Polskie Radio

"Lato z Radiem" w Andrychowie i "Letnia promenada". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 19:00
"Lato z Radiem z wizytą w stadninie koni huculskich w okolicach Andrychowa. W Dwójce "Letnia Promenada" i Festiwal BBC Proms, a w Programie 3 Polskiego Radia opowieść o artystach urodzonych w latach 90. XX. Z kolei w Czwórce przyjrzymy się stypendiom oraz bezzwrotnym dofinansowaniom dla osób podejmujących studia. Zapraszamy na środę z Polskim Radiem. 
Studio Jedynki. Widok z realizatorni.
Studio Jedynki. Widok z realizatorni. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

00.00-03.00 - "Muzyka nocą" / "Lato z Radiem pod gwiazdami" - zaprasza Roman Czejarek

Prosili Państwo, prosili i... jest! Mamy "Noc Lata z Radiem pod gwiazdami" z workiem pełnym prezentów, ale w zamian sprawdzimy wiedzę, bo to będzie spotkanie dla najwierniejszych fanów Jedynki i "Lata z Radiem". Ile piegów ma najbardziej piegowata buzia w Polsce? Kto jest pierwszy a kto ostatni w alfabecie? Jaki kolor miał śmigłowiec Lata z Radiem? Ile łatek miała najbardziej łaciata krowa i czy to prawda, że wybrany przez nas najsilniejszy człowiek w Polsce bez problemu, jedną ręką ciągnął wielkiego TIR-a! Będą wspomnienia, kolejne niepublikowane nagrania ze starych koncertów oraz nasze Rysie, płyty a nawet kasety! Dla Was. Noc z wtorku 2 sierpnia na środę 3 sierpnia. "Życzarka" bez zmian: 22 645 24 25. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski 

W audycji m.in. rozmowy polityczne: o godzinie 7.15 z Pawłem Jabłońskim z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a o godzinie 8.15 - z Marleną Maląg z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka

W audycji wizyta w stadninie koni huculskich w okolicach Andrychowa. Wraz z hodowcami opowiemy o pochodzeniu tej rasy koni i spróbujemy dosiąść jednego z nich, a instruktorzy jazdy zdradzą, jak nauczyć się ujeżdżania koni huculskich.

Poza tym w audycji kolejny odcinek słuchowiska "Lalka" wg powieści Bolesława Prusa oraz codzienne konkursy ("Koszyk Lata z Radiem" i "Skojarzenia Lata z Radiem").

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Ula Kaczyńska

W audycji sprawdzimy, co przed laty królowało na wakacyjnych listach przebojów. Posłuchamy m.in. Ricka Astleya, Kid Rocka oraz Blu Cantrell. W Kalendarium urodziny Tony’ego Bennetta i Tasmin Archer oraz "Wolne serca" zespołu Kwiat jabłoni jako nasza "Płyta tygodnia".

19.30-20.00 - "Eureka" / "Dziedzictwo i pamięć" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Księgi kostiumowe. Te wydawnictwa były niezwykle popularne w Europie w XVI-XVII wieku i pokazywały stroje typowe dla różnych państw, miast, regionów a nawet kontynentów, bo to przecież czas wielkich odkryć geograficznych. Ale ich rola nie ograniczała się jedynie do aspektu poznawczego. Jaką zatem mogły jeszcze pełnić funkcję? O tym dr Emilia Olechnowicz - historyk sztuki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. 

* Archeologia zaangażowana. Spotkania poświęcone historii prowadzone w sudańskich szkołach przez polskich badaczy. Dni otwarte dla miejscowej ludności na stanowisku archeologicznym. Wzajemne konsultacje na temat odkrywanych zabytków, bo to często lokalna społeczność wie lepiej, czym był i do co czego służył dany przedmiot. To kilka przykładów tzw. archeologii zaangażowanej, która ma na celu wciąganie miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa. Taki model stosują nasi badacze w Starej Dongoli w Sudanie, w nadziei, że przyniesie to wymierne korzyści lokalnej ludności. Opracowany przez Polaków model współpracy spotkał się z dużym uznaniem, czego dowodem jest miejsce naszej misji w finale jednego z konkursów ERC (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych). O tym dr hab. Artur Obłuski - dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, szef misji w Starej Dongoli. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Bolesław Prus "Lalka". W radiowej wersji tej historii miłosnej, rozgrywającej się na tle przemian społecznych i historycznych, wyreżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego - Wokulskiego zagrał Stanisław Zaczyk, Izabelę - Anna Seniuk, a jej ojca - Jan Świderski. Baronową Krzeszowską była Barbara Krafftówna, a Ignacym Rzeckim - Henryk Borowski. Nagranie powstało w 1971 roku do cyklu "Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym". Zrealizował je Wojciech Truszczyński, adaptacji dokonała Halina Krzyżanowska. 

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoita (nagranie z roku 2001).

23.50 - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp" - czyta Jan Englert.

logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Anna Świrszczyńska, aud. Iwony Smolki,

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Karol Furtak

Bartłomiej Pękiel, Missa Concertata La Lombardesca, Octava Ensemble; Franciszek Lessel, Koncert fortepianowy C-dur op. 14, Leonora Armellini – fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Paweł Przytocki.

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Grażyna Bacewicz, Zygmunt Noskowski, Fryderyk Chopin (moduł z 1.03.2022), Jean-Philippe Rameau, Johannes Ockeghem, Fryderyk Chopin, George Gershwin, Isaac Albeniz, Mirko Krajci, Moritz Moszkowski, Johann Christian Bach.

06.00-07.00 - Fantazja polska - prowadzi Karol Furtak

Henryk Melcer-Szczawiński, Sonata G-dur na skrzypce i fortepian, Sławomir Tomasik – skrzypce, Izabela Tomasik – fortepian; Andrzej Panufnik, Tryptyk Jagielloński, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia, dyr. Anna Jaroszewska – Mróz; Adam Walaciński, Canti notturni, Alina Mleczko – saksofon, Tomasz Strahl – wiolonczela.

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Roch Siciński

W Poranku Dwójki wybierzemy się do Miejsca Projektów Zachęty, gdzie młodzi polscy designerzy pokazują gry i zabawki, które łączą pokolenia, mają walory edukacyjne i rekreacyjne. są ze świata analogowego i wirtualnego. Łączą w sobie tradycyjne rzemiosło z nowymi technologiami. Szczegóły po 9.30 w rozmowie z Magdą Kardasz - kuratorką wystawy "Gry i zabawy".

W audycji zajrzymy także do do Szafarni - w Ośrodku Chopinowskim możemy oglądać wystawę "Łąka gra".Wybieramy się także na organizowane przez Sinfonię Varsovię potańcówki. Zapowiadamy także Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Stacja Sanatorium, który za kilka dni wyrusza z Gdyni.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00 – 11.00 – Pod niebem Toskanii: Puccini i nie tylko

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski) „Chcieliśmy być wolni. Powstanie warszawskie 1944”, czyta Przemysław Stippa, opr. Elżbieta Łukomska

11.10 – 12.00 – Ralph Vaughan Williams Fantazja na temat Thomasa Tallisa, wyk. Royal Liverpool Orchestra, dyr. Andrew Manze; Frank Bridge Sonata wiolonczelowa d-moll , wyk. Truls Mork - wiolonczela, Havard Gimse - fortepian

12.05 – 12.45 – Płyta na lato – NIFC; Johann Sebastian Bach Preludia i fugi z II tomu DWK gra Ewa Pobłocka

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Powstańcze losy pisarzy, opr. Dorota Gacek i Ewa Kitlińska: Lesław M. Bartelski

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu"  - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny z I Festiwalu Muzyki Polskiej (Filharmonia Krakowska, 12.11.2005)

Stanisław Moniuszko Uwertura fantastyczna „Bajka”, Kazimierz Serocki Koncert na puzon i orkiestrę, Wojciech Kilar Symfonia nr 3 September Symphony”, wyk. Christian Lindberg – puzon, Sinfonietta Cracovia, dyr. Gabriel Chmura

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Hałdy pojawiają się w literaturze dopiero po 1922 roku - wcześniej świadomość poetycka na Śląsku była bardzo słaba. Często się mówi, że na tych terenach mamy do czynienia ze "śląskimi Alpami" czy

"śląskimi Himalajami". Wśród znanych poetów piszących o hałdach byli: Tadeusz Różewicz, Julian Przyboś czy Władysław Broniewski. O tych mniej znanych w swojej książce "Hałda. O śląskiej wyobraźni symbolicznej" napisała dr Katarzyna Niesporek - adiunkt w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się krajowa i emigracyjna poezja polska drugiej połowy XX wieku, literatura na Górnym Śląsku oraz twórczość najnowsza.

Rozmowa z dr Katarzyną Niesporek o motywach hałd (zwanych po śląsku "hołdami") w literaturze o 16:30.

W audycji zawitamy także do Wrzeszcza, by opowiedzieć o koncertach najciekawszych artystek i artystów polskiej sceny alternatywnej. O wydarzeniu ,,Nowe idzie od morza" po 17:00 opowie Jakub Knera - twórca festiwalu, któremu patronuje Program 2 Polskiego Radia.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.15 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś

Festiwal BBC Proms (Prom 24) – transmisja z Royal Albert Hall (20.00 – 22.15)

Caroline Shaw Entr’acte, for strings; Felix Mendelssohn Koncert skrzypcowy e-moll op. 64; Gustav Mahler IV Symfonia

Clara-Jumi Kang – skrzypce, Miah Persson – sopran. National Orchestra of Wales, dyr. Ryan Bancroft

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 49

19.30 – 20.00 – Rozmowy na lato: Spotkanie z Joanną Miłosz-Piekarską, aud. Doroty Gacek

22.15-00.00 - "Nocna strefa" -  prowadzi Rafał Księżyk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy" (przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego), czyta Krzysztof Kolberger.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak 

W programie kontynuujemy spacer po teatralnych scenach Nowego Jorku. Dziś min. o spektaklach: „Miasto Ślepców” w adaptacji nagrodzonego Nagrodą Tony brytyjskiego dramaturga Simona Stephensa oraz „Dana H” w reżyserii Steve'a Cossona. Czym zaskoczyć mogą polskiego widza sceny na-Broadwayu?

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć 

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski    

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

6:50 - Pierwsza na świecie gra komputerowa na receptę - w Stanach Zjednoczonych przepisują ją dzieciom cierpiącym na ADHD. Specjalnie napisana gra pobudza w mózgu receptory odpowiedzialne między innymi za koncentrację. W odróżnieniu od leków na ADHD, gra nie ma skutków ubocznych. Przynajmniej na razie lekarze takich nie odnotowali. Przygotowanie: Jan Pachlowski.

7:15 - Czy e -sport to sport? Jak wyglądają przygotowania do e - sportowych turniejów? Ile trzeba zainwestować, żeby zacząć trenować tę dyscyplinę? Przygotowanie: Michał Fedusio

7:20 - Praca marzeń - testowanie gier. Na czym to polega? Czy to wymagająca i dobrze płatna praca? O plusach i minusach "zawodu" testera opowie Radosław Wojtas.

8.15 "Zainspirowani Szukalskim" Grupa młodych osób zainspirowana filmem "Walka", który opowiada o rzeźbiarzu Stanisławie Szukalskim chce promować tą ciekawą postać. A jest to artysta w Polsce mało znany, został odkryty w USA - przyjaźnił się z rodziną Di Caprio, a Leonardo stworzył później film o swoim "polskim dziadku". Do Kazimierza przyjechało 36-ciu artystów z całej Polski by pokazać prace zainspirowane Szukalskim - to nie tylko rzeźby, ale także np. mapping 3D czy różne instalacje. Warto dodać, że w Kazimierzu jest pozostałość willi Szukalskiego. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" -  Bartłomiej Graczak

Gość: Jan Kanthak, wiceminister aktywów państwowych

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Mateusz Drozda  

11.30 Psy postrzegają świat węchem tak, jak my wzrokiem i zostało to już naukowo udowodnione. Część psich nerwów z ich nosów dociera do kory wzrokowej mózgu. Nie ma tak żadne inne zwierzę oprócz czworonogów. Michał Fedusio

11.45 Obecnie w Policji, tylko w pionie prewencji pracuje ponad 1400 psów. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej - wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i wodzie. Jak policjanci selekcjonują i szkolą psy, jak z nimi pracują?

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

12.15 Książka „Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury” napisana przez fenomenalnego amerykańskiego dziennikarza sportowego, któremu udało nawiązać relację z największymi postaciami ze świata sportu. Książka ukazuje trudy i tytułową cenę, jaką Michael Jordan, Leo Messi, Muhammad Ali, Tiger Woods i wielu innych – w tym również ich najbliżsi – zapłacili za to, abyśmy pamiętali o ich nazwiskach. Gość: Jakub Kręcidło, dziennikarz sportowy, ambasador ksiazki

12.40 Czy dyscypliny olimpijskie mogą stanowić inspirację dla wybitnych artystów malarzy i plakacistów? Wystawa „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów MGB” na Stadionie Śląskim. Gość: Iwona Mohl, dyr. Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, studio w Katowicach

13.30 Ma powstać kolejna odsłona Bridget Jones. Czego możemy się spodziewać? czy kolejna część hitu osiągnie równie wielki sukces co pierwsza część? / Michał Kowarski

14.35 13 i 14 sierpnia w Parku przy Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, czyli Undercover Festival. Podczas festiwalu na jednej scenie wystąpią obok siebie najlepsze tribute bands na świecie. Gość: Łukasz Droździel, organizator imprezy

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

15.50 Afera w gorzowskim WORD. Dyrektor w końcu odwołany. W tle zarzuty o mobbing i molestowanie. O co chodzi w tej aferze - przyg. M. Kowarski

16.10 Nancy Pelosi na Tajwanie. Chiny groziły, że taka decyzja trzeciej najważniejszej osoby w USA może doprowadzić do eskalacji konfliktu mocarstw. Już trwają w Chinach ćwiczenia wojskowe – przyg. M. Strzałkowski

16.20 Kolejne zmiany w piłce nożnej. Ajax Amsterdam zakazał kibicom prosić piłkarzy o koszulki. Dlaczego? – przyg. N. Michalak

16.40 Kosowo. Niepokoje na granicy. O co chodzi w tym potencjalnym konflikcie? - przyg. A. Ziemiańczyk

16.50 Wracają upały. Co nas czeka? Jak mamy się przygotować. Przypominamy zasady bezpieczeństwa – przyg. M. Szulborska

17.10 Wynajem o 40 proc. droższy niż przed rokiem. Rynek nieruchomości jednak powoli się stabilizuje. Jakie są prognozy? - przyg. M. Jagiełowicz

17.20 Kolejne problemy na lotniskach. British Airways zablokowało możliwość kupna biletów na i do Heathrow. To nie jedyny problem lotniczy w kraju. W niedalekiej przyszłości czeka nas strajk załogi Lufthansy - przyg. S. Perzyna

17.40 Szefowie resortów MSZ państw G7 wydali oświadczenie, w którym przekazali, że rozważają wykorzystanie wszystkich opcji, by uniemożliwić Rosji czerpanie korzyści z wysokich cen ropy. W jaki sposób Rosja zyskuje mimo sankcji – przyg. W. Cegielskiej

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia - Gość: Tomasz Trela, Lewica


19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska  

Wystawa w Zachęcie „Niepokój przychodzi o zmierzchu” jest pierwszym tak obszernym pokazem kilkudziesięciu młodych artystów (89 twórców), urodzonych w latach 90. XX w i na początku XXI. To dzieci transformacji. Jak odczuwają obecną sytuacje i swoje szanse?

Prace w większości powstały w ciągu ostatnich 3 lat. Wyraźne są wspólne temu pokoleniu poczucie zagubienia i niezrozumienia, strachu, przeczuwania nadciagającego kataklizmu, lęk o przyszłość, również ekonomiczną, „obolałość” rzeczywistością, na którą nie daje zgody, bez szukania alternatywy.

Efektem staje się sztuka, w której prym wiodą czarnowidztwo, fantazjowanie na tematy ekologiczne i kosmiczne, nastroje cierpiętnicze i delektowanie się bólem, niepewność płciowej tożsamości, a także, w nieuświadomionym poczuciu braku duchowości, szukanie rekompensaty w magii, przywoływanie dawnych wierzeń w istoty „pozaludzkie”, choć bytujące wśród ludzi.

Niemal jednocześnie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej proponuje „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewwska i symbolizm” (do 02.10.2022), gdzie odnajdujemy podobne klimaty.

Goście: Natalia Sielewicz, współkuratorka wystawy „Opowieści okrutne”; Magdalena Komornicka, kuratorka wystawy „Niepokój przychodzi o zmierzchu”

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" -  Łukasz Szwed

22.15 - Reportaż w Trójce / 

22.45 - Powieść w Trójce / fragmenty powieści historycznej "Reytan. Upadek Polski" autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza. Czyta Andrzej Mastalerz.​

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Jak wygląda ta najnowsza historia naszych wschodnich sąsiadów, widziana oczami psa i nieuwikłanej w wielką politykę ukraińskiej rodziny? Opowiada o tym książka Wiktorii Ameliny "Dom dla Doma". Natomiast w antologii "Fonos. Zbrodnia po grecku" teksty tak zostały dobrane, by pokazać bogactwo i pomysłowość gatunku – greckiego opowiadania kryminalnego.


23.35 - "Miedzy nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Hanka Ordonówna na ostatniej sesji nagraniowej w 1948 roku w Bejrucie nagrała osiem piosenek - w tym tylko dwie "Żołnierskie Piosenki". Od tego czasu nikt ich nie wykonywał. Dokonała tego propagatorka dwudziestolecia międzywojennego, śpiewaczka Anna Maria Adamiak, która będzie gościem Anny Popek.

logo

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Marta Zinkiewicz 

Stypendia dla osób podejmujących studia i bezzwrotne dofinansowanie kształcenia studentów - co jeszcze znalazło się w programie Ministerstwa Zdrowia, który ma zachęcić do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych? 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek 

Nic dodać, nic odjąć - tym razem matematyka … na drodze, czyli jak planowany jest rozkład ulic? Za tym również stoi matematyka, a w Bydgoszczy decyduje nawet, w jakiej kolejności drogi gruntowe zostaną utwardzone.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe 

Jak polscy studenci i młode osoby szukają pracy za granicą? Jakie mają obawy, jakie są najczęstsze powody wyjazdu i jakie prace najchętniej podejmują?

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak 

Jak transportować ze sobą chłodne napoje? Sprawdzimy przenośne lodówki. Przesyłanie dotyku na odległość, czyli Politechnika Białostocka w międzynarodowym projekcie: Touchless Al. 

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski 

Idealne na wakacje melodie, które już znamy i nam się podobają, czyli klubowe hity w rytmach rap. Będzie sporo bounce'u i "cykaczy".

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Dariusz Matyja 

Cztery medale przywieźli z mistrzostw świata w Eugene polscy lekkoatleci. Dwa z nich są dziełem chodziarki Katarzyny Zdziebło, która zdobyła dwa srebra - na 20 i 35 km, która o wrażeniach z mistrzostw opowie w audycji. 

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Maliny najczęściej są w kolorze czerwonym, ale spotkać można również czarne lub żółte. Zapraszamy na malinową wyprawę do lasu, ogrodu i kuchni! 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji o festiwalu Królewskie Arkady Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie. To festiwal dla dorosłych i dzieci, ale my skupimy się na części dziecięcej. W każde sobotnie, sierpniowe południe zrealizowany będzie specjalny program "Arkady dzieciom". Będą to spektakle i warsztaty muzyczne które dla najmłodszych gości Zamku przygotowali zawodowi aktorzy i muzycy. 

17.15-17.00 - "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - Szymon opowie o tym, jak pływał z rekinami! Dowiemy się wielu ciekawostek związanych z tymi niezwykłymi rybami. Czy rzeczywiście wszystkie są takie niebezpieczne? Przejdziemy również krótki kurs nurkowania. Dowiemy się jakie są rodzaje kursów, o czym trzeba pamiętać pod kątem bezpieczeństwa i jaki potrzebny jest do tego sprzęt.

.

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Lidia Grychtołówna - nestorka polskich pianistów, laureatka VI nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskich w Warszawie w 1955 roku, która otrzymała od Artura Benedettiego Michelangelego, ówczesnego jurora, zaproszenie na mistrzowskie kursy do Arezzo i Bolzano. W audycji muzyka Fryderyka Chopina i Cluade'a Debussy'ego. 

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska 

W piątej audycji z cyklu przyjrzymy się korespondencyjnym zabawom kompozytora: żartobliwym przekształceniom zwyczajowych formuł listowych, stylizacjom językowym, a przede wszystkim – "Kurierowi Szafarskiemu": pomysłowej formie listów z wakacji, jakie wysyłał czternastoletni Chopin do rodziny w Warszawie. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

Chopiniana, Chopinesque... Tak zatytułowanych utworów, które powstały w hołdzie dla Fryderyka Chopina jest wiele. A co z imieniem? Czy inspiruje tak samo jak nazwisko? Czy bywa wybierane jako tytuł kompozycji? Czy każdy Fryderyk to Chopin? Odpowiedzi brzmią: tak i nie - nie każdy Fryderyk to Chopin, ale w wybranych przykładach naprawdę nie ma wątpliwości, o którego Fryderyka chodzi. 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem". Za nami pięć powieści

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 09:00
Plebiscyt na Lekturę "Lata z Radiem" nie wyłonił jednoznacznego zwycięzcy, dlatego tego lata prezentowaliśmy pięć różnych lektur, które zdobyły największą liczbę głosów. Za nami "Lesio" Joanny Chmielewskiej, "Duma i uprzedzenie" Jane Austen, "Pies Baskerville'ów" Arthura Conana Doyle'a i "Lalka" Bolesława Prusa i "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Książka tygodnia" do odkrycia w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 10:06
Kolejna "Książka tygodnia" do odkrycia. Polskie Radio Dzieciom w swoim literackim cyklu "Książka tygodnia" zaprasza do wspólnej zabawy dzieci, które uwielbiają wyzwania literackie. Od poniedziałku do czwartku o godz. 9.15 stacja prezentuje wskazówkę dotyczącą tajemniczej książki, a w każdy piątek można usłyszeć rozwiązanie. Więcej szczegółów na stronie stacji: www.polskieradiodzieciom.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 11:30
Fragmenty pracy zbiorowej "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" w cyklu "To się czyta latem" przedstawił Przemysław Stippa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przystanek Przemyśl. Za nami pierwszy etap Trójkowego Rajdu Rowerowego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 12:12
Za nami pierwszy etap Trójkowego rajdu Rowerowego. Malownicze widoki, mordercze podjazdy i nostalgiczne powroty do czasów dzieciństwa – to wszystko czekało Dariusza Urbanowicza, który wyruszył znad Soliny i dotarł do Przemyśla. Trasą liczyła około 170 kilometrów i zapoczątkował piątkowy cykl wakacyjny w Programie 3 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadal nadaje w Przemyślu i Hrubieszowie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 16:40
Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje nadawanie swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim. W ten sposób również wielotysięczna ukraińska społeczność mieszkająca w stolicy nadal będzie mogła otrzymywać informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności. Obecnie Polskiego Radia dla Ukrainy można słuchać w Przemyślu, na częstotliwości 98,6 FM, oraz w Hrubieszowie, na częstotliwości 93,3 FM. Stacja dostępna jest również cyfrowo nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń