Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
00.00-03.00 - "Muzyka nocą" - zaprasza Jędrzej Kodym Kodymowski
Posłuchamy mocniejszego uderzenia, ale również zrównoważonych psychodeliczno-transowych utworów z ostatnich lat. Wszystko ułożone będzie w jedna całość tak, żeby estetyka dramaturgii niosła nas jak na falach oceanu w jasną stronę mocy.
0.15 Pod Egidą Kabaretu - 72. odcinek cyklicznej audycji ze wspomnieniami znanego satyryka z ponad 60. Letniej kariery estradowej. Nagrania z występów Kabaretu pod Egidą z grudnia 1988 roku, z prywatnych archiwów autora, premiera po latach.
0.35 - Reportaż / PREMIERA -"Podziemny świat" - Monika Chrobak. Kopalnia soli w Wieliczce jest jego drugim domem. Nadsztygar Wiesław Wiewiórka pracuje w górnictwie niemal 40 lat. To pokoleniowa tradycja. Pracował tu jego ojciec, który był między innymi głównym geologiem kopalni, również syn p. Wiesława postanowił pójść w jego ślady. Wcześniej pracował w dziale turystyki, teraz jest tam sztygarem. Mimo, że wydobycie tego kruszcu w Wieliczce zakończyło się w latach 90-tych ubiegłego wieku, nadal jest pozyskiwany z solanki. Górnicy też pracują na co dzień nad zabezpieczeniem tego miejsca przed potężnymi siłami natury.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska
W audycji: serwis dla Białorusi; raport Ukraina (M. Jastrzębski); matury z języków obcych: Jak wygląda ich znajomość przez Polaków? Jakie języki są najpopularniejsze, a jakie wyjątkowe? Co dziś przydaje się na rynku pracy? (K. Porębska).
Goście: o godz. 7.15 prof. Zdzisław Krasnodębski, o godz. 8.15 Paweł Kowal.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz
1. Pomoc uchodźcom z Ukrainy musi być przemyślana i skoordynowana. Służy temu nowy serwis ogłoszeniowy z ofertami pracy na stronie pomagamukrainie. Opowie o nim Tomasz Rychter, koordynator przedsięwzięcia.
2. Czy w 70 dni od wybuchu wojny wciąż jesteśmy chętni i skorzy do pomocy? Jak to wygląda z perspektywy mniejszych miast? (mat. M. Raduchy).
3. Kolejna propozycja lektury do czytania w LzR 2022. Tym razem "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej.
4. Po godz. 11.00 coś wiosennego: W krakowskim ZOO wystartował projekt KONDOR - wyhodowany ptak, a właściwie kondorzyca Beti, córka 43-letniego krakowskiego kondora Carlosa, pofrunie do rodzinnej Argentyny, aby wspomóc odnowę tego gatunku zagrożonego wyginięciem.
Poza tym: flesz kulturalny, rekomendacje turystyczne Sławy Bińczyckiej - Litera B jak botaniczny ogród oraz konkursy i słuchowisko.
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler
W ramach "Maja Polskiej Piosenki" w całej "Muzycznej Jedynce" jedynie polscy wykonawcy i goście. W pierwszej godzinie Mateusz Ziółko z premierową propozycją singlową "Weź mnie", która jest pierwszą stworzoną z nowym zespołem kompozytorsko-producenckim. Będzie też rozmowa z najpopularniejszym polskim producentem - Gromeem, który również zaprezentuje nowy singiel pt. "Send Me Your Love". Premiera zbiega się w czasie ze światową premierą najnowszego mini-albumu artysty zatytułowanego "Tiny Sparks".
PŁYTA TYGODNIA - "Live" - ANDRZEJ DĄBROWSKI & ALL STARS
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski
Historia zapisana dźwiękiem przez Polskie Radio
Polskie Radio nadawało nieprzerwanie aż do 30 września 1939 roku ostrzegając, informując oraz umacniając morale mieszkańców zarówno walczącej Warszawy, jak i całej Ojczyzny.
"Archiwum Polskiego Radia posiada największe i najstarsze zbiory dźwiękowe w Polsce, co stanowi o niepowtarzalnym wymiarze naszych zasobów, zwłaszcza w wymiarze słownej dokumentacji dziejowej Ojczyzny" - pisze dr Agnieszka Kamińska-Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A we wstępie do nowo wydanego albumu ikonograficzno-fonograficznego "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939" wydanego przez Polskie Radio pod patronatem Rady Mediów Narodowych. O wartości tych zbiorów świadczy fakt, że nagrania z września 1939 r zgromadzone w Archiwum Polskiego Radia w kolekcji 93 gramofonowych płyt zostały wpisane w czerwcu 2021 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć Świata" - jako pierwsze źródła fonograficzne w historii tego szacownego zbioru.
Album ikonograficzno-fonograficzny "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939" oprócz tekstów, zdjęć z września 1939 roku zawiera też 5 płyt CD. Na trzech są: pieśni, apele, przemówienia, reportaże i komunikaty z materiałami zarejestrowanymi we wrześniu 1939 roku a na pozostałych są wspomnienia pracowników Radia.
Polskie Radio serdecznie zaprasza naszych słuchaczy do włączenia się w akcję poszukiwań zaginionych w trakcie II wojny światowej archiwalnych płyt, zawierających audycje i przemówienia z września 1939 roku. Akcją pod hasłem "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku". Towarzyszyć temu będzie specjalny serwis internetowy Portalu Polskiego Radia gromadzący wszystkie informacje na temat kolekcji z 1939 roku oraz kontakty dla słuchaczy i internautów, którzy będą mogli przesyłać informacje mogące potencjalnie pomóc w poszukiwaniu płyt.
O albumie ikonograficzno-fonograficznym "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939" wydanego przez Polskie Radio oraz o akcji pod hasłem "Gdzie jest czarny neseser?" - opowie Elżbieta Berus-Tomaszewska, Dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
23.00-00.00 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Hanna Szczęśniak
Radio Haiti to pierwsza niezależna stacja radiowa tego kraju, nadająca nie tylko po francusku, ale też w znanym przez większość mieszkańców kreolskim francuskim, stała się punktem wyjścia do najnowszej płyty amerykańsko-haitańskiej artystki Leyli McCalli. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, grająca na wiolonczeli, banjo i gitarze, znana z takich zespołów jak Carolina Chocolate Drops czy Our Native Daughters, postanowiła opowiedzieć o przeszłości i teraźniejszości Haiti właśnie poprzez burzliwą historię tej nieistniejącej już stacji radiowej. Na albumie Breaking the Thermometer to Hide the Fever artystka opowiada o zawirowaniach politycznych, prześladowaniach, biedzie i korupcji, ale też o miłości, pamięci, walce o wolność, ziemi, przyrodzie i słońcu. W jaki sposób wspomnienia budują naszą tożsamość? Czy zgłębianie korzeni może być bolesne? Dlaczego tak ważne jest złożone rozumienie rzeczywistości? O wspomnieniach z dzieciństwa w raju, nieśmiałości w pisaniu piosenek o miłości oraz walce o niezależność i reprezentację w kulturze rozmawiać będziemy w Muzycznych Spotkaniach, których gościem będzie Leyla McCalla.
23.30 - "Ślady na piasku" - zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko
Maj w Kościele jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe, odprawiane wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Przydrożne Kapliczki maja swoją symbolikę, bo też stawiane były w ważnych momentach lokalnej społeczności. Autorka podąży śladami maryjnej historii pisanej przy drodze.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.
21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - Fragmenty Radiobooka z powieścią Edgara Allana Poe "Opowieści Artura Gordona Pyma" w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Julian Tuwim "Kwiaty polskie" - aut. Iwona Smolka
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Antonio Soler, Oscar Esplá, Alicia de Larrocha, Federico Mompou, Jorge Tabarés, Robert Schumann, Fryderyk Chopin, Pedro Miguel Marques y Garcia, Matias Juan de Veana, César Franck, Josef Suk, Henry Purcell, Jean Sibelius, Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn, Lars-Erik Larsson, Giovanni Pierluigi da Palestrina.
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh
Zygmunt Stojowski - Koncert skrzypcowy g-moll op. 22, wyk. Bartłomiej Nizioł – skrzypce, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Łukasz Borowicz; Józef Elsner - Symfonia C-dur op. 11 wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zatwierdził listę pierwszych 32 przedstawicielek i przedstawicieli zawodów teatralnych, którzy rozpoczęli rezydencje w polskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych. Program Rezydencji daje możliwość zatrudnienia i organizacji życia w Polsce. O szczegółach tego projektu porozmawiamy w Poranku Dwójki z Anną Chylak - koordynatorką projektów pomocowych w Instytucie Teatralnym oraz ze Svietlaną Oleshko - rezydentką Teatru Polskiego, reżyserką i założycielką teatru "Arabesky". Początek o godz. 9.30. W cyklu Jazzowa Rozmowa Andrzej Zieliński spotka się z Urszulą Las - pierwszą w historii polską fotografką, która otrzymała główną nagrodę w JJA Jazz Awards w Nowym Yorku. W audycji zajrzymy także do Teatru Polonia, gdzie trwają próby przed premierą "Męża i żony" A. Fredry w reżyserii Krystyny Jandy.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Christoph Willibald Gluck Don Juan ou Le Festin de Pierre - balet-pantomima, wyk. Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini.
11.10-12.00 - Zygmunt Noskowski II Symfonia c-moll „Elegijna”, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Józef Wieniawski Pieśń bez słów es-moll, Menuet D-dur, wyk. Jerzy Sterczyński – fortepian.
12.05-12.45 - Michael Head Trio na obój, fagot i fortepiano; André Previn Trio, wyk. Agata Piotrowska-Bartoszek – obój, Dorota Cegielska – fagot, Tomasz Bartoszek – fortepian.
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Kazimierz Jonkisz - opr. Andrzej Zieliński
13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Tomaszem Włosokiem - aut. Paweł Siwek
18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi - Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
Koncert zespołu Cafe Zimermmann w Pradze (25.01.22,Kościół św, Szymona i św. Judy)
Johann Sebastian Bach Sinfonia z Kantaty BWV 29 'Wir danken dir, Gott, wir danken dir; Carl Philipp Emanuel Bach Trio Sonata in B flat, Wq. 161/2; Wolfgang Amadeus Mozart Prelude and Fugue No. 4, K. 404a; Johann Sebastian Bach Sonata, from 'Himmelskönig, sei willkommen, BWV 182'; Gott soll allein mein Herze haben, BWV 169; Schwingt freudig euch empor, BWV 36; Ein ungefärbt Gemüte, BWV 24; Trio Sonata in C minor, from 'The Musical Offering, BWV 1079'; Wenn wir in höchsten Nöthen, BWV 668.
Wyk. Cafe Zimmermann, kier art. Pablo Valetti- skrzypce, Celine Frisch - klawesyn.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: "Opowieści o powieści" spotkanie z Leszkiem Bugajskim - aud. Wacława Holewińskiego.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz
23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Józef Hen "Mój przyjaciel król", czyta Zbigniew Zapasiewicz, opr. Elżbieta Łukomska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
W audycji "Bóg i proch" - kilka słów o cyklu w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zwanego audio-teatrem. Zaprosimy również na sztukę "Imagine" - nowy spektakl Krystiana Lupy, którego warszawska premiera odbędzie się w najbliższą sobotę w Teatrze Powszechnym. W audycji spotkamy się z autorem scenariusza oraz reżyserem cyklu "Bóg i proch" - Tomaszem Manem. Z kolei o wizji Krystiana Lupy porozmawiamy z dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie - Pawłem Łysakiem. Tomasz Man od wielu lat "czyta" Biblię. Wyreżyserował w Teatrze PR dwa słuchowiska "Mojżesz. Remix" oraz "Hiob". W formie audio-teatru powrócił do początku Biblii czyli do wygnania z Raju. Tym razem głównymi motywami będą ofiara i krew. Za sferę dźwięku w obu częściach odpowiada Marek Otwinowski. W części drugiej występują Karolina Gorczyca, Zdzisław Wardejn oraz Mateusz Kmiecik. Nad wizualną stroną całego projektu pracują Aneta Piekarska - Man i Zuzanna Piekarska. Krystian Lupa natomiast swój teatralny esej buduje na podstawie improwizacji aktorskich. To jedna z dwóch jego metod tworzenia spektakli teatralnych. Najsłynniejsze jego przedstawienia stanowiły adaptacje klasyków: Musila, Brocha, Kubina oraz nade wszystko Bernharda. Tym razem punktem wyjścia scenariusza był pacyfistyczny tekst piosenki Lennona "Imagine". Wojna za naszą wschodnia granicą wpłynęła w sposób zasadniczy na dokończenie procesu twórczego, towarzyszącego przygotowaniom do premiery. "Imagine" to koprodukcja Teatru Powszechnego w Warszawie z Teatrem Powszechnym w Łodzi, w którym 23 kwietnia odbyła się prapremiera podczas Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Spektakl został zrealizowany poza tym w ramach europejskiego projektu "Prospero. Extendet Theatre".
Wydanie audycji otworzy Leszek Możdżer, który w Studiu im. A. Osieckiej nagrywał z orkiestrą instrumentów dawnych nową płytę. Równolegle artysta przygotowuje 12 Enter - Enea Festiwal i w TPK mamy przywilej zapowiedzieć zarówno premierę płyty, jak i Festiwal. Zapraszamy w najgorętszym momencie sezonu 2021/22.
02.00-03.00 - "AnagrammarganA" – Michał Margański
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda
05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz
Goście: Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski - ekonomiści. Wśród tematów audycji wojna na Ukrainie w różnych aspektach, aktualne problemy gospodarcze Polski oraz co Polacy wyrzucają do jezior i wód - podsumowanie wiosennej edycji Operacji Czysta Rzeka.
10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Piotr Firan
W audycji o polskich filmach na Off Camera. Przed nami ostatni weekend Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie. Z kolei już jutro (7 maja o 19.00) w Mazowieckim Instytucie Kultury koncert w wykonaniu ukraińskiej pieśniarki Oleny Leonenko, której na scenie towarzyszyć będzie muzyk multiinstrumentalista - Wojciech Lubertowicz. W autorskim repertuarze Oleny Leonenko znalazły się stare i prastare pieśni Ukrainy, śpiewane w różnych jej zakątkach od wiosennej równonocy do letniego przesilenia.
W audycji także relacja z próby przed premierą spektaklu "Bóg i proch. Część druga" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przedstawienie to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru i stanowią próbę przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Mateusz Tomaszuk
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
W audycji o 30 latach modeli meteorologicznych w IMGW. Prognozowanie pogody stało się integralną częścią naszego codziennego życia i chyba nie wyobrażamy sobie dnia bez sprawdzenia, jaka będzie dziś pogoda. Czy człowiek zostanie wyeliminowany z procesu prognozowania pogody?
Powiemy również o jednym ze studentów Politechniki Rzeszowskiej, który jest na liście najzdolniejszych ludzi poniżej 25 roku życia. Kto uplasował się na tej liście? Jakie są zawodowe zainteresowania najzdolniejszych młodych Polaków?
Polskie Radio zaprasza również do włączenia się w akcję poszukiwań zaginionych w trakcie II wojny światowej archiwalnych płyt, zawierających audycje i przemówienia z września 1939 roku. Do akcji pod hasłem "Gdzie jest czarny neseser?" zapraszamy wszystkich słuchaczy. Gość: Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara
22.00-24.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.
06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Szymon Jaworski
"Lotna Czytelnia" - opowiemy o akcji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Na talerzu pojawi się corn dog, a w cyklu "Dobrze nakręcony" przypomnimy historię teledysku "Miał być ślub" Brodki.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik
Zrelacjonujemy trzeci dzień egzaminów maturalnych, poszukamy idealnego dźwięku budzika i porozmawiamy ze studentami architektury nagrodzonymi w międzynarodowym konkursie "120 godzin", organizowanym przez Szkołę Architektury i Projektowania z Oslo.
14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek
Festiwal Szkół Teatralnych to święto młodego teatru, które samo już jest …w kwiecie wieku. Pierwsza edycja FST pojawiła się wbrew smutkowi stanu wojennego. W dniach 9-15 maja 2022 młodzi adepci polskich szkół teatralnych będą się spotykać, wymieniać doświadczeniami, dzielić z innymi swoją wrażliwością.
15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo
Czyste Tatry zainaugurują wakacje w Zakopanem. Jak będzie w tym roku wyglądać 11. edycja Czystych Tatr? Co będzie się działo w dwudniowym miasteczku edukacyjnym?
17.00-18.00 - "Teraz k-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz
Tym razem odbędziemy sentymentalną podróż po Korei Południowej. Dlaczego sentymentalną? - Posłuchamy piosenek grup, które się rozpadły m.in. H.O.T , G.O.D, WONDER GIRLS czy słynny DBSK. Porozmawiamy o tym, co stało się z kultowymi zespołami, które tworzyły ten gatunek muzyczny i co było przyczyną ich zniknięcia.
18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski
W audycji zadebiutuje zespół Shama. Czteroosobowy zespół z Warszawy w składzie: Basia, Jimi, Antoni i Kacper. Wspólnie tworzą muzykę alternatywną będącą połączeniem nowoczesnego brzmienia gitary i syntezatorów z estetyką lat 60-tych i soulu. Komponują i nagrywają w swoim domowym studiu.
22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński
Litza - lider zespołu Luxtorpeda opowiada o nowej płycie zatytułowanej OMEGA.
00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski
Dwie godziny w tanecznych i pozytywnych klimatach UK Garage. Nadrobimy najciekawsze wydawnictwa z ostatnich tygodni od takich producentów jak BWK Project, Groove Chronicles, Laura Alice, 2Sleep czy SoulState.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki Anny Kamińskiej "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz", czyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wszystko o bibliotekach i byciu bibliotekarzem. Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek.
11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wypraw smoka z człowiekiem" - Spóźniona majówka, ponton, Dunajec i bardzo przydatny przedmiot podarowany Smokowi przez złotą rybkę.
Dla rodziców:
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek? W książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś" Katharina Saalfrank przekonuje, że psychologia rozwojowa oraz badania mózgu już od dawna dostarczają nam wystarczającej wiedzy na temat dzieci i tego, czego potrzebują, aby dobrze rosnąć i się rozwijać. Dlatego mówi stanowczo o potrzebie fundamentalnej zmiany paradygmatu: dzieci nie potrzebują wychowania, ale relacji! Gość: Tomasz Wojtasik, psycholog, coach, nauczyciel dyplomowany.
23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Michał Burzymowski - polski basista, Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, szczęśliwy tata dwóch córek. Znany jest przede wszystkim ze współpracy z takimi wykonawcami jak: Tomek Kamiński, Lombard, Irena Jarocka, Dezire, Ani Rusowicz i Urszula. W lutym 2011 wziął udział w krajowej preselekcji do festiwalu Eurowizja 2011, grając w zespole IKA.
08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska
Bohaterką audycji będzie Kate Liu. Artystka urodziła się w Singapurze, ale od 8 roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Należała do faworytów XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku, otrzymała III miejsce, brązowy medal i uhonorowana została nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie Mazurków.
18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś
W audycji zabrzmią m.in. I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa (wyk. NFM Filharmonia Wrocławska, dyr. Giancarlo Guerrero), Koncert potrójny op. 56 Ludwiga van Beethovena (wyk. Gidon Kremer, Giedre Dirvanauskaite, Georgijs Osokins), a także Ballada f-moll i Nokturn fis-moll op. 48 nr 2 Fryderyka Chopina (wyk. Nelson Goerner).
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Bohaterką programu będzie Rosita Renard - owiana legendą artystka z Chile, starsza koleżanka Claudia Arraua. Zabrzmią Mazurek fis-moll op. 59 nr 3 i Etiudy op. 25: nr 5, 8, 4, 2, 3 Fryderyka Chopina, artystka zaprezentuje również dzieła Bacha, Mendelssohna, Ravela, Mozarta i Beethovena.
Zapraszamy!