Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
Akcja charytatywna "Matki Matkom" to wspólna inicjatywa Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR i Polskiego Radia, której celem jest pozyskanie środków pieniężnych na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Całodzienną licytację przedmiotów, na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 26 maja, w Dniu Matki, poprowadzą Karolina Rożej i Daniel Wydrych. Finał licytacji w audycji specjalnej między 19.00 a 20.00.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych
Jak znaleźć miłość w XXI wieku, czyli jak internet może pomóc lub nie? Czy w dobie popularności portali randkowych biura matrymonialne mają jeszcze racje bytu? – gość Dr Kamila Kacprzak-Wachniew, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego; Wydział Pedagogiki i Psychologii, w Bydgoszczy. Współautorka książki – „Związki miłosne w sieci. Poszukiwanie partnera życiowego na portalach randkowych”. Autorka bloga popularnonaukowego o relacjach uczuciowych nawiązywanych w Internecie - Naukowo Uczuciowo.
Dowiemy się także, które kierunki studiów w tym roku cieszą się największym powodzeniem, czyli co od stycznia do dziś, potencjalni studenci wybierali najczęściej przeglądając oferty poszczególnych uczelni. Gość - Bartosz Gajewski – z popularnego dla maturzystów portalu Otouczelnie.pl. Ponadto, konkursy, słuchowisko – propozycje do Lata z Radiem.
19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska
Opowieść o znanych psach słynnych ludzi - pisarz, malarzy, aktorów. Gość: Marcin Kozioł, autor książki "Psyjaciele". Lektura: od 23 do 27 maja fragmenty książki Marcina Mortka z serii pt. "DRUŻYNA OKA, Misja: wilk".
19.30-20.00 - "Eureka" / "Ludzie Nauki" - zaprasza Krzysztof Michalski
Jak zatrzymać starzenie się komórek macierzystych szpiku? Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na badania nad komórkami macierzystymi krwi dla młodego polskiego uczonego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Gościem Ludzi Nauki będzie dr Krzysztof Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ - laureat programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Ventures i Homing, który w ostatnim konkursie European Research Council dla najbardziej obiecujących naukowców świata - Starting Grants - otrzymał środki na badania reakcji krwiotwórczych komórek macierzystych na sytuacje stresowe.
Dzięki pracom polskiego naukowca, uczeni i lekarze poznają lepiej nie tylko mechanizmy wytwarzania krwi, ale i tajemnice starzenia się komórek macierzystych szpiku. Wiedza ta jest niezbędna do opracowania nowych strategii terapeutycznych w hematologii.
21.00-22.00- " Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak
Dyplomacja Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (13 punkt Wilsona)
"Wziął obie moje dłonie w swoje i powiedział "Niech Bóg Pana błogosławi", a do oczu napłynęły mu łzy" - tak wspominał w swoim dzienniku pierwsze spotkanie z Ignacym Janem Paderewskim Edward House - doradca amerykańskiego prezydenta Thomas’a Woodrow’a Wilson’a. Paderewski tymi słowami dziękował za deklarację Hausa o podjęciu działań na rzecz poprawy losu będącej pod zaborami Polski. Był listopad 1915 roku. Światowej sławy polski pianista i kompozytor wystąpił tu w nietypowej dla siebie roli ambasadora sprawy polskiej, działał na rzecz powrotu Polski na mapę Europy. Rok później spotkał się już z samym prezydentem Wilsonem. Czy stąd była prosta droga do 13-go punktu pokojowego programu dla powojennego świata z postulatem „stworzenia niezawisłego państwa polskiego”? Amerykański przywódca przedstawił program 08 stycznia 1918 roku. Czy można uznać go za jednego z budowniczych Niepodległej?
Z kolei wybitnego pianistę-ambasadora sprawy polskiej tak ocenił Roman Dmowski: "My jesteśmy robotnicy polityczni, stoimy może w pierwszym szeregu, ale zawsze w szeregu. Ma pan stanowisko wyjątkowe w Polsce i za granicą, i ma Pan indywidualność". A jaką rolę dyplomatyczną w tej historii odegrał robotnik polityczny Roman Dmowski, od wielu lat czołowy przedstawiciel ruchu narodowego, autor memoriału "Zagadnienia Europy Środkowej i Wschodniej", kierujący Komitetem Narodowym Polskim utworzonym w sierpniu 1917 roku w Paryżu? I jak doszło do powstania Błękitnej Armii we Francji nazywanej armią nie tylko Dmowskiego, ale i Paderewskiego? Dlaczego aktywność Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego spowodowała umiędzynarodowienie sprawy polskiej i poparcie dla niej wśród zwycięskich mocarstw? Obaj też reprezentowali Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu i byli sygnatariuszami traktatu wersalskiego.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.
21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.
00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemek Psikuta
Pat Metheny Group - "Still Life (Talking)" - 1987 Geffen
Bill Frisell - "Nashville" - 1997 Nonesuch
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Maria Konopnicka w 180. rocznicę urodzin - aud. Doroty Gacek
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska
Stanisław Moniuszko I Litania Ostrobramska, wyk. Anna Dennis – sopran, Marketa Cukrova – alt, Virgil Hartinger – tenor, Jarocław Bręk – bas, Chór Polskiego Radia, Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jacek Kaspszyk; Mikołaj Gomółka Melodie na psałterz polski – psalmy mądrości (wybór), wyk. Chór Polskiego Radia, Oltremontano Antwerpen, dyr. Agnieszka Budzińska- Bennett; Antoni Milwid Sinfonia concertante na obój i orkiestrę, wyk. Mariusz Pedziałek – oboj, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Jan Krenz
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh
Zygmunt Stojowski - Koncert fortepianowy nr 2 As-dur op.32, wyk. Jonathan Plowright , Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Dworzyński; Zygmunt Noskowski - Perly moniuszkowskie, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Jej talentem zachwycał się Henryk Sienkiewicz. W swojej twórczości pochylała się nad losem biednych i wykluczonych. Jednocześnie swoim stylem życia wzbudzała wiele kontrowersji. W Poranku Dwójki porozmawiamy o jednej z patronek roku 2022 - Marii Konopnickiej. W 180. rocznicę urodzin pisarki odwiedzimy dom, w którym się urodziła i który jest obecnie muzeum jej poświęconym. O planach związanych z tą placówką będącą jedną z najciekawszych obiektów architektonicznych w Suwałkach oraz o pisarce i poetce porozmawiamy z Magdaleną Wołowską-Rusińską, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwakach. Początek spotkania o godz. 9.30.
Ponadto w Poranku Dwójki:
- Nagroda Literacka imienia Marka Nowakowskiego,
- relacja z Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik,
- nowa wystawa stała na okręcie - muzeum ORP Błyskawica.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Paul Dukas/Alexandre Rabinovitch L’Apprenti sorcier, wyk. Martha Argerich I Alexandre Rabinovitch – fortepiany
11.10-12.00 - Georges Bizet Carmen (fragmenty), wyk. Teresa Berganza – mezzosopran, The Ambrosian Singers, London Symphony Orchestra, dyr. Claudio Abbado; Manuel de Falla Suite Populaire espagnole, wyk. Teresa Berganza – mezzosopran, Narciso Yepes – gitara
12.05-12.45 - Antonin Dvorák Duety morawskie op. 29b i op. 32, wyk. Urszula Kryger – mezzosopran, Jadwiga Rappé – alt, Mariusz Rutkowski – fortepian
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Jerzy Trela
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska
Koncert kameralny 12. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Warszawa, Filharmonia Narodowa Sala Kameralna, 14.03.2008)
Joseph Haydn Trio G-dur, Ludwig van Beethoven Trio D-dur op. 70/1 "Duch", Franz Schubert, Trio Es-dur op. 100 D 929
Wyk. Henri Sigfridsson – fortepian, Patricia Kopatchinskaja –skrzypce, Sol Gabetta – wiolonczela
14.00 – 15.00 – Transmisja z Wigmore Hall
Recital wokalny
Wybór pieśni Johannesa Brahmsa i Roberta Schumanna oraz cykl Sea Pictures op. 37 Edwarda Elgara
Wyk. Catriona Morison - mezzosopran, Julius Drake - fortepian
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
{oh!} Orkiestra Historyczna, Martyna Pastuszka – skrzypce i prowadzenie zespołu, Marek Toporowski – klawesyn (Katowice, Sala Kameralna NOSPR, 11.03.2016)
Carl Philipp Emanuel Bach Sinfonia h-moll Wq 182/5, Sinfonia B-dur Wq 182/2, Koncert klawesynowy B-dur Wq 28, Koncert klawesynowy h-moll Wq 30
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite - aud. Antoniego Dudka
Jakie były zadania Funduszu Wczasów Pracowniczych? Kim był kaowiec? Kto mógł wyjeżdżać na wczasy zagraniczne? Kiedy zaczęła się rozwijać turystyka indywidualna? O zorganizowanym wypoczynku w czasach PRL prof. Antoni Dudek będzie rozmawiał z prof. Pawłem Sowińskim z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Jądro ciemności", przekład Aniela Zagórska, czyta Andrzej Łapicki.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00 - 02.00 Ciemna Strona Mocy – Aleksandra Kaczkowska
02.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski
03.00 - 04.00 Studio El Muzyki – Jerzy Kordowicz
04.00-05.00 AnagrammarganA - Michał Margański
05.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski
06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Piotr Firan
6:47 Wakacje kredytowe miały być tylko dla tych, którzy spłacają hipoteki w złotówkach. Niewykluczone, że do tej grupy trafią również frankowicze. Będzie to bardzo korzystne rozwiązanie dla kredytobiorców. Dawid Grygorcewicz.
7.10 Wojna na Ukrainie. 89 dzień inwazji Rosji. Wystąpienie prezydenta A.Dudy w Radzie Najwyższej Ukrainy. Aktualny raport z nocy i poranka - Michał Strzałkowski.
7.20 Niewspółmierna kara do czynu, powoływanie się na wybitne zasługi, wreszcie społeczne przekonanie, że są tacy, którzy mogą więcej. To wszystko cechy wyroków wydawanych na celebrytów. W dniu Wymiaru Sprawiedliwości zastanawiamy się nad tym, czy tak być powinno? Aleksander Ziemiańczyk.
8:15 Jeszcze w tym miesiącu do konsultacji społecznych trafi projekt resortu edukacji zmieniający plan programowy edukacji dla bezpieczeństwa. Od nowego roku szkolnego uczniowie mają mieć lekcje z obsługi broni i naukę strzelania. Kiedyś już nauczano strzelania na lekcjach z Przysposobienia Obronnego.
08.45 - 09.00 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz
Gość: Andrzej Dera, Kancelaria Prezydenta
09.00 - 12.00 Trójka przed południem – Katarzyna Cygler
9.30 Trwa festiwal w Cannes. Festiwalowi na miejscu przygląda się krytyk filmowy Marcin Radomski. Ze znawcą kina porozmawiamy o atmosferze na festiwalu oraz nowym filmie Cristiana Munga. Gość: Marcin Radomski, krytyk filmowy.
9:40 Od dzisiaj w Trójce nowa powieść „Na jednej linie”. Przy tej okazji przypatrzymy się postaci wybitnej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Opowiemy o jej osiągnięciach oraz zapowiemy nową powieść – przyg. A. Piotrkowicz.
10.15 Fajny Film – Ryszard Jaźwiński
10.35 Dobiega końca rekrutacja na rezydencje artystyczne w ramach projektu „Performatywny Magazyn” Muzeum Śląskiego. Tego roczna edycja nosi tytuł "Dialog w czasie pandemii". Program rezydencji jako jeden z nielicznych skierowany jest do tych, którzy chcą rozwijać własną twórczość, a ich środkami mają być nowe zakresy tematyczne lub środki wyrazu. Gość: Agata Picheń-Kowalska, kurator projektu, Muzeum Śląskie.
11.15 W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej nowa, ukazująca całe spektrum działalności artystycznej, wystawa dzieł Wojciecha Fangora. W CSW można zobaczyć malarstwo, rzeźby, plakaty i mozaiki cenionego polskiego artysty. Gość: Krzysztof Stanisławski, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
11.30 180 lat temu urodziła się Maria Konopnicka. Co więcej, rok 2022 to rok Marii Konopnickiej. Trwają obchody. Jakie aktywności czekają na nas w całej Polsce? Czym wyróżnia się literatura Konopnickiej? Czy nadal sięgamy po jej dzieła? – przyg. S. Miron.
11.45 Dziś we Wrocławiu, w Muzeum Teatru zostanie otwarta wystawa laureatów I edycji Konkursu Najlepszych Dyplomów Scenografii. To nowy coroczny konkurs, który ma zwrócić uwagę na piękno i trud pracy scenografów oraz umożliwić artystom łatwiejszego wejścia na rynek. W konkursie wzięli udział studenci najważniejszych polskich Akademii Sztuk Pięknych. Goście: prof. Elżbieta Wernio i dr Robert Sochacki, organizatorzy konkursu i kuratorzy wystawy oraz laureat I miejsca Sebastian Siepietowski.
12.00 – 13.00 Nasza Tonacja – Marek Wiernik
13.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Witold Lazar
13.15 Jak ważna była i jest w historii Wielkopolski....pyra? Czym się zasłużyła i jakie są konsekwencje oraz skutki uprawy tego warzywa? Jak podkreślają wielkopolscy regionaliści rola pyry jest przełomowa. Można się tego dowiedzieć odwiedzając nowe muzeum ziemniaka w Gnieźnie. Dlaczego w Wielkopolsce ziemniak to pyra a nie kartofel? I dlaczego Wielkopolanie są z pyry dumni? - sprawdzał Rafał Muniak.
13.30 W jaki sposób usprawnić dojazd służb ratunkowych w trudno dostępne miejsca publiczne? Pomóc może w tym aplikacja, dzięki której policjanci, ratownicy czy strażacy będą mogli w łatwy sposób samodzielnie otwierać takie zapory. Ma to pomóc w maksymalnym skróceniu czasu interwencji. Przemysław Polanin
14.15 Anna Buzek jako pierwsza Polka w historii leczy dzikie zwierzęta na Kostaryce. Nasza rodaczka z wykształcenia jest technikiem weterynarii, a z zamiłowania fotografem. W międzynarodowym zespole lekarzy i wolontariuszy w Jaguar Rescue Center na Kostaryce pomaga ratować ginące gatunki (m.in. mrówkojadki, oceloty, pumy, pancerniki). K. Kamińska
14.45 Zbudowali miniłódź podwodną z wyrzutnią torped, która potrafi pływać autonomicznie i ma wbudowany moduł sztucznej inteligencji. Swój statek nazwali Haller2022 na cześć generała Wojska Polskiego, który ponad sto lat temu symbolicznie zaślubił Polskę z morzem. Studenci koła naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej AGH Marines swojego robota przygotowują na konkurs RoboSub2022 w Waszyngtonie, gdzie wystąpi czołówka najlepszych młodych budowniczych łodzi podwodnych na świecie. J. Gąska
15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki – Karol Gnat
19.00 - 21.00 W Tonacji Trójki - Michał Kirmuć
21.00 – 22.00 Klub Trójki – Magdalena Drohomirecka
25 maja o g.21.30 1948 r. strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. To punkt wyjścia do rozmowy o wprowadzaniu sowieckich rządów w Polsce. O niezłomnym rotmistrzu i Żołnierzach Wyklętych bestialsko torturowanych i mordowanych na Rakowieckiej ( ale nie tylko ). O podziemiu niepodległościowym , którego żołnierze stawiali opór sowieckiej okupacji.
Goście: Dyr. Jacek Pawłowicz, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Dyr. Wojciech Kozłowski, Instytut Pileckiego, Prezes Tadeusz Płużański, Fundacja Łączka.
22.00 - 23.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski
23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst / wyd. Michał Margański
22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Na terenie dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę Witold Pilecki, bohater drugiej wojny światowej i dobrowolny więzień Auschwitz. Nadal nie wiadomo, gdzie znajdują się szczątki rotmistrza. Gościem Polskiego Radia 24 będzie prof. Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dyrektor oddziału IPN w Krakowie.
Płyta tygodnia - Röyksopp "Profound Mysteries"
To szósty studyjny album norweskiego duetu muzyki elektronicznej Röyksopp, zawierający kolekcje filmów krótkometrażowych i animowanych wizualizacji, które towarzyszą każdemu utworowi. Płyta do zdobycia w "Muzycznym Lunchu" od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-14.00.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Studenci AGH zbudowali mini-łódź podwodną z wyrzutnią torped, która potrafi pływać autonomicznie i ma wbudowany moduł sztucznej inteligencji. Swój statek nazwali Haller2022 na cześć generała Wojska Polskiego, który ponad sto lat temu symbolicznie zaślubił Polskę z morzem. Teraz studenci koła naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej AGH Marines swojego robota przygotowują na konkurs RoboSub2022 w Waszyngtonie, gdzie wystąpi czołówka najlepszych młodych budowniczych łodzi podwodnych na świecie.
13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - Janek Kruczkowski
W audycji do zdobycia karnety na WUZETALIA - Juwenalia Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, nad którymi Czwórka objęła patronat medialny.
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk
Kacper i jego zwierzaki - jak zapobiegać babeszjozie oraz innych chorobom odkleszczowym?
19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - CZaD, czyli ekipa Up to Date
Autorzy skupią się tym razem na jednym z najważniejszych sampli, które zmieniły oblicze muzyki. Mowa o tzw. „Amen breaku”, czyli sześciosekundowym solo perkusji pochodzącym z utworu „Amen, Brother” zespołu The Winstons. Te kilka stóp i werbli ukształtowało rytmy jungle, drum`n`bassu, breakbeatu czy hip-hopu.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar
Znamy już 10 finalistów wybranych przez Jury Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. O tym, kto otrzyma tytuł zdecydują słuchacze, głosując na stronie Czwórki. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy sylwetki finalistów.
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja
10 lat czekali kibice boksu w Polsce aby nasze pięściarki wywalczyły medal mistrzostw świata. I to oczekiwanie skończyło się w Stambule, gdzie na podium stanęły dwie reprezentantki naszego kraju: Lidia Fidura i Oliwia Toborek. Oliwia odwiedzi studio Czwórki.
22.00-00.00 - "Strefa dread" - Mirosław Dzięciołowski
Gościem Makena będzie ukraiński muzyk na co dzień mieszkający w Berlinie - Yuriy Gurzhy.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wizyta w Bullerbyn. Do tego rozmowy z aktorami grającymi w spektaklu "Dzieci w Bullerbyn" w Teatrze Lalka.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Przyjrzymy się dziś wielu rodzajom sztuki. Taniec, teatr, rzeźbiarstwo, malarstwo, architektura - którą drogę obiorą dzieci, gdy dorosną?
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Czy żółwie rzeczywiście są najwolniej poruszającymi się zwierzętami na świecie? Jakie jeszcze zwierzęta słyną z powolności, Opowiemy o leniwcach, które spędzają większość swojego życia w koronach drzew, gdzie zwisają grzbietem w dół a na ziemię schodzą jedynie raz w tygodniu, żeby skorzystać z “toalety”. Gdy jest na ziemi, porusza się z prędkością 2.4 metra na minutę, rozgwiazdach, które przemieszczają się po dnie oceanu za pomocą specjalnych nóżek ambulakralnych, które pokrywają ramiona rozgwiazdy pod spodem, ale nie jest to zbyt szybki sposób poruszania, bo rozgwiazdy osiągają prędkość 1 metra na minutę, sonce amerykańskiej, która jest uważana za najwolniejszego ptaka i innych.
17.15 - "Skarbonka" - Oszczędzanie z głową, czyli jak podejść do oszczędności, gdzie je lokować i jak z nich mądrze korzystać.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - O tym, jak samodzielnie dbać o zdrowie psychiczne i jak służyć w tym pomocą innym. Punktem odniesienia w rozmowie będzie książka "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze". Goście: Justyna Suchecka-Jadczak (autorka) a także bohaterki jej książki: Agnieszka Bartoszewska, Angelika Friedrich, Weronika Snoch.
23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W studiu pojawią się członkowie formacji Rainy Day, Wojtek Kubicki i Michał Kochański, którzy przedstawią swój najnowszy singiel ale i wykonają mini recital. Poza tym w audycji moc premier, nowości muzyczne z kraju i ze świata.
17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]
W swoim najnowszym paśmie Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki „Ut musica poesis” – przybliża związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na piąty odcinek audycji zatytułowany "Muzyka w cieniu imperium. Aleksander Wat".
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
W programie porcja skłaniających do tańcowania podkładów instrumentalno-wokalnych skoligaconych słowem czy dźwiękiem z naszym patronem.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
W audycji autor przybliży "złoty okres" w działalności jednego z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu XX wieku – Artura Rubinsteina. W wykonaniu artysty usłyszymy dzieła Chopina, m.in.: Preludia op. 28 oraz dwa koncerty fortepianowe w nagraniach na żywo z Nowego Jorku, z 1946 i 1947 roku.
Zapraszamy!