9.00-12.00 "Cztery Pory Roku" - prowadzi Daniel Wydrych
Na tydzień przed Mundialem o Katarze Filip Jastrzębski opowie o samym Mundialu oraz o transmisjach Programu 1 Polskiego Radia.
Ponadto w audycji o tym, jak opanować panikę.
19.30-20.00 "Eureka – Wieczór odkrywców" - prowadzi Krzysztof Michalski
1. August Zaleski - polityk i dyplomata - uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu, minister spraw zagranicznych II RP. Drugi Prezydent RP na Uchodźstwie.
Gość: prof. Marian Marek Drozdowski - Instytut Historii PAN
2.Stanisław Ostrowski - lekarz, żołnierz Legionów, poseł na SEJM RP, ostatni prezydent Lwowa w czasach II Rzeczpospolitej. Trzeci Prezydent RP na Uchodźstwie.
Gość: prof. Stanisław Nicieja - Uniwersytet Opolski.
21.00-22.00 "Historia żywa" - prowadzi Dorota Truszczak
Rzeczpospolita a sprawa kozacka: od sojuszu w bitwie pod Chocimiem z Turkami w 1621 roku do Perejasławia, gdzie w 1654 roku Kozacy zdecydowali o poddaniu Ukrainy zwierzchności cara moskiewskiego . O tym w jedenastej odsłonie Historii Żywej, poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.
Kozacy zaporoscy byli ważnym sojusznikiem państwa polsko-litewskiego w konfliktach zbrojnych toczonych przez Rzeczpospolitą do lat 30 XVII wieku. Ich 20 - tysięczna armia wsparła królewicza Władysława w czasach walki o tron carski. Równie liczne oddziały zasłużyły się następnie w starciu z Turkami pod Chocimiem w 1621 roku, stanowiąc połowę armii Rzeczypospolitej. Byli społecznością o wojskowej organizacji, związaną z południowo-wschodnimi kresami Wielkiego Księstwa Litewskiego z centrum na Zaporożu, w dolnym biegu Dniepru . Wpisali się z znaczący sposób w dzieje Europy wschodniej. Szczyt ich rozwoju i samodzielności politycznej to wiek XVII. Czas nie tylko sojuszu, ale i konfliktu polsko-kozackiego: buntów kozackich, powstania zaporoskiego hetmana Bohdana Chmielnickiego, wieloletnich walk na Ukrainie. W ten konflikt wmieszała się Moskwa rywalizująca o dominację w tej części kontynentu. Elity polskie szukały dobrego rozwiązania sprawy kozackiej, uregulowania statusu społecznego i politycznego Kozaków w relacjach z Rzeczpospolitą . Np. hetman Stanisław Żółkiewski zaproponował stworzenie tzw. skarbu kozackiego, aby utrzymać pod bronią pewną liczbę Kozaków rejestrowych. Istniał już skarb kwarciany, źródło utrzymania stałej części sił zbrojnych Rzeczypospolitej. Ale państwo miało kłopoty finansowe, nie mogło utrzymać 20 tysięcznej armii kozackiej - a takie było żądanie po victorii chocimskiej. Ponadto Kozacy stali się oparciem dla prawosławnych. Władysławowi IV nie udało się zaprowadzić pokoju między nimi a unitami . Do 1648 roku armia koronna skutecznie tłumiła bunty kozackie. Sytuacja jednak zmieniła się właśnie wtedy, ponieważ wybuchło powstanie Chmielnickiego. Kozaków wspierali Tatarzy krymscy. Powstanie dało początek długiej wojnie. Początkowo Rzeczpospolita ponosiła porażki w tym pod Żółtymi Wodami, czy Piławcami. Zwycięstwo odnotowano dopiero w 1651 roku pod Beresteczkiem. Chmielnicki wszedł w sojusze z Tatarami, Turcją i Rosją. W styczniu 1654 roku wraz z Radą kozacką zdecydował o poddaniu Ukrainy zwierzchności cara moskiewskiego. Doszło do tego w Perejasławiu, stąd nazwa ugoda perejasławska. I dlaczego to czas , kiedy do wojny z Rzeczpospolitą przystąpiła Moskwa.? Dlaczego zdaniem niektórych historyków powstanie Chmielnickiego było początkiem końca Rzeczpospolitej?
07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek
Zamknięty w sobie, po śląsku hardy i osobny? A może delikatny, wrażliwy, z gołębim sercem?
Książka ,,Ty pieronie!" Magdy Jaros to najnowsza biografia Franciszka Pieczki, która stała się próbą uchwycenia jego aktorskiej wielkości, połączonej ze skromnością, prawością i uczciwością. Do bliskiego kręgu dopuszczał tylko garstkę osób. Rzadko bywał na bankietach, nie znosił rozgłosu.
Jaki był Franciszek Pieczka, który zagrał 500 ról filmowych i teatralnych? Więcej – w rozmowie z autorką o 9:30. Będziemy mieli dla słuchaczy egzemplarze tego tytułu.
W Poranku Dwójki opowiemy także o gali wręczenia Koryfeuszy Muzyki Polskiej 2022. Wśród nominowanych do tej prestiżowej nagrody znalazł się Program 2 Polskiego Radia – w 85-lecie, za ,,wielkie kompetencje muzyczne i kulturowe, ukazywanie na antenie stacji procesów i zjawisk zachodzących na polu różnych epok i gatunków muzycznych oraz łączenie nowoczesności z pamięcią kulturową". Relacja z wydarzenia – kilka minut po 8:00.
Ponadto:
- uczcimy 115. rocznicę urodzin pisarki Astrid Lindgren,
- zaprosimy na Festiwal 32. Toruń Blues Meeting.
10.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska
10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie
From Afar, wyk. Vikingur Olafsson – fortepian
11.00 – 11.10 – To się czyta: Hanna Krall „Szczegóły znaczące”, czyta Jadwiga Jankowska-Cieślak
11.10 – 12.00 – Arnold Bax November Woods; wyk. BBC Philharmonic Orchestra, dyr. Jean Sibelius Tapiola op. 112, wyk. BBC National Orchestra of Wales
12.05 – 12.45 – Józef Wieniawski Sonata wiolonczelowa E-dur op 26, wyk. Błażej Goliński -wiolonczela, Radosław Kurek - fortepian
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Aleksander Jurewicz
13.00 – 14.00 – "Muzyka w porze lunchu" – prowadzi Joanna Grotkowska
Filharmonia Kolońska (3.05.2022) Krzysztof Penderecki Ofiarom Hiroshimy – Tren, Antonin Dvořák Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104, wyk: Kian Soltani – wiolonczela, Orkiestra Symfoniczna Radia Zachodnio-Niemieckiego WDR, dyr. Krzysztof Urbański
14.00 – 15.00 – Transmisja z Wigmore Hall w Londynie
Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy B-dur op. 18 nr 6, Bedřich Smetana I Kwartet smyczkowy e-moll „Z mojego życia”, wyk: Calidore String Quartet
15.00 – 15.15 – "Literacka sjesta": Stanisław Ignacy Witkiewicz „622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz
15.50 – 16.00 – "Słowem gramy" – prowadzi Przemysław Psikuta
Lech Janerka
16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla
Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu autorowi piszącemu dla młodzieży. Łączny nakład sagi wyniósł ponad 10 milionów egzemplarzy, a pisarz zyskał międzynarodowy rozgłos – jego powieści tłumaczono na kilkanaście języków. Powołany do życia przez Szklarskiego bohater, przemierzający najodleglejsze krainy, doskonale orientujący się w ich historii, kulturze i zwyczajach, musiał przykuwać uwagę, być wzorem do naśladowania i – zarazem – obiektem zawiści. Książka "Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń” to pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego. Jej autor, Jarosław Molenda będzie naszym gościem (o g. 16.30).
Ponadto w audycji:
Słowacki w Libanie - wystawa w Ghazir;
Festiwal Teatrów Tańca w Lublinie;
Wystawa Powódź ’97 we Wrocławiu;
„Księgi Jakubowe” w Teatrze Narodowym w Warszawie;
17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą: Ślady pamięci" – prowadzi Andrzej Mietkowski
18.00 – 19.00 – "Teraz jazz" – prowadzi Tomasz Szachowski
19.00 – 22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Karol Furtak
Muzyka Aleksandra Tansmana w Filharmonii Łódzkiej (9.11. 2012)
Aleksander Tansman: Oratorium Symfoniczne Prorok Izajasz; Psalmy na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę
wyk. Rafał Bartmiński – tenor, Chór i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, przyg. chóru: Dawid Ber, dyr. Daniel Raiskin
19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Józef Mackiewicz „Droga donikąd”, czyta Mariusz Benoit
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Zawsze w kontrze – Rok Józefa Mackiewicza: O Barbarze Toporskiej, aud. Anny Lisieckiej
O Barbarze Toporskiej – żonie i wiernym towarzyszu życia Józefa Mackiewicza - opowiedzą: Andrzej Mietkowski i prof. Włodzimierz Bolecki.
22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór: Fortepianiści" – prowadzi Andrzej Sułek
23.00 – 01.00 - "Nocna strefa" – prowadzi Rafał Księżyk
02.00 "Dym Na Wodzie" – prowadzi Leszek Adamczyk
Bruce Springsteen i Black Star Riders wśród bohaterów audycji Leszka Adamczyka - nie zabraknie też muzycznych premier!
02.00 – 03.00 "Apteka Nocna" – prowadzi Jędrzej Kodymowski
03.00 – 04.00 "Studio El Muzyki" – prowadzi Jerzy Kordowicz
Marek Pawlukiewicz Fantastyczny świat Tomasa - muzyka elektroniczna Tomasza Perza
04.00 – 06.00 "Trójka Budzi" – prowadzi Michał Żołądkowski
06.00 – 8.45 "Pora na Trójkę" – prowadzi Karol Gnat
Międzynarodowy Dzień Zwalczania Nielegalnego Handlu Dobrami Kultury. W weekend obraz kolejnego artysty stał się obiektem ataku aktywistek klimatycznych. Kobiety oblały syropem klonowym obraz Emily Carr wiszący w Muzeum w Vancouver. Doszło też do pierwszego ataku na samych aktywistów. Pewien mężczyzna przebrał się za Vincenta Van Gogha i pod siedzibą organizacji zajmującej się zmianami klimatu, oblał syropem klonowym wspomnianych aktywistów.
Ośmiomiliardowy mieszkaniec Ziemi przyjdzie na świat już dziś. Tak prognozują eksperci zajmujący się demografią. Choć zapełnienie kuli Ziemskiej dodatkowym miliardem osób zajęło nam zaledwie niespełna 10 lat, to prognozy na kolejny miliard są już wydłużone. Przyrost naturalny w ostatnich latach nieco spowolnił, choć - jak zakładają eksperci - będą miejsca na Ziemi gdzie przeludnienie może być nie do zniesienia. Pytanie do słuchaczy: Gdzie szukać miejsca do życia gdy hipotetycznie będzie nas już za dużo?
8.45 – 9.00 "Salon Polityczny Trójki" – prowadzi Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Gawkowski, Nowa Lewica
9.00 – 12.00 – Trójka Przed Południem – prowadzi Witold Lazar
W "Trójce po Królewsku" Marta Piasecka i jej gość Marek Gaworski, autor książek i przewodników po zamkach i pałacach zabierają nas do najpiękniejszych zamków w Polsce.
Trójkowy Punkt Techniczny – Paweł Turski
Trójkowy Punkt Techniczny gości na festiwalu Energa Camerimage. Przyjrzymy się więc w tym tygodniu najnowszym sprzętom: kamerom i obiektywom, które są prezentowane w ramach specjalnych targów odbywających się w ramach festiwalu. Opowiemy o ich możliwościach technicznych oraz wytłumaczymy jak działają.
Astronomowie odkryli najbliższą Ziemi czarną dziurę. Jest to pierwsza uśpiona czarna dziura o masie gwiazdowej na naszym „kosmicznym podwórku”. Jej bliskość do Ziemi to zaledwie 1600 lat świetlnych a to stanowi intrygujący cel badań, które pozwolą nam lepiej zrozumieć ewolucję gwiazd na Drodze Mlecznej. O perspektywach dalszych badań opowie Rafał Grabiański z portalu „Urania postępy astronomii”.
Kosmiczny teleskop Jamesa Webba ujawnił największy „odcisk palca” o kosmicznej wielkości około roku świetlnego. W rzeczywistości jest to struktura złożona przynajmniej z 17 pierścieni pyłowych, utworzonych przez parę wyjątkowych gwiazd, które zostały zamknięte przez prawa mechaniki we wspólnym tańcu na sferze niebieskiej. Teleskop Jamesa Webba najprawdopodobniej da nam wiele odpowiedzi na pytania dotyczące budowy wszechświata i jego ewolucji. A co już teraz odkryliśmy dzięki teleskopowi sprawdził Marek Lewiński
12.00 – 15.00 – "Trójka Do Trzeciej" – prowadzi Tomasz Miara
Dokładnie 14 listopada 1836 roku urodził się Elwiro Adriolli - twórca jednego z najbardziej rozpoznawalnych stylów polskiej architektury - Świdermajerów. Charakterystyczne budynki, w największej liczbie, można spotkać na tzw linii Otwockiej, ale poszczególne domy są rozsiane po całym kraju. Styl na tyle charakterystyczny i funkcjonalny, że współcześni architekci także często odnoszą się do niego w swoich projektach. O fenomenie Świdemajerów w rozmowie z architektem Markiem Przepiórką.
Świedermajery to nie tylko architektura ale też i sposób życia, kultura. Miłośników, tego typu budynków jest wielu, powstają stowarzyszenia zajmujące się propagowaniem tej kultury. I właśnie z przedstawicielem jednego ze stowarzyszeń porozmawiamy.
15.00 – 19.00 – "Zapraszamy do Trójki" – prowadzi Piotr Łodej
18.10 Trójkowy Komentarz Dnia
Gość: Sam Mendes, reżyser, laureat Oscara za najlepszą reżyserię za film American Beauty
Prowadzący: Paweł Turski
19.00 – 21.00 "W Tonacji Trójki" – prowadzi Michał Grabkowski
21.00 – 22.00 "Klub Trójki" – prowadzi Magdalena Drohomirecka
Prochy prezydentów RP na uchodźstwie zostały złożone do sarkofagów w Świątyni Opatrzności Bożej. Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski powrócili do Ojczyzny.
O tym jak ta uroczystość jest ważna dla Polski i Polaków oraz jak ważne było zachowanie konstytucyjnej ciągłości władz RP od września 1939 roku aż do pierwszych w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 roku w dzisiejszym Klubie Trójki.
Goście : Jan Dziedziczak-sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą
Jan Józef Kasprzyk- szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Mikołaj Falkowski-prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie
22.00 – 23.00 "Wieczór w Trójce" – prowadzi Łukasz Szwed
Reportaż – premiera - "Maraton Chopinowski" – Jakub Tarka
W czwartek i piątek odbył się 28 godzinny maraton Chopinowski. 28 godzin muzyki Chopina na żywo prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Ponad 80 wykonawców - od szóstego do 93. roku życia i 205 dzieł Chopina w kolejności opusowej. Począwszy od pierwszego do ostatniego, siedemdziesiątego czwartego opusu. Pomiędzy nimi będzie można słuchać opowieści dziennikarzy o życiu i twórczości Chopina, a ich przekaz będzie wzbogacony m.in. krótkimi filmami zawierającymi fragmenty "Listów Chopina" czytanych przez Jana Frycza oraz mini wykładami prof. Ireny Poniatowskiej - wybitnej postaci światowej chopinologii. Z pewnością będzie czego słuchać i co oglądać - zapewnia Marcin Gmys, Dyrektor Polskiego Radia Chopin. Maraton Chopinowski rozpoczął się w czwartek 10 listopada o godz.16.00, a skończył się 11 listopada w piątek o 21.45. To niezwykłe wydarzenie muzyczne uświetniło 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin.
23.00 – 00.00 "Trzy Kwadranse Jazzu" - prowadzi Jan Ptaszyn Wróblewski
Dexter Gordon rozpocznie podróż Jana Ptaszyna Wróblewskiego po krainie jazzu
22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - prowadzą Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Witold Pilecki - współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej; został skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w 1948 roku. W audycji rozmowa z Andrzejem Markiem Ostrowskim - siostrzeńcem rtm. Witolda Pileckiego
23:35 - "Rząd 2, miejsce 4" - prowadzi Konrad Szczebiot
Twórczość polskich romantyków jest jednym z filarów repertuaru słynnego "Wierszalina". Supraska scena prezentowała już "Dziady" Adama Mickiewicza (spektakle "Dziady. Noc pierwsza" oraz "Dziady. Noc Druga"), szukała teatralnego języka dla interpretowania jego "Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego"; udowadniała, jak niepokojąco aktualna jest "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego.
O znaczeniu romantyzmu dla Teatru Wierszalin oraz bieżących projektach Konrad Szczebiot będzie rozmawiał z Rafałem Gąsiorowskim - aktorem teatru Wierszalin.
Płyta tygodnia – Catz ‘n Dogz - "Punkt”
Catz ‘n Dogz, czyli Grzegorz Demiańczuk i Wojciech Tarańczuk, od lat z powodzeniem podbijają świat muzyki elektronicznej. Grali już chyba wszędzie na świecie – od Australii czy Brazylii po Indie. Są gwiazdami sceny DJskiej, „Punkt” to efekt współpracy z wieloma świetnymi wokalistami i autorami tekstów, których Catz ‘n Dogz szanują i słuchają na co dzień, których głos, przekaz i artystyczna droga są im najbliższe. Lista gości jest imponująca: Krzysztof Zalewski, Kayah, Szczyl, Baasch, Paulina Przybysz, Rosalie, Łona, Rebeka, Schafter i Kuba Karaś.
Płyta do zdobycia codzienne w audycji „Muzyczny Lunch” między godz. 13 a 14.
10.00- 12.00 – "Stacja Kultura" – prowadzi Kasia Dydo
Czy Mickiewicz wymyślił Internet? Pytanie w roku romantyzmu polskiego.
Wyemancypowane kobiety stojące na czele duchowej rewolucji, balony kursujące między Ziemią a innymi planetami, potężne zwierciadła przesyłające informacje na odległość – a wszystko to usytuowane w trzecim tysiącleciu naszej ery. Mickiewicz jako protoplasta literatury science fiction? Badania literackie dowodzą, że jego nigdy nieopublikowana w całości "Historia przyszłości" mogła być w istocie pionierskim dziełem fantazji naukowej.
12.00-13.00 – "Stacja Nauka" – prowadzi Ada Janiszewska
Poznamy Polkę, która uczy roboty malować obrazy - Agnieszka Piłat pochodzi z Łodzi. Jest malarką, która pasjonuje się technologią. Jej obrazy pokochali milionerzy z Doliny Krzemowej.
15.00-17.00 – "Czat Czwórki" – prowadzi Piotr Firan
Raport "Pokolenia na polskim rynku pracy 2022". Jak pracownicy z pokolenia Baby Boomers, X, Y i Z oceniają swoje szanse i perspektywy na rynku pracy? Co łączy, a co dzieli pokolenia? Eksperci są jednogłośni: zróżnicowane pokoleniowo zespoły to przepis na dobrze prosperującą firmę. To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy.
17.00-19.00 – "TOP" – prowadzi Jan Olejniczak
Kosmiczne technologie. 18 listopada rusza VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie m.in. wyszukiwanie fałszywych informacji związanych z wojną na Ukrainie oraz przygotowanie pracy pod hasłem „Nie nabieram się na fake newsy”. Konkurs jest organizowany po raz 6. przez Polską Agencję Prasową. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz pozostałych internautów, którzy są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą dezinformacja i chcą to zmieniać.
19.00-20.00 – "Wieczór Rezydentów" – prowadzi Jurek Przeździecki
Jak powstanie muzycznych maszyn wpłynęło na twórczy rozwój? Czym był "ruch przestrzeni” w wyobraźni Varese? Czy muzyka jest sztuką, czy zjawiskiem akustycznym? Nie zabraknie wyselekcjonowanej muzyki elektronicznej.
20.00-21.30 – "Strefa prywatna" – prowadzi Weronika Puszkar
Pomoc spod znaku kwiatu magnolii dla osób HIV+.
Na Facebooku ruszyła nowa grupa wsparcia z myślą o ludziach, którzy właśnie dostali diagnozę „seropozytywny”. „Kwiat magnolii” to nowa grupa wsparcia dla osób HIV+ uruchomiona pod egidą Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” w ramach projektu „Pozytywna adaptacja”. Powstała z myślą o obniżeniu ogromnego stresu, z którym nadal wiąże się diagnoza potwierdzająca zakażenie tym wirusem. Celem „Pozytywnej adaptacji” jest jak najszybsze włączenie nowo zdiagnozowanych pacjentów HIV+ do społeczności osób seropozytywnych oraz zapewnienie im wsparcia poprzez stały i osobisty kontakt, m.in. poprzez grupę na Facebooku.
7:00-10:00 "Poranek w PRD" – Zamki w różnych postaciach. Zamek jako budynek warowny, mechanizm zamykający drzwi, szuflady, zamknięcie garderoby czyli zamek błyskawiczny.
10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Muzyka z ekranizacji polskiej literatury.
11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - We Wrocławiu znajduje się około 400 figurek i pomników krasnali. Skąd się tam wzięły? Jakie krasnoludki możemy tam spotkać?
15:00-17:00 "Popołudnik w PRD" – W dzisiejszym Popołudniku cofniemy się w czasie do dnia poprzedniego, bo właśnie 13 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych.
Powyginamy i porozciągamy nasze języki o postaramy się wypowiedzieć zdania, które nie chcą dać się wypowiedzieć. Poznamy łamańce polskie, ale też zagraniczne.
Przed audycją obowiązkowa rozgrzewka!
21:00-23:00 "Strefa rodzica" – Jak przestać bać się swoich lęków? Goście: Agnieszka Jucewicz, autorka książki "Bajka o lęku".
.
8:00 Laureaci nagrody PR Anny Skulskiej
Bohaterem programu Beaty Stylińskiej będzie Halina Czerny-Stefańska. W audycji zabrzmią m.in. Mazurki: D-dur op. 33, a-moll op. 17, cis-moll op.63, a-moll op. 67 i a-moll op. 68 oraz Koncert fortepianowy a-moll Edwarda Griega z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Karola Stryi.
21.00 Chop-in-pop - prowadzi Mariusz Gradowski
W audycji Chop-in-pop śledziliśmy przetworzenia muzyki Chopina w różnych częściach świata. Teraz przyszedł czas na Afrykę. Będzie więc muzyka Chopina przerabiana w duchu południowoafrykańskiego jazzu, będzie Chopin samplowany w nigeryjskim r&b, będzie Chopin z Kongo, będzie marimba, będzie też klasyczna kompozycja zderzająca inspiracje Chopinem i muzyką afrykańską. A to, tradycyjnie, nie wszystko!
22:00 Czarne na białych - prowadzi Jakub Puchalski
Audycję Jakuba Puchalskiego niemal w całości wypełnią Chopinowskie nokturny w romantycznej interpretacji Guiomar Novaes. Romantycznej – czyli emocjonalnej, lecz budowanej na klasycznej logice i obce wszelkiej czułostkowości. Legendarna pianistka pozostawiła po sobie jedno z dwóch najszlachetniejszych, a zarazem najbardziej przejmujących wykonań tych niezwykłych utworów polskiego kompozytora.
Zapraszamy!