Polskie Radio

Będą sprawniejsze kontrole na polsko-ukraińskiej granicy. Szefowie MSW Polski i Ukrainy podpisali deklarację

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 20:46
MSWiA przekazało, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski podpisali w środę w Kijowie deklarację współpracy w sprawie usprawnienia kontroli na wspólnej granicy.
Szefowie MSW Polski i Ukrainy podpisali w Kijowie deklarację współpracy w sprawie usprawnienia kontroli na wspólnej granicy
Szefowie MSW Polski i Ukrainy podpisali w Kijowie deklarację współpracy w sprawie usprawnienia kontroli na wspólnej granicyFoto: Twitter/@Straz_Graniczna

Deklaracja została podpisana podczas polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w stolicy Ukrainy.

- Deklaracja zakłada wspólne prace nad umową, która będzie regulowała kwestie współpracy w zakresie kontroli osób, towarów i pojazdów przekraczających polsko-ukraińską granicę państwową - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Wiceminister wyjaśnił, że w celu prac nad treścią umowy zostanie powołany specjalny polsko-ukraiński zespół międzyresortowy.

Konsultacje międzyrządowe odbywały się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.

Ukraińcy w Polsce

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, odnaleźli się na naszym rynku pracy. W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło około 180 tysięcy Ukraińców. Poinformowała o tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Najwięcej Ukraińców pracuje w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i na Dolnym Śląsku. Jak mówi minister Maląg, nasz rynek pracy jest w stanie przyjąć kolejnych pracowników. Rząd przygotowuje ułatwienia, które pomogą uchodźcom w znalezieniu pracy w Polsce. Zostaną też wprowadzone ułatwienia związane z nauką języka polskiego. Według szefowej resortu takie rozwiązanie jest konieczne, aby uchodźcy mogli podejmować pracę w swoim zawodzie. Organizowane będą również szkolenia dla przedstawicieli branży medycznej, między innymi lekarzy, pielęgniarek i położnych.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że niemal połowa uchodźców z Ukrainy to dzieci i nastolatkowie,  48 proc. to pełnoletnie kobiety, a jedynie niespełna 5 proc. stanowią pełnoletni mężczyźni. Jak zauważa resort rodziny, dysproporcja w liczbie kobiet i mężczyzn ma swoje odzwierciedlenie również w danych dotyczących zatrudnienia. Spośród 180 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych na podstawie uproszczonej procedury, niemal 117 tys. to kobiety.

Czytaj także:

dz

Czytaj także

Polska delegacja w Kijowie. Jarosław Kaczyński: niech żyje wolna, zwycięska Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 18:52
Dochodziliśmy do głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować między naszymi narodami związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy - mówił wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w Kijowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanie wywożą Ukraińców w głąb Rosji. Premier Morawiecki: Zachód powinien piętnować zbrodniczy proceder

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 19:06
Mateusz Morawiecki mówił podczas swojej wizyty w Kijowie, że cała wspólnota międzynarodowa, jeśli chce się uważać za wolną, demokratyczną, praworządną, powinna dużo głośniej dopominać się o tych ukraińskich obywateli, którzy zostali wywiezieni w głąb Rosji. - To wyjątkowa zbrodnia - podkreślił premier polskiego rządu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jest potrzebna, by pomóc Ukraińcom". Wiceszef MSZ o konfiskacie rosyjskich aktywów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 20:21
Wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński napisał w Euractiv, ogólnoeuropejskiej sieci medialnej specjalizującej się w polityce UE, że "konfiskata rosyjskich aktywów w Europie to ważny i sprawiedliwy sposób, by pomóc Ukraińcom obecnie i podczas odbudowy ich kraju". Jak dodał, koszty wojny i powojennej odbudowy Ukrainy "muszą być pokryte przez najeźdźcę".
rozwiń zwiń