W piątek (25.03) słuchowisko "Pozwól, że Ci opowiem" zdobyło pierwszą nagrodę na tegorocznym festiwalu UK International Audio Drama Festival, który odbył się w Canterbury. Słuchowisko zostało nagrodzone w kategorii dramat radiowy.
UK International Audio Drama Festival to najbardziej prestiżowe wydarzenie w Wielkiej Brytanii, podczas którego można usłyszeć słuchowiska dramatyczne z całego świata.
Choroba Alzheimera i dramat bohaterki
"Mam troje dzieci: Zosia - 18 lat, Hela - 16 lat, Franek - 13… i jest jeszcze jedno. Nieplanowane. Niewyczekiwane. I zupełnie niechciane. Ma na imię Elżbieta, a właściwie jest Elą. Niepewnie stawia kroki i nosi pieluchę. Ma 74 lata. Jest moją mamą".
Słuchowisko "Pozwól, że Ci opowiem" opowiada o kolejnych etapach choroby Alzheimera u mamy Marty Rebzdy: o zanikaniu umiejętności odnajdowania się w czasie i przestrzeni, rozpoznawania twarzy, pojmowania sytuacji. O postępującej atrofii całych obszarów mózgu. O świadomości własnego "ja", która staje się coraz bardziej mglista.
Gdy mama autorki słuchowiska nie potrafi już sobie przypomnieć, jak poznała swojego męża, ta postanawia opowiedzieć jej własną historię. Z nadzieją, że ta opowieść przywróci jej matce samą siebie, chociaż na chwilę… chociaż na czas trwania tej opowieści. "Pozwól, że Ci opowiem" - mówi do matki.
***
Marta Rebzda "Pozwól, że Ci opowiem"
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Renata Baszun
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska
Inspicjent: Teresa Skoczylas
Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Ewa Konstancja Bułhak, Maria Kłusek, Emilia Krakowska, Julia Szydłowska, Ewa Kania, Aleksandra Justa, Martyna Kowalik, Maria Pakulnis, Kamil Kula, Marek Barbasiewicz.
***
Słuchowisko "Pozwól, że Ci opowiem" zostało wyemitowane w Programie 1 Polskiego Radia 9 stycznia 2022 roku.
40:39 "Pozwól, że Ci opowiem". Słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ] "Pozwól, że Ci opowiem" (Słuchowisko w Jedynce)
Kolejna nominacja dla Teatru Polskiego Radia
Marta Rebzda i Waldemar Modestowicz otrzymali również nominację do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii radio za słuchowisko dokumentalne "Ktoś na panią czeka". Powstało ono w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Marta Rebzda nagrała kilka lat temu rozmowę z Genią i Henrykiem.
"Genia i Henryk/Nachum Manorowie to bohaterowie słuchowiska o miłości, która narodziła się w fabryce Schindlera w 1944 roku i trwa już 77 lat. Genia i Henryk mieli to szczęście, że znaleźli się na tzw. Liście Schindlera. Dzięki temu przeżyli wojnę. Kilka lat po jej zakończeniu pobrali się już w Izraelu. Dziś mieszkają w Beer Shewie" - czytamy w opisie słuchowiska.
Czytaj także:
***
Marta Rebzda "Ktoś na panią czeka"
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Kierownik produkcji: Beata Jankowska
Muzyka: Jarek Gawlik
Obsada: Marta Masza Wągrocka (nagroda na Festiwalu Grand Pik 2021), Kuba Kordas (nagroda Arete 2021), Ewa Bulhak, Maria Ciunelis, Piotr Grabowski
***
Słuchowisko "Ktoś na panią czeka" zostało wyemitowane w Programie 1 Polskiego Radia 24 stycznia 2021 roku.
***
Produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży zajmuje się Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła.
Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Niedawna gala odbyła się 6 grudnia.
Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.