Polskie Radio

Innowacja jest dobra na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 00:00
Koło to największa innowacja i wynalazek człowieka. Ale nie oznacza to, że dziś nie da się wymyślić czegoś równie genialnego.

 Naukowcy i wynalazcy zgodnie twierdzą, że wszystko da się ulepszyć, a zatem i my możemy być innowatorami lub wynalazcami i uzyskać rozgłos czy wielkie pieniądze.

"Lepsze jest wrogiem dobrego", więc staramy się wymyślić "coś lepszego", aby tym samym poprawić jakość naszego życia i łatwiej funkcjonować. Motorem innowacji są ludzkie potrzeby ("potrzeba matką wynalazku") - może to być nowa metoda operacji nowotworów lub margaryna obniżająca poziom cholesterolu, ale również samoobsługowa kasa w supermarkecie i energooszczędna żarówka. Co najważniejsze, w przypadku innowacyjności jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia!

Skoro innowacja jest odpowiedzią na nasze potrzeby, to wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i uważnie poszukać. Niestety, nie jest łatwo wymyślić coś sensownego i potrzebnego jednocześnie, co dałoby się opatentować i "ustawiłoby" nas na całe życie. Dziś nad  innowacjami pracują całe sztaby naukowców, wynalazców, innowatorów. Jak na tym tle wypadają Polacy? Polskie instytuty naukowe ciągle narzekają na brak funduszy. Z danych, jakie publikuje Unia Europejska wynika, że z wynalazczością i innowacyjnością w naszym kraju nie jest najlepiej. Wygląda na to, że nie przywiązujemy do innowacji zbytniej uwagi i chyba nie bardzo nam zależy.

Ten, kto nie dąży do bycia innowacyjnym, stoi w miejscu lub wręcz cofa się. Zatem, trzeba znajdować nowe rozwiązania. Wbrew powszechnej opinii, innowacyjność wcale nie musi oznaczać przełomowych odkryć. Czasami są to drobne zmiany, które usprawniają pracę. I nie zawsze wymyśla je naukowiec, ale ten, kto pierwszy dostrzeże potrzebę usprawnienia pracy i wymyśli, jak tę potrzebę zaspokoić, aby produkować szybciej, taniej i lepiej. Jak odpowiedzieć na potrzeby rynku? Należy wyrwać się z utartych przyzwyczajeń, spojrzeć szerzej i dalej, potraktować wynalazek lub innowację jako zadanie i po prostu skupić się na jego rozwiązaniu.

Więcej o innowacjach w najnowszym odcinku serwisu „Leśna Akademia Sukcesu”, który powstał we współpracy portalu polskieradio.pl z Narodowym Bankiem Polskim i ma za zadanie w przejrzysty sposób przybliżyć dzieciom i młodzieży podstawowe zagadnienia z zakresu ekonomii.

Czytaj także

Mamy talent do improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:37
Genialny, roztargniony badacz, który w samotności pracuje nad kolejnym wynalazkiem to już historia. Teraz zajmują się tym sztaby naukowców zatrudnionych w ogromnych instytutach badawczych.
rozwiń zwiń