Polskie Radio

"Cafe Muza" i koncert w Trójce. Polskie Radio w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 18:40
W niedzielę w Polskim Radiu gościem audycji "Spotkanie z…"  w Programie 1 Polskiego Radia będzie Katarzyna Figura. W "Filharmonii Dwójki" zaprosimy na transmisję ze Studia PR im. W. Lutosławskiego: Stanisław Moniuszko Marsz żałobny Antoniego Orłowskiego c-moll, Ignacy Zalewski Requiem in memoriam Stanisław Moniuszko. Z kolei w Trójce retransmisja koncertu grupy Kasai z 2019 roku oraz słuchowisko "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie". Sprawdź nasze propozycje! 
Polskie Radio poleca
Polskie Radio polecaFoto: Shutterstock/DGLimages
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Relacje z przebiegu uroczystości utworzenia Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w audycjach: "Wolna sobota", "Jedyne takie miejsce" i "W samo południe".

9.00-10.00 - Msza Święta

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Wskrzeszają najlepsze tradycje chórów rewelersów, tworząc mini – spektakle słowno – muzyczne i przypominając piosenki Bodo, Fogga, oraz zespołów Czejanda czy Dana – skąd pasja do przedwojennego repertuaru – opowie założyciel Voice Bandu Arkadiusz Lipnicki. A w odcinku kabaretowym też powrócimy do repertuaru z tamtej epoki w szmoncesie Juliana Tuwima "Moniek – Filharmoniek” oraz stosownej piosence rewelersów. 

12.30-12.40 - "Słowoteka" - Agnieszka Kunikowska

Wracamy do tematu związków frazeologicznych.Tym razem porozmawiamy o zjawisku kontaminacji. Odwracasz kota do góry nogami! Czuję się zrobiona w butelkę. Na złodzieju czapka karakułowa. Takie "twory" językowe są efektem łączenia różnych związków frazeologicznych w jeden. Czasem odbywa się to nieświadomie, czasem jest zamierzonym zabiegiem językowym. Gość: językoznawca prof. Ewa Rudnicka z UW.

15.00-16.00 - "W otwarte karty" - Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gościem audycji będzie Daniel Obajtek - Prezes PKN Orlen.

23.35 - "Spotkanie z…" - Joanna Sławińska

Z Katarzyną Figurą, jedną z najciekawszych polskich gwiazd porozmawiamy o jej bogatym życiu zawodowym w kinie, teatrze, oraz o jej życiu prywatnym. Od początku kariery określana jako symbol seksu, przez lata intensywnej pracy dowiodła, że jest wybitną aktorką, czego przykładem jest także główna rola w filmie „Chrzciny” (premiera 18 listopada). W "Chrzcinach", filmie Jakuba Skoczenia, którego najważniejszym walorem są kreacje aktorskie, Katarzyna Figura, specjalnie do tej roli zmieniona fizycznie, zagrała postać starszej, wiejskiej kobiety, Marianny. Jest grudzień 1981 roku, Marianna próbuje pogodzić swoje zwaśnione dorosłe już dzieci - planuje, że stanie się to podczas chrzcin wnuka. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza stan wojenny, ale Marianna nie ma zamiaru rezygnować ze swego planu. Katarzyna Figura w programie 1 Polskiego Radia opowie między innymi o pracy nad tą rolą, w której gwiazda błyszczy pełnym blaskiem.

 

logo

 

10.00-11.00 - "Cafe "Muza”" - Magdalena Łoś

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - Łukasz Modelski

Bruschetty z pieczoną papryką, kukurydza z masłem limonkowym, carbonara z paloną brukselką. Przekąski, sałaty, makarony i desery. O książce "Kolacje. 93 przepisy na udany wieczór" porozmawiamy z jej autorką – Małgorzatą Mintą.

11.30-12.30 - "Muzyka w kadrze" - Mariusz Gradowski

12.30-13.00 - "Czytelnia" - Małgorzata Szymankiewicz

Anna North "Banitka" (tł. Olga Dziedzic), Jakub Nowak "To przez ten wiatr". Goście: Piotr Kofta, Iwona Rusek.

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - Piotr Matwiejczuk

Robert Schumann Konzertstück F-dur op. 86, wyk. Robert Montgomery, Gavin Edwards, Susan Dent i Robert Maskell – rogi naturalne, Orchestre Révolutionaire et Romantique, dyr. John Eliot Gardiner; Franciszek Liszt Grand duo concertant sur la romance "Le Marin” S. 128, wyk. Thomas Albertus Irnberger – skrzypce, Edoardo Torbianelli – fortepian; Johann Christian Bach Sonata C-dur op. 15 nr 6, Wolfgang Amadeus Mozart Sonata D-dur KV 381, wyk. Duo Pleyel; Antonio Vivaldi Nisi Dominus – motet RV 608, wyk. Eva Zaïcik – mezzosopran, Le Poème Harmonique, dyr. Vincent Dumestre

14.45 – 15.00 – "Jest taki obraz" – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek.

To wielkie, genialne dzieło Moneta trudno traktować jako jeden obraz, ale też – podobnie jak malowidła Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej – nie daje się ono podzielić na samodzielne elementy. Bywa nazywane "sykstyną XX wieku” – nie bez powodu. Claude Monet podarował je w całości państwu francuskiemu. Dziś prezentowane jest jako odrębna całość w Oranżerii w Tuilleries w Paryżu i jest licznie odwiedzane przez turystów, nie tylko koneserów sztuki – ze względu na niezwykłe wrażenie, jakie wywiera na widzach.

15.00-16.00 - "Płytomania" – Jacek Hawryluk

16.00-17.00 - "Chopin osobisty" - Róża Światczyńska

17.00-19.00 - "Dawno niedawno" - Magdalena Łoś

Koncert finałowy festiwalu Dramma per Musica 2022. "Rzymscy kompozytorzy Krystyny Szwedzkiej", wyk. zespół Giardino di Delizie. Ewa Anna Augustynowicz, Katarzyna Solecka – skrzypce barokowe, Agnieszka Oszańca – wiolonczela barokowa, Giorgia Zanin – teorba i gitara barokowa, Elisabetta Ferri – klawesyn.

Lelio Colista Sinfonia a 3  A-dur W-K22;  Carlo Mannelli Sonata triowa  nr 12 op. 3;  Arcangelo Corelli Sonata triowa  op. 3 nr 1; Alessandro Stradella Sinfonia a 3; Carlo Ambrogio Lonati Sinfonia a 3; Lelio Colista Ballo W-K41; Carlo Mannelli Sonata triowa  nr 2 op. 3.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - Joanna Grotkowska

Transmisja ze Studia PR im. W. Lutosławskiego. Stanisław Moniuszko Marsz żałobny Antoniego Orłowskiego c-moll, Ignacy Zalewski Requiem in memoriam Stanisław Moniuszko (wg szkiców Marcina Błażewicza), Mieczysław Karłowicz Rapsodia litewska op.11, Zygmunt Noskowski Perły moniuszkowskie – zbiór pieśni na wielką orkiestrę, Stanisław Moniuszko Polonez koncertowy, wyk: Małgorzata Trojanowska – sopran, Agnieszka Zińczuk – mezzosopran, Jacek Szponarski – tenor, Leszek Lorent – perkusja solo, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Monika Wolińska.

22.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - Tomasz Szachowski, Przemysław Psikuta i Piotr Metz


logo

00.00-02.00 - "N3" – Małgorzata Jakubowska

02.00-04.00 - "Potrójne Pasmo Przenoszenia" – Michał Margański 

04.00-06.00 - "Ranny Wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00 - 08.00 - "Muzyczne Rozmowy" - Marcin Witan  
 
Piosenki zespołów  ubiegających się o uczestnictwo w Festiwalu Chrześcijańskie Granie 2022, oraz fragmenty koncertu uwielbieniowego z Rzeszowa.

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan, Raf Uzar 

09.00-10.00 - "Zagadkowa Niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Polecenia książkowe. „Tygrys” - niezwykła opowieść o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności. Gość, autor "TYygrysa" - Cezary Harasimowicz.

10.00-11.00 - "Czy Już Państwo Słyszeli?" – Justyna Grabarz

11.00-12.00 - "Leniwe Przedpołudnie" - Anna Popek  

W audycji: Krzysztof Jabłonka o niepodległości i roli Piłsudskiego w kształtowaniu II RP. Tomasz Radziwonowicz o swoim "Requiem dla świata" oraz Agnieszka Bronikowska o kosmetyce jesienią.

 

12.00-14.00 - "Spotkania Trzeciego Stopnia" – Michał Żołądkowski

Czym jest szklana pogoda? Co można za ostatni grosz? Jak szybko można dojechać windą do nieba? Jak pisać z sensem? Jak ważne są słowa? O których piosenkach Marek Dutkiewicz ma najlepsze zdanie? O tym m.in. w programie Spotkania Trzeciego Stopnia. Gościem audycji będzie legendarny autor teksów – Marek Dutkiewicz.

14.00-15.00 - "Trzy Gramy Redbada" - Redbad Klynstra

Każdy z nas jest dzieckiem, nawet dorosły. Trzeba tylko zdać sobie z tego sprawę i wykorzystać to, aby lepiej pojmować świat. Świadoma jest tego, aktorka, Maria Ciunelis z którą to w tę niedzielę Redbad porozmawia nie tylko o jej najnowszej roli w bajkowym przedstawieniu, lecz także o tym jak godzić pracę zawodową z życiem rodzinnym (p. Maria wychowała sama 5-tkę dzieci). Nie zabraknie też chwili refleksji nad tym, że to tak naprawdę dzieci zmieniają nas – dorosłych.

15.00-17.00 - "Po Drodze z Trójką" – Witold Lazar 

Większość z Nas przynajmniej raz w życiu jechała na tak zwanego „stopa”. Dla jednych, był to sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, dla innych, sposób na wakacje i prawdziwą przygodę. O urokach jazdy na stopa w materiale Józefa Niewiarowskiego;

Polisy ubezpieczeniowe potrafią zapominalskim kierowcom uprzykrzyć życie, szczególnie, kiedy kupujemy auto używane. Kiedy OC przedłuża się automatycznie i na co zwrócić uwagę w sprawie polisy kiedy kupujemy, lub sprzedajemy samochód  w materiale Kuby Hanaka;

Kiedy należy zmienić opony na zimowe i dlaczego teraz jest najlepszy moment w rozmowie z Tomaszem Kulikiem, instruktorem doskonalenia jazdy;

Nie jeden fan motoryzacji marzy o tym, by poprowadzić bolid F1. Teraz, jest to możliwe, za sprawą inicjatywy Formula Drive. Jak w praktyce będzie wyglądała jazda niemal 700 konnym bolidem w rozmowie z Grzegorzem Różalskim, pomysłodawcą inicjatywy;

Driftowanie, czyli jazda w kontrolowanym poślizgu, nie jest łatwym zadaniem, szczególnie, kiedy chcemy osiągać rekordowe prędkości, nie mówiąc już o driftowaniu bez rąk. Tego dokonał jednak Bartosz Ostałowski, który ustanowił rekord guinessa w najszybszym drifcie prowadząc samochód stopami, osiągając ponad 230 km/h. O inspirującej historii, która pokazuje, że niepełnosprawność nie musi stać na przeszkodzie do wielkich rzeczy w materiale Wiktorii Jurczewskiej.

17.00-19.00 - "Trzecia Strona Medalu" – Krzysztof Łoniewski Jakub Niziński 

- Powołania na piłkarski mundial – w tym rozmowa z selekcjonerem Czesławem Michniewiczem;

- Goście Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski z radiowej Jedynki – wysłanników PR do Kataru;

- Mundial z perspektywy USA;

- Relacja z warszawskiego Biegu niepodległości;

- Wywiad z pięściarzem Łukaszem Różańskim;

- Relacja z Ligi Mistrzów w kolarstwie torowym;

- Wywiad z narciarką ekstremalną Zuzanną Witych;

- Gość – historyk Agnieszka Cubała – rola sportu w rodzącej się II Rzeczpospolitej;

- Relacja z tenisowego Billie Jean King cup.

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" 

Retransmisja koncertu Kasai z 2019 roku. Kasai, czyli Kasia Piszek to wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów, aranżerka i producentka. Od lat występuje na największych scenach muzycznych w zespołach m.in. Moniki Brodki, Artura Rojka czy Pauliny Przybysz. W końcu postanowiła przedstawić światu swój materiał, który zagrała także podczas koncertu w Trójce. 

20.00-22.00 - "Trzy Strony Dźwięku" – Tomasz Miara

22.00-23.00 - "Scena Teatralna Trójki" – Barbara Marcinik
 
Słuchowisko: "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie". Autor scenariusza i reżyser słuchowiska: Tomasz Man. Na zbliżający się koniec Roku Romantyzmu Polskiego na Scenie Teatralnej Trójki wybrzmi dwu – częściowe słuchowisko Tomasza Mana pod prawie wszystko mówiącym tytułem.

 Część I przedstawimy 13 listopada. Opowiada ona o tym, jak poeta – mimo dobrych chęci – nie dojechał z emigracji do Królestwa Polskiego, ogarniętego powstaniem. Akcja toczy się w wielkopolskiej rezydencji w Śmiełowie. Nagranie powstało w studiu Teatru PR.  W 9-osobowej obsadzie usłyszymy m.in. Jędrzeja Hycnara (Adam) i Karolinę Gorczycę (Konstancja). Część II, która powstaje właśnie w Pałacu w  Śmiełowie, zaprezentujemy za tydzień. Pomysłodawcą słuchowiska jest Instytut Książki i wraz z nim Trójka i Teatr PR koprodukują obie jego części. 

23.00-02.00 - "Dym Na Wodzie" – Leszek Adamczyk

 

logo

7.06 - "SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE: REAKTYWACJA"  - prowadzi Maciej Woźniakiewicz

W niedzielę o poranku zachęcamy Państwa do refleksji nad tym, jakie znaczenie w tworzeniu nowej państwowości polskiej odegrały kultura i nauka. Zastanowimy się też, jakie znaczenie w kształtowaniu postaw patriotycznych miało powstawanie społeczeństwa obywatelskiego przyszłej wyzwolonej Rzeczypospolitej. Gościem Macieja Woźniakiewicza będzie prof. Dorota Kielak, filolog polski i historyk, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

8.35 - "Rozmowa kulturalna" - prowadzi Maja Kluczyńska

W niedzielę zaprosimy Państwa także na wystawę "Błysk, mat, kolor" w Muzeum Warszawy. Ekspozycja przedstawia portret Warszawy lat 90., a na tym tle przedstawia dekadę transformacji i jej wpływ na stolicę Polski. Przedstawiane są zdjęcia tak profesjonalne, jak i amatorskie. Gośćmi Mai Kluczyńskiej będą Julia Staniszewska - kuratorka wystawy i Wanda Kaczor - koordynator wydarzeń towarzyszących wystawie

19.06 - "Życie z duszą, czy bez?" - prowadzi Filip Memches

W niedzielny wieczór pochylimy się nad współczesną sztuką sakralną i poszukamy prawd wiary katolickiej w sztuce. Gościem Filipa Memchesa będzie Dariusz Karłowicz z "Teologii politycznej"

22.06 - "Poczytnik" - prowadzą Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Wieczorem w niedzielę zachęcamy do rozmowy poświęconej twórczości Tadeusza Borowskiego - pochodzącego z Żytomierza polskiego pisarza, poety i publicysta pokolenia Kolumbów.

 

.

9.00-11.00 – "Tędy po trendy” – Aleksandra Jasińska

Gościem audycji będzie Magdalena Bigaj, a tematem rozmowy - cyfrowy dekalog i cyfrowa higiena -  jak żyć w sieci i nie zwariować? Jak nie ulec e-uzależnieniu?

11.00-12.00 – "Co Was kręci” – Jeremi Angowski

Rowery Gravelowe są coraz popularniejsze – o "gravelach" opowie Paweł Kuflikowski. 

13.00-14.00 – "Świat 3.0" – Marta Zinkiewicz

Ostatnio w internecie pojawiły się informacje o sztucznej inteligencji, która jest w stanie wykryć choroby, zanim pojawią się objawy. Brzmi to bardzo rewolucyjnie, chociaż już od jakiegoś czasu AI jest coraz chętniej stosowana przez lekarzy i placówki medyczne. W Polsce w diagnostyce i terapii padaczki wykorzystuje się robota Ictal – cybernetyczny moduł, który diagnozuje i proponuje terapię padaczki.

14.00-15.00 – "Hrapkowidz" – Błażej Hrapkowicz

Komedie romantyczne mają coraz mniej widzów w kinach. Czy mamy do czynienia ze zmierzchem gatunku? Zapraszamy na rozmowę z Katarzyną Czajką – Kominiarczuk.

15.00-16.00 – "Artystyczny wybieg" – Katarzyna Cygler

Gościem będzie Marysia Rodowicz. Jej największą pasją jest teatr: aktorstwo, reżyseria, scenopisarstwo, a od niedawna również charakteryzacja. Uwielbia literaturę a oprócz czytania lubi też od czasu do czasu sama coś napisać, marzy, że kiedyś uda się jej wydać własną powieść. Obecnie realizuje projekt "Czemu Kochamy Norwida?", polegający na organizacji spektaklu na podstawie dramatu Norwida pt. "Aktor". Głęboko wierzy w misję projektu, bardzo chce żeby ludzie dowiedzieli się, że twórczość Cypriana Kamila Norwida jest różnorodna i może być ciekawa również dla młodego odbiorcy.

17.00-19.00 – "Funkadelia"  – Marcin Hubert "Harper”

Burn Reynolds i Mr Krime i ich roztańczone, radosne miksy wypełnione muzyką disco, soulem i boogie funkiem. Będą także nowe edity legendarnego Danny’ego Krivita, porywająca gospel-soulowa ekipa The Harler Gospel Travellers, grupa Talc oraz znakomity nowy krążek Izraelczyka Kutimana.

logo

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - Mała Armia Janosika. Kapela góralska, zespół folklorystyczny czy też grupa artystyczna, zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner,  który w lutym 2015 utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich. Opowie o najnowszym teledysku "Walczymy do końca". Artyści Małej Armii Janosika zagrzewają piłkarzy do walki ze stadionowej murawy, podhalańskich górskich scenerii, tratwy na Dunajcu czy chociażby zwykłego podwórka w Rabie Wyżnej.

 

13.00-14.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Co to znaczy być patriotą? Na czym polega mały patriotyzm?

 

15.00-16.00 - "Gwiazdozbiór" – XI edycja CAVALIADY w Warszawie.

Emocje sportowe na najwyższym poziomie, codzienne bloki pokazowe oraz widowiskowe konkursy specjalne – to wszystko będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji CAVALIADY. Dodatkowonie zabraknie też uroczystych pokazów i atrakcji dla publiczności. Zapraszamy na relację z tego niesamowitego sportowego wydarzenia w "Gwiazdozbiorze".

..
12:00 Wokół Wielkiego Konkursu Artura Bieleckiego

Bohaterem programu będzie Jakub Gimpel. Artur Bielecki zaprezentuje sylwetkę pianisty oraz nagrania: Nokturn Fis-dur i Wariacje B-dur op. 12, 24 Preludia op. 28 Fryderyka Chopina  oraz Etiudę nr 7 Claude'a Debussy'ego.

14.00 Chopin. UniwersumDr Kamili Stępień-Kutery

Drugi wielki wybuch w Uniwersum Chopina to wydanie jego Etiud op. 10 – a nawet nie samo wydanie, lecz już powstawanie, o którym kompozytor napisał skromnie w liście: "Napisałem exercice duży en forme w moim jednym sposobie". Chopinowskie etiudy zmieniły całkowicie ten wcześniej niemal wyłącznie pedagogiczny gatunek. Dr Kamila Stępień-Kutera.

18.00 Pierwszy poChopinie Dr Danuty Gwizdalanki

W najbliższej audycji Dr Danuty Gwizdalanki posłuchamy trzech utworów Karola Szymanowskiego, które zgłosił na konkursy kompozytorskie: Preludium i Fugi cis moll, I Sonaty fortepianowej c-moll oraz II Kwartetu smyczkowego.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

85. rocznica urodzin Macieja Prusa na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 16:10
Od poniedziałku (7 listopada) codziennie do soboty na antenie Programu 2 Polskiego Radia będzie można usłyszeć szereg audycji, wpisujących się w jubileusz 85. urodzin wybitnego reżysera teatralnego oraz operowego – Macieja Prusa. W programie m.in. cykl gawęd o miłości do teatru i muzyki oraz słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza "Szewcy" w adaptacji i reżyserii artysty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świątynia Opatrzności Bożej. Wotum wypełnione po dwustu latach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 22:09
– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Raczkiewicz. Powrót do Polski po 75 latach

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 21:35
12 listopada zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie i złożone w nowo powstałym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Do kraju powrócą prochy Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Władysława Raczkiewicza, który w 1939 roku przejął funkcję prezydenta z rąk internowanego Ignacego Mościckiego. W "Eurece" przybliżyliśmy sylwetkę Władysława Raczkiewicza.
rozwiń zwiń