Polskie Radio

Premierowy album "Jazz.PL" vol. 3 - Franciszek Pospieszalski Quintet

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 13:14
Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się trzeci już album z nowej serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu "Jazz.PL". To premiera płyty zatytułowanej "Franciszek Pospieszalski Quintet" poświęcona muzyce Charlesa Mingusa. 
Jazz.PL vol. 3 Franciszek Pospieszalski Quintet
Jazz.PL vol. 3 Franciszek Pospieszalski QuintetFoto: mat. prasowe

Klan muzyczny rodziny Pospieszalskich jest z pewnością zjawiskiem wyjątkowym nie tylko w skali naszego kraju. Dorasta już trzecie, a właściwie czwarte pokolenie tej muzykującej i aktywnej w przestrzeni artystycznej rodziny.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Charlesa Mingusa – jazzowego giganta, którego najlepiej opisują dwa słowa: ekscentryczny i bezkompromisowy. Taki był na scenie i poza nią. Fenomenalny kompozytor i jeden z najbardziej charakterystycznych kontrabasistów w historii, także bohater barwnych jazzowych anegdot.

Muzyka zarejestrowana podczas sesji nagraniowych Mingusa w grudniu 1974 roku, w Nowym Jorku, trafiła 24 grudnia 2010 roku do siedemnastoletniego wówczas Franciszka Pospieszalskiego. Była pod choinką, zapakowana w gwiazdkowy papier prezentowy (ponoć to od starszego kuzyna Marka, ale może od jego ojca Mateusza). Marek zresztą przez jakiś czas podrzucał młodszemu bratu stryjecznemu różne godne polecenia nagrania.

Najpierw płyty Mingusa wydawały się Franciszkowi zbyt mainstreamowe, ale z czasem nagrania zaczęły rezonować z jego wrażliwością i zdecydował, że pracę magisterską poświęci albumom tego amerykańskiego artysty "Changes One" i "Changes Two", właśnie z roku 1974.

Stąd był już tylko (choć nie najmniejszy) krok do zagrania tych kompozycji. Wybór artystów, których Franciszek Pospieszalski zaprosił do współpracy, nie był zadaniem prostym. Musieli to być wirtuozi posłuszni zapisowi nutowemu, ale też umieć bez trudu oderwać się od nut i wypełnić przestrzeń własną kreatywnością.

Oczywiście pierwszym był kuzyn Marek. Pozostali – jak i sam Franciszek – są przedstawicielami pokolenia, które po studiach w Danii wniosło na polską scenę dawno wyczekiwany zastrzyk kreatywności i nieszablonowego muzycznego myślenia.

Znakomicie zrealizowany dźwiękowo przez Leszka Kamińskiego koncert, którego nagranie znalazło się na płycie "Franciszek Pospieszalski Quintet", odbył się w Studiu S-3 Polskiego Radia, w piątek, 7 maja 2021 r. Grającemu na kontrabasie liderowi projektu, Franciszkowi Pospieszalskiemu towarzyszyli: na saksofonie tenorowym właśnie Marek Pospieszalski na trąbce Piotr Damasiewicz, Grzegorz Tarwid na fortepianie i Bartosz Szablowski na perkusji.

Źródło: YouTube Agencja Muzyczna Polskiego Radia


To już trzeci album wydany w ramach serii "Jazz.PL", na którą trafiają najciekawsze jazzowe koncerty radiowej Dwójki, transmitowane na antenie i w mediach społecznościowych, w  każdy piątek. Całe przedsięwzięcie "Jazz.PL" – koncerty i seria płytowa – uświetnia przypadającą w tym roku 85. rocznicę powstania Programu 2 Polskiego Radia.


Tracklista:

1. Remember Rockefeller at Attica, komp. Charles Mingus

2. Sue's Changes, komp. Charles Mingus

3. Duke Ellington's Sound of Love, komp. Charles Mingus

4. Orange Was the Color of Her Dress, Then Silk Blue, komp. Charles Mingus

5. Black Bats and Poles, komp. Jack Walrath


Mat.prasowe/kor