Polskie Radio

"Putin kompletnie przestawił opinię publiczną". Boćkowski o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 21:33
- O ile politycy, a przynajmniej ich część, analitycy, wojskowi finscy czy szwedzcy zdawali sobie sprawę z tego, że to zacieśnianie współpracy jest jak najbardziej wskazane, o tyle Putin załatwił jedną rzecz, która była trudna do załatwienia. To znaczy kompletnie przestawił opinię publiczną w tych krajach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). Gościem audycji był także prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie).
Prof.Daniel Boćkowski:Putinkompletnie przestawił opinię publiczną w Szwecji i Finlandii
Prof. Daniel Boćkowski: Putin kompletnie przestawił opinię publiczną w Szwecji i FinlandiiFoto: Forum/TT NEWS AGENCY

Szwecja i Finlandia złożą wspólnie wniosek o wstąpienie do NATO w środę - poinformowali w Sztokholmie premier Szwecji Magdalena Andersson oraz prezydent Finlandii Sauli Niinisto. - Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to, że aplikujemy razem z Finlandią, oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej - podkreśliła Andersson. Niinisto dodał, że "dzięki NATO państwa nordyckie staną się bezpieczniejsze". - Będzie wyróżniać nas nie tylko demokracja, dobrobyt i poszanowanie praw człowieka, ale też bezpieczeństwo - zaznaczył.

"Zmiana była na horyzoncie"

Na antenie Polskiego Radia 24 zmiany w polityce Szwecji i Finlandii ocenili goście "Kontrapunktu". Jak wskazał prof. Piotr Grochmalski, "ta zmiana była już na horyzoncie, jednak polityka rosyjska tak bardzo zaogniająca relacje w całym regionie skutkowała chociażby tym, że Szwecja przywróciła służbę poborową w 2018 roku". - To są więc wyraźne symptomy zmiany nastawienia także w społeczeństwie szwedzkim - zaznaczył.

- Pamiętajmy jednak, że zarówno Szwecja, jak i Finlandia bardzo aktywnie uczestniczyły w pracach NATO, także w wymiarze szkoleń, koordynacji, manewrów. W tej chwili przecież odbywają się wielkie manewry z udziałem wojsk szwedzkich czy też fińskich - przypomniał. Jak powiedział, "oczywiste jest, że decyzja Finlandii i pozostanie w tym samym miejscu Szwecji byłoby bezzasadne w przypadku Szwecji". 

"Putin kompletnie przestawił opinię publiczną"

Prof. Daniel Boćkowski zauważył z kolei, że "jedna rzecz jest pewna". - O ile politycy, a przynajmniej ich część, analitycy, wojskowi fińscy czy szwedzcy zdawali sobie sprawę z tego, że to zacieśnianie współpracy jest jak najbardziej wskazane, o tyle Putin załatwił jedną rzecz, która była trudna do załatwienia - wskazał. - To znaczy kompletnie przestawił opinię publiczną w tych krajach - podkreślił. Jak ocenił, prezydent Rosji "tym samym wymógł na partiach politycznych i Finlandii, i Szwecji takie a nie inne działania".

- Jednym słowem, bez tego zawieszonego miecza Damoklesa nad całym obszarem państw nordyckich, bez tej agresywnej polityki, jeżeli chodzi o działania morskie, bez samolotów, które notorycznie naruszają przestrzeń powietrzną, bez prowokacji okrętów floty bałtyckiej i wreszcie bez tego ataku zbrojnego na Ukrainę - ta opinia publiczna być może nie skierowałaby się w stronę NATO tak mocno i trudno byłoby politykom obu tych krajów to przeforsować - powiedział.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:37 Kontrapunkt (1).mp3 Prof. Daniel Boćkowski: Putin kompletnie przestawił opinię publiczną (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Kontrapunkt

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 20.33


jb

Czytaj także

Josep Borrell: Putin chciał zatrzymać rozszerzenie NATO, a osiągnął coś odwrotnego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 11:30
Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell ocenił, że przywódca Rosji Władimir Putin chciał zatrzymać rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego, lecz osiągnął zupełnie odwrotny efekt. Josep Borrell skomentował w ten sposób planowane przez Szwecję i Finlandię wspólne złożenie wniosków o członkostwo w NATO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MON: wejście Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni Sojusz

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 16:55
Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego było jednym z tematów spotkania unijnych ministrów obrony w Brukseli. - To wzmocni Sojusz i wzmocni politykę odstraszania, która jest istotą NATO, przed agresywnym działaniem Rosji - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwecja i Finlandia wspólnie złożą wniosek o wejście do NATO. Podano termin

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 08:00
W środę Szwecja i Finlandia wspólnie złożą wniosek o wstąpienie do NATO - poinformowali w Sztokholmie premier Szwecji Magdalena Andersson oraz prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Przywódcy wyrazili przekonanie, że dzięki dołączeniu ich krajów do NATO w organizacji "powstanie nowy, nordycki blok".
rozwiń zwiń