Jak czytamy w uchwale: "Rada Programowa wyraża uznanie dla działań Zarządu Polskiego Radia oraz dla pracy zespołów redakcyjnych wszystkich anten w czasie wojny na Ukrainie. Dzięki szybkim i merytorycznym decyzjom władz radia oraz zaangażowaniu jego dziennikarzy i redaktorów Polskie Radio stało się jednym z pierwszych i najważniejszych źródeł informacji o toczącym się konflikcie zbrojnym oraz o pomocy, jaka jest niesiona walczącej Ukrainie".
Szybkie działanie, szybka pomoc
"Wydania nadzwyczajne audycji, specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim na antenie Jedynki i Trójki oraz Radia Kierowców czy podjęcie przez Polskie Radio dla Zagranicy emisji na Ukrainę na częstotliwościach UKF dzięki nadajnikom w Kijowie oraz w obwodach donieckim i ługańskim to tylko kilka spośród wielu działań podjętych już w pierwszych godzinach i dniach po napaści Rosji na Ukrainę. Ważną decyzją Zarządu było udostępnienie kanału DAB dla programu ukraińskiego radia publicznego oraz umożliwienie jego odbioru za pośrednictwem aplikacji oraz portalu Polskiego Radia. Od połowy marca Polskie Radio dla Zagranicy emituje także na tym kanale dodatkową, godzinną audycję dla uchodźców z informacjami w języku ukraińskim na temat sytuacji na Ukrainie oraz pomocy, jaką mogą uzyskać w naszym kraju. Od drugiego dnia wojny pełną informację po polsku o tym, jak można pomagać Ukrainie i uchodźcom, Polskie Radio prezentuje na swoich portalach oraz profilach w mediach społecznościowych".
JEDNA Z WIELU RELACJI WIDEO, PROSTO Z UKRAINY, KTÓRĄ POLSKIE RADIO ZAMIESZCZA W PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia
"Ogromne uznanie należy się władzom radia oraz zespołom redakcyjnym poszczególnych anten za błyskawiczne przestawienie trybu pracy na nadzwyczajny, wojenny charakter z wielogodzinnymi programami na żywo relacjonującymi przebieg zdarzeń. Liczba korespondentów, zebranych relacji bezpośrednich świadków oraz reportaży jest imponująca i zapewnia wszechstronny przekaz i wzorowe wywiązanie się z obowiązku rzetelnej i szybkiej informacji. Warto docenić przygotowanie radia do tych dramatycznych wydarzeń. Już w nocy 21 lutego po uznaniu tzw. Republik Ługańskiej i Donieckiej oraz decyzji Kremla o wprowadzeniu tam rosyjskich wojsk, na antenach PR1, PR3 i PR24 zostały złamane ramówki i pojawiły się wydania specjalne programów poświęconych tym zdarzeniom. Ze wszystkich stacji radiowych w kraju, tylko Polskie Radio zareagowało tak błyskawicznie".
Jednym głosem
"Trzeba także zauważyć i docenić staranność w prezentowaniu słuchaczom ukraińskiej kultury - jak m.in. utworów i twórców muzyki poważnej na antenie Dwójki oraz rozrywkowej lub rockowej na antenie Jedynki i Trójki oraz przypomnienie koncertów czy słuchowisk ukraińskich autorów na antenie Trójki.
Z wdzięcznością należy odnotować zaangażowanie Polskiego Radia i jego pracowników także w bezpośrednią pomoc Ukrainie. Ważnym wydarzeniem było zorganizowanie w niedzielę 20 marca w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego charytatywnego koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" zorganizowanego przez Polskie Radio oraz Narodowe Centrum Kultury. Cały dochód z wydarzenia przeznaczony został na pomoc naszym sąsiadom".
ZOBACZ KONCERT:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Drugiego Polskiego Radia
"Rada Programowa wyraża podziękowanie Zarządowi Polskiego Radia oraz dziennikarzom, realizatorom, technikom i wszystkim pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia za wszechstronne, profesjonalne i szybkie działania w tym wyjątkowym i trudnym czasie".
***
Rada Programowa Polskiego Radia liczy 15 członków, których powołuje Rada Mediów Narodowych; 10 reprezentuje ugrupowania parlamentarne. Pozostałych 5 RMN powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów.
Członkowie Rady Programowej Polskiego Radia reprezentują społeczne interesy i oczekiwania związane z działalnością programową Spółki. Rada Programowa Polskiego Radia podejmuje uchwały zawierające oceny poziomu i jakości programu bieżącego oraz programów ramowych.
mat. pras.