Polskie Radio jak co roku aktywnie angażuje się w obchody związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W ramach akcji, zapoczątkowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" w 2018 roku, Polskie Radio w 104. rocznicę obchodów Święta Niepodległości już po raz piąty jest ze wszystkimi Rodakami, którzy śpiewają hymn.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w akcji wzięło udział prawie tysiąc instytucji i organizacji, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie - w zeszłym roku wybrzmiał on w ponad tysiącu miejsc.
W tym roku oprócz wielu aktywności antenowych zostało zorganizowane bezprecedensowe wydarzenie, którego celem jest uświetnienie 104. rocznicy odzyskania niepodległości – Maraton Chopinowski. Będzie to 28-godzinny, nieprzerwany koncert muzyki Chopina, prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało ponad osiemdziesięciu uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących wykonawców z Polski, Ukrainy, Niemiec i Japonii. Maraton Chopinowski jest pierwszą w historii prezentacją na żywo w radiowym eterze i przestrzeni cyfrowej wszystkich dzieł Chopina ujętych w porządku opusowym.
Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości 2022
Wydarzenie rozpoczęło się 10 listopada o godz. 16.00 i potrwa do 11 listopada do około godz. 20.45. Transmisja wideo Maratonu Chopinowskiego jest dostępna na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube oraz na portalu polskieradio.pl. Maratonu Chopinowskiego w całości będzie można także słuchać na antenie cyfrowego Polskiego Radia Chopin dostępnego w internecie oraz w technologii DAB+.
W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości publiczny nadawca przygotował także najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia – album "Biało-Czerwona Podziemna 1939 – 1963", które jest jednym z serii tożsamościowych albumów fonograficzno-ikonograficznych, ukazujących się pod patronatem Rady Mediów Narodowych.
Na publikację składają się dwie płyty oraz ponad 120-stronicowa część ikonograficzna, opatrzona komentarzem. Znajdują się tam starannie wyselekcjonowane zdjęcia i grafiki ilustrujące historię Polskiego Państwa Podziemnego ujęte w ramy czasowe wyznaczone wybuchem II wojny światowej i rokiem 1963.
mat.prasowe/kor