę, że w dalszym etapie rozwoju choroby u chorego występuje m.in. niechęć do dbania o higienę osobistą. - Występuje niechęć do wody, nasila się otępienie. W drugiej i trzeciej fazie choroby pojawia się też agresja - zaznacza.
.
Postęp w leczeniu choroby
Nadzieją na wczesną reakcję, zanim pojawią się objawy Alzheimera, daje opracowany specjalny algorytm. Matematyka, wspierając medycynę, stara się dać przepis na wykonanie jakiegoś określonego zadania, które zahamuje chorobę. A najprostszym przykładem algorytmu w życiu człowieka jest np. przepis, którego używa się podczas gotowania zupy, gdzie trzeba wykonać określone czynności w odstępach czasu: pójść do kuchni, wybrać właściwy garnek, nalać wody, obrać warzywa i gotować je, mieszając.
Podobny schemat zastosowano w algorytmie przy badaniu Alzheimera, który diagnozuje zmiany w mózgu i uczy się rozpoznawać pacjentów z rozwijającą się chorobą. Jeśli badania zakończą się sukcesem, to otrzymamy narzędzie do wczesnego wykrycia Alzheimera, co teraz jest niemożliwe.
- My cały czas poszukujemy nowych, lepszych metod diagnostyki wczesnej choroby Alzheimera. Ten algorytm to jest kolejny krok w leczeniu takiej wczesnej formy, pojawiają się testy neuropsychologiczne, które stają się coraz bardziej doskonałe - tłumaczy gość audycji.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr n. med. Agnieszka Gorzkowska (neurolog), Zbigniew Tomaczak (Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera)
Data emisji: 7.10.2021
Godzina emisji: 19.30
ans