Polskie Radio

"Słowem gramy" i "Stacja Nauka". Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 16:00
W Jedynce spróbujemy stworzyć polski przebój na mundial, w Dwójce z prof. Rafałem Wiśniewskim o Festiwalu Eufonie, w Trójce o akcji "Lubię, bo polskie", a w Czwórce porozmawiamy o diecie na dobrą odporność. Zapraszamy na poniedziałek z Polskim Radiem!
Studio Programu 1 Polskiego Radia
Studio Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Daniel Wydrych

w programie:  polski przebój na mundial - teraz go nie ma, ale spróbujmy go wspólnie stworzyć!

- na Ziemi jest już ponad 8 mld ludzi. Co to oznacza i  na który region świata ta liczba będzie miała większy wpływ. Czego możemy się spodziewać i jakie sposoby ma ludzkość na to „życie  w tłoku”?

GOŚĆ: dr hab. Paweł Strzelecki, prof. SGH z Zakładu Demografii

- Bezpieczne zachowania w sieci.  Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? GOŚĆ: dr Mirosław Gumularz

Ponadto konkursy: Kto to, co to? i Od małego dla dużego oraz pierwszy odcinek powieści „Salamandra” Stefana Grabińskiego

19.30-20.00 - "Eureka – Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

Naprawić uszkodzone DNA!

Gość: profesor Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie - Laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2022 w obszarze nauk o życiu i o Ziemi, który otrzymał tę najważniejszą nagrodę naukową w naszym kraju za wyjaśnienie molekularnych mechanizmów rozpoznawania uszkodzeń DNA oraz ich naprawy.

Badania polskiego uczonego dotyczące działania białek naprawiających DNA nie tylko pozwalają zrozumieć mechanizmy uszkodzeń wewnątrz komórek, ale mają także ogromne znaczenie praktyczne, ponieważ uszkodzenia DNA przyczyniają się do powstawania i rozwoju m.in. nowotworów i chorób neurozwyrodnieniowych, a białka naprawiające te uszkodzenia i utrzymujące stabilność genomu, mogą stać się cennymi lekami, skutecznymi w leczeniu tych chorób.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Moskiewski „potop”, czyli wojna polsko-rosyjska w latach 1654-1667. O tym w dwunastej odsłonie Historii Żywej, poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - „Salamandra” Stefana Grabińskiego – słuchowisko nagrane dla cyklu „Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym”, reżyserował Henryk Rozen, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok.

 20.45 "Królowa Margot" Aleksandra Dumasa (ojca) XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady", przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007).

 23.50 -  „Szmat życia” Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska. Zanim "Szmat życia" ukazał się drukiem, był publikowany w odcinkach na łamach "Kuriera Warszawskiego" od 1 lipca 1891 roku do 27 lutego 1892 roku.

 Płyta tygodnia

 „Quo'ing In - The Best Of The Noughties" - Status Quo

  

logo

 

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

W Warszawie trwa  IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" - wydarzenie prezentujące muzykę i artystów od Bałkanów, przez Rumunię i Austrię, kraje grupy wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. W programie – występy około 600. artystów, 13 koncertów – wśród nich trzy światowe prapremiery i trzy premiery polskie.

Motywem przewodnim festiwalu jest muzyka Austro-Węgier – wielonarodowej monarchii, która wywarła ogromny wpływ na kulturę całej Europy. Zabrzmi również muzyka dawna i współczesna.

O programie i idei wydarzenia będziemy rozmawiać z prof. Rafałem Wiśniewskim – dyrektorem Narodowego Centrum Kultury i Aleksandrą Jagiełło-Skupińską z rady programowej festiwalu (o godz. 8.30).

 Ponadto w Poranku Dwójki:

- wizyta w londyńskim Tate Modern na wystawie prac  Magdaleny Abakanowicz "Every Tangle of Thread and Rope"  
- wystawa ,,Fangor. Wielowymiarowy'' w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

10.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Marcin Majchrowski

 10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie

 Ludwig van Beethoven I Symfonia C-dur op. 21, wyk. Chamber Orchestra of Europe, dyr. Yannick Nézet-Séguin

Joanna Wnuk-Nazarowa Passacaglia, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Kai Bumann (premiera)

 11.10 – 12.00 – Maurice Ravel Koncert fortepianowy G-dur, wyk. Francesco Piemontesi – fortepiano, Orchestre de la Suisse Romande, dyr. Jonathan Nott; Josef Suk Cztery utwory na skrzypce i fortepian op. 17, wyk. Marianne Thorsen – skrzypce, Ian Brown – fortepian

12.05 – 12.45 – Krzysztof Penderecki I Kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet Śląski; Sinfonietta per archi, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Mój Bruno Schulz – Jerzy Ficowski

 13.00 – 15.00 – "Muzyka w porze lunchu" – prowadzi Andrzej Sułek

 Ewie Pobłockiej na urodziny: Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy c-moll KV 491, wyk. Ewa Pobłocka – fortepian, NOSPR, dyr. Domingo Hindoyan (Katowice, 20.11.2015)

 Muzyka angielskiej reformacji (Wigmore Hall, 7.11.2022)

 Songs for Troubled Times - Thomas Tallis, Christopher Tye, John Sheppard, William Byrd; wyk. zespół Cinquecento” w składzie: Terry Wey – kontratenor, Achim Schulz – tenor, Dominic Bland – tenor, Tim Scott Whiteley – baryton, Ulfried Staber – bas

15.50 – 16.00 – "Słowem gramy" – prowadzi Karol Furtak

Anna Ignatowicz-Glińska, ApotemozaRecitativo e aria da capo al absurdum, sł. Anna Ignatowicz-Glińska

wyk. Joanna Freszel – sopran, Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

"14. edycja Festiwalu Era Schaeffera pt. „Malarstwo Dźwiękowe – portret improwizowany” jest muzycznym i estetycznym hołdem dla artystycznej wolności oraz okazją do osobistej interpretacji twórczości Mistrza. To projekt muzyczny, zainspirowany rzadko prezentowaną twórczością plastyczną Schaeffera, oparty na motywach z życia i twórczości artysty." – tak brzmi zapowiedź tegorocznej edycji festiwalu schaefferowskiego.

Jego przesłaniem są słowa słynnego kompozytora: „grafika uspokaja duszę”. O tym, czy sztuka może być schronieniem w dzisiejszych czasach, co było inspiracją do stworzenia spektaklu "Malarstwo Dźwiękowe" oraz czym jest "grafikolaż" – o tym opowiedzą twórcy: Magdalena Małecka-Wippich – reżyserka i autorka scenariusza oraz Albert Stensen – instrumentalista, organizator dźwięków, któryw spektaklu gra na kornecie i odpowiada za elektronikę.

Z Dominikiem Gacem porozmawiamy o premierze spektaklu "Grzyby" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Poza tym w audycji:

- Finał XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy;

- powrót Krystiana Lupy i przygotowania do polskiej prapremiery dramatu "Elżbieta II" Thomasa Bernharda;

- performance pt. „120. urodziny Izaaka Singera" w Lublinie.

17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą: Ślady pamięci" – aud. Andrzeja Mietkowskiego

18.00 – 19.00 – "Teraz jazz" – prowadzi Tomasz Szachowski

19.00 – 22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Orkiestry Symfonicznej Radia Heskiego ( hr Broadcasting Hall, Frankfurt 3.12.2021)

Johann Sebastian Bach Koncert skrzypcowy a-moll  BWV 1041; Koncert skrzypcowy E-dur  BWV 1042; Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur  KV 504 „Praska”; Wyk. Vilde Frang - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Radia Heskiego we Frankfurcie, dyr. Philippe Herreweghe

21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku": Rzeczypospolite – aut. Antoni Dudek

Komu Polska sprzedawała broń w czasach PRL? Kto się tym zajmował? Czy potrzebna była na to zgoda Moskwy? Jakimi rodzajami broni handlowano? O tych zagadnieniach prof. Antoni Dudek będzie rozmawiał z dr. Przemysławem Gasztoldem z Instytutu Pamięci Narodowej.  

22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór": Fortepianiści –  prowadzi Andrzej Sułek

23.00 – 01.00 - "Nocna strefa" – prowadzi Krzysztof Dziuba


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00 – 11.10 – To się czyta: Pierre Lemaitre „Lustro naszych smutków”, czyta Marcin Przybylski

15.00 – 15.15 – Literacka sjesta: Stanisław Ignacy Witkiewicz „622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Józef Mackiewicz „Droga donikąd”, czyta Mariusz Benoit, wydaje Anna Lisiecka


 

logo
00.00 - 02.00  - Dym Na Wodzie –  zaprasza Leszek Adamczyk 

02.00 – 03.00 Apteka Nocnazaprasza Jędrzej Kodymowski 

03.00 – 04.00 Studio El Muzyki – zaprasza Jerzy Kordowicz 

W audycji pojawią się giganci muzyki elektronicznej: Tangerine Dream i Kraftwerk.

04.00 – 06.00 Trójka Budzi zaprasza Michał Żołądkowski

06.00 – 8.45 Pora na Trójkę – zaprasza Karol Gnat 

W audycji m.in.:

6:50 -  Wystartowały Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Przy okazji tego typu imprez emocje natęża muzyka. Tym razem nie jest inaczej. O hymnie tegorocznego Mundialu, "Hayya Hayya” (Lepiej wspólnie), a także o poprzednich w materiale Michała Kirmucia

7:15 - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zawsze wiążą się ze sporymi emocjami. Kibice uwielbiają zastanawiać się i typować zwyciężców. Jednak w typowaniu najlepsze okazują się zwierzęta. Czworonogi przy okazji różnych zmagań, pomagają fanom sportów nominować przyszłych zwycięzców. O skuteczności zwierzęcych instynktów,  a także o innych sposobach typowania wygranych w relacji Józefa Niewiarowskiego

7:20 - W studiu radiowej Trójki sprawdzimy czy rzeczywiście zwierzęcy instynkt jest nieomylny. Karol Gnat typować będzie zwycięzców dzisiejszych (21.11.) meczów, a także spotkania naszych reprezentantów z Meksykiem (22.11.) - pomagać mu będzie kot Ryszard. Miski z kocim jedzeniem będą przydzielone do poszczególnych drużyn - z której miski zniknie najwięcej kocich smakołyków - ta drużyna wygra mecz. 

8.45 – 9.00 Salon Polityczny Trójki – zaprasza Beata Michniewicz 

               Gość: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość

9.00 – 12.00 Trójka Przed Południemzaprasza Witold Lazar 

Informator ekonomiczny – Sylwia Zadrożna

Lubię bo polskie – konkurs Polskiego Radia na najlepsze produkty i usługi. Ranking top dniówek otwiera pracownik biurowy. Trzeci kwartał na europejskich giełdach

11:15 Trójkowy Punkt Techniczny – Paweł Turski

3D to nie technologia, którą możemy zobaczyć w kinie. O 3D możemy usłyszeć coraz częściej w kontekście drukarek. O rodowodzie drukarek 3D, o tym jak są skonstruowane, co potrafią i w jaką stronę zmierzają opowiemy w Trójkowym Punkcie Technicznym.

12.00 – 15.00 – Trójka Do Trzeciej – zaprasza Katarzyna Cygler

12.20 - Poznaliśmy laureatów dwóch konkursów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Zabytek Zadbany” i „Samorząd dla Dziedzictwa” przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Gość: Anna Śmigielska - Narodowy Instytut Dziedzictwa

12.40 - Akcja "Nie odcinaj się od zabytków" Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Młodzi ludzie są bardzo świadomi społecznie, chętnie pracują jako wolontariusze. Wiedzą, że zabytki dostaliśmy wszyscy w swoisty depozyt i musimy zrobić co w naszej mocy, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. W najnowszej kampanii Instytutu o zabytkach mówi się w zupełnie inny sposób – dla młodych, filmowo, krótko, językiem młodych. Wykorzystując kody przekazu takie jak kolaż, nowoczesny montaż i przenośnię. Gość: Anna Śmigielska - Narodowy Instytut Dziedzictwa

13.15 – Fajny Film Ryszarda Jaźwińskiego 

13.30 - Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury  wystawa „Budujemy nowy ton, jeszcze jeden nowy ton…”  Na ekspozycji można zobaczyć m.in. kolekcję „samoróbek” (własnoręcznie robionych małych instrumentów) z pracowni grupy Małych Instrumentów, a także dziewiętnastowieczne, oryginalne, austriackie okaryny z manufaktury Heinricha V. Fiehna. Gość: Paweł Romańczuk -  muzyk i kompozytor

13.45 – Felieton kulturalny 

14.20 - Piosenki Myslovitz i Artura Rojka w wykonaniu zdolnych młodych aktorów świetnie prowadzonych reżysersko złożyły się na dobry spektakl Teatru Roma.Tytuł „Sprzedawcy marzeń” pochodzi od przeboju Myslovitz z płyty „Korova Milky Bar”. Prawie 20 piosenek grupy i Artura Rojka układa się w manifest młodego pokolenia. Gość: Anna Sroka Hryń - reżyser 

14.40 - Niedawno zmarła królowa Wielkiej Brytanii, bohaterka niezwykle popularnego serialu „The Crown”, będzie jedną z oryginalnie ujętych bohaterek najnowszego spektaklu Krystiana Lupy w Teatrze Polskim w Podziemiu. Prapremiera „Elżbiety II” odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2023 r. w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu. Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki. 

Gość: Krystian Lupa - reżyser

14.50 - Pan Tałyk - felieton Tomasza Łysiaka

15.00 – 19.00 – Zapraszamy do Trójki – zaprasza Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

15:20 Aktualna sytuacja na Ukrainie. Zaporoska elektrownia atomowa pod ostrzałem. Kraj pogrąża się w kryzysie energetycznym - przyg. M. Jastrzębski

15:40 Zobowiązania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, ustanowione podczas COP27 w Szarm el-Szejk, nie są wystarczające - ocenił w niedzielę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Na COP27 przyjęto deklarację końcową wzywającą do redukcji emisji gazów cieplarnianych i potwierdzającą cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. - przyg. K. Semaan

15:50 Federalny Urząd Ochrony Cywilnej w Niemczech ogłosił, że spodziewa się przerw w dostawach energii elektrycznej. Niemcy muszą być przygotowani na regionalne i czasowe przerwy w dostawie prądu w styczniu i lutym - przyg. M. Kowarski

16:10 Oszczędzanie energii w Polsce. Coraz więcej dużych sklepów skraca godziny otwarcia swoich placówek. Krótsze godziny pracy (przeważnie skrócenie o godzinę z 22 na 21) ma pomóc w obliczu kryzysu energetycznego - przyg. J. Witkowski

16:20 Studio Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej - Katar 2022 - Mateusz Warianka

19.00 – 21.00 W Tonacji Trójki – zaprasza Michał Grabkowski                                              

21.00 – 22.00 Klub Trójki – zaprasza Tomasz Zapert 

Inżynier Stefan Karwowski, bohater niezapomnianego serialu Telewizji Polskiej "Czterdziestolatek" postrzegał swoją przyszłość poprzez liczbę igrzysk olimpijskich, które zdąży jeszcze obejrzeć. Ale istnieje również - i to wcale niemałe, jak mniemam - grono osób używających do tego samego celu mistrzostw świata w piłce nożnej. I właśnie o tej spektakularnej imprezie, której XXII edycja rozpoczęła się wczoraj w Katarze, porozmawiamy w KLUBIE TRÓJKI.

Goście : red. Andrzej Janisz, przez cztery dekady dziennikarz sportowy, a futbolowy w szczególności, Polskiego Radia.

               Leszek Jarosz, dziennikarz i publicysta, autor monumentalnej pracy "Historii Mundiali"

22.00 – 23.00 Wieczór w Trójce – zaprasza Łukasz Szwed

Reportaż - Przewodniczka matek"- reportaż Aleksandry Sadokierskiej. Utwór nagrodzony w konkursie Melchiory 2022 w kategorii Dokument. Opowiada o czterech studentkach położnictwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku udają się na wędrówkę po Łodzi śladami bohaterskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej. Stanisława Leszczyńska w czasie II wojny światowej przyjęła ponad trzy tysiące porodów na ceglanym piecu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, które przeżyły zarówno matki, jak też ich dzieci. Co studentki czerpią dla siebie z życia Stanisławy? Kogo spotkają w miejscach związanych z położną? Jak wygląda pamięć o Stanisławie w jej rodzinnym mieście?

Trójka Literacka – Tomasz Zapert

Proza czytana – Reytan. Upadek. Polski.

23.00 – 00.00 Trzy Kwadranse Jazzu -  zaprasza Jan Ptaszyn Wróblewski 

W audycji usłyszymy wybitnych muzyków jazzowych. Wybrzmią: Benny Goodman i Gene Krupa.

logo

22.06 - Towarzystwo niepokornych - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

​Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci​". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. W najnowszym odcinku rozmowa o Andrzeju Strumiłło, malarzu, rzeźbiarzu, fotografie, poecie, pisarzu i scenografie. Gościem audycji będzie reżyser Waldemar Czechowski​.

.
Płyta tygodnia –  RESPECT FOR TAPE - RAP TAPES BY GRĘDZIU

Respect For Tape to kompilacja utworów stworzonych przez 75 artystów, która zostanie wydana na cd, winylu i co najważniejsze – kasecie, bo album Respect For Tape to swoisty  hołd oddany kasecie magnetofonowej – nośnikowi przechowującemu nie tylko wyjątkową muzykę, ale również piękne wspomnienia. Płyta do zdobycia codzienne w audycji „Muzyczny Lunch” między godz. 13 a 14.

06.00-9.00 – „Pierwsze słyszę”  - zaprasza Kamil Jasieński

Mundialowe hity - każdy z turniejów mistrzostw świata ostatnich lat ma swoją oficjalną piosenkę. Czy da się stworzyć ranking najlepszych? Jak bardzo oddają charakter miejsca, w którym mistrzostwa są rozgrywane?

W audycji porozmawiamy też o jadalnych owadach, wpływie niebeskiej barwy na nasze zdrowie, a z Jakubem Kuzą, autorem książki „Tajemnicza Polska” wybierzemy się w podróż m.in. do Torunia i na Śląsk.

 12.00-13.00 – „Stacja Nauka” – zaprasza Ada Janiszewska

Wyjaśnimy dlaczego powinniśmy zrezygnować z opcji „drzemka” w telefonie i jak dieta wpływa na naszą odporność. POLA to nazwa indeksu opracowanego przez naukowców Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Narzędzie wygodnie i jednoznacznie pozwala stwierdzić, czy nasz organizm jest zagrożony chorobami immunologicznymi wywołanymi złą dietą.

 13.00-14.00 – „Muzyczny Lunch” – zaprasza Damian Sikorski

Wywiad z IGO – muzykiem znanym z duetu Bass Astral & Igo.  Igo, czyli Marek Walaszek,  w końcu postanowił wydać solowy album.

 14.00-15.00 – „Dajesz radę” – zaprasza Kacper Kowalczyk

Jak zwierzęta odczuwają zimno? Czy one w ogóle je odczuwają? A może dzięki warstwie izolacyjnej, jakimi są futro czy pióra, te mroźne, zimowe dni nie są dla nich aż tak straszne? Porozmawiamy o tym, jak nasze domowe zwierzęta przygotować do tego najtrudniejszego w roku okresu, a także zastanowimy się nad losem zwierząt dzikich.

17.00 – 19.00 – „TOP” – zaprasza Mateusz Kulik

Na Uniwersytecie Wrocławskim otwarto Wirtualną Salę Zbrodni. Czego będą się tam uczyć studenci prawa i kryminalistyki?

19.00-20.00 – „Wieczór Rezydentów” – zaprasza Kacper Ponichtera.

Tematem audycji będzie największe święto piłkarskie i jedno z największych sportowych wydarzeń na świecie. W tle? Muzyka taneczna z egzotycznych państw uczestniczących w wydarzeniu od argentyńskiego disco po duński minimal. Na plejliście m.in. dr. Jekyll, ZYX oraz Anthony Danish”.

 20.00-21.30 – „Strefa prywatna”- zaprasza Weronika Puszkar

Gośćmi w audycji będą twórcy oraz bohaterowie nowej polskiej produkcji pt. „Superheroes”, z którymi porozmawiamy o emocjach jakie towarzyszą osobom niosącym pomoc oraz obserwującym z bliska wojenną rzeczywistość. 

 

logo

07.00-10.00 „Poranek w PRD” – Smok poprowadzi warsztaty teatralne u Wojtka w teatrze. Poznajemy teatr od kulis.

11.00-12.00 „Leszek i Miś Michaś” - Latające dywany, dżin wylatujący z lampy i wiele innych. Dziś przeniesiemy się do świata baśni z 1001 nocy.

15.00-17.00 „Popołudnik w PRD” – Czy wiecie, że najmniejsza ryba morska na świecie ma około 1 cm długości a największa, czyli rekin wielorybi ma aż 16 metrów? W Polsce najmniejszą rybą jest ciernik a największą sum. 21 listopada przypada Światowy Dzień Rybołówstwa. W Popołudniku zapraszamy do świata ryb pływających w wodach świata. Zajrzymy również do świata ryb bajkowych. Do tego relacja z Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

21.00-23.00 „Strefa rodzica” – Jakie są współczesne dziewczyny? Czym się różnią od swoich poprzedniczek, z jakimi wyzwaniami się zmagają? Jak pomóc nastolatce wyrosnąć na silną i pewną siebie kobietę, której będzie się po prostu dobrze żyło w społeczeństwie i z samą sobą?

Gość: Anna Czechowska - z wykształcenia nauczyciel i anglista. Prowadzi warsztaty dla rodziców dzieci w każdym wieku oraz opiekunów nauczycieli począwszy od kadry żłobków na nauczycielach szkolnych skończywszy. Prowadzi konsultacje dla rodziców w duchu Pozytywnej Dyscypliny oraz Komunikacji bez Przemocy oraz coaching rozwojowy dla osób indywidualnych, które czują, że życie to coś więcej niż codzienna rutyna i obowiązki. Działa w temacie samoregulacji i uważności oraz jest prekursorką Pozytywnej Dyscypliny w Polsce.

23.00-1.00 „Co nam w duszy gra?” - 4 października to bardzo ważna data dla wokalistki i songwriterki Pauli Powroźnik, wydającej pod pseudonimem artystycznym AURA.

Tego dnia ukazała się długo wyczekiwana debiutancka płyta „Szczeliny”. AURA. miała już okazję dać się poznać publikując single, zapowiadające album takie jak: „Rozerwani”, „Jutro nie znamy się” czy duet z Mikołajem Macioszczykiem „Jeśli to sen”.

AURA. zabiera nas w niezwykle osobistą, muzyczną podróż ukazując, co kryje się w jej myślach i w sercu.

W Plenerowym Studiu zasiądą Ygor Przebindowski, który nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku a także Darek Dusza- legendarny autor tekstów, największych przebojów m.in Shakin Dudiego. Powrócił całkiem przed chwilą ze swoim nowym projektem Darek Dusza i Demony.

Odwiedzimy także konstancińskie włości Krzysztofa „Logana” Tomaszewskiego w związku z premierą jego drugiej w tym roku książki i piosenki napisanej dla braci Zielińskich z zespołu Skaldowie.

 

.

 08.00 - Laureaci nagrody PR  - zaprasza Anna Skulska

Bohaterem dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie Charles Richard-Hamelin. Artysta został laureatem II nagrody na XVII Konkursie Chopinowskim (2015). Pianista otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Chopina. W programie muzyka Fryderyka Chopina i Franciszka Schuberta.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - zaprasza Małgorzata Pęcińska

Audycję Małgorzaty Pęcińskiej wypełnią m.in.: Kwintet fortepianowy A-dur D. 667 „Pstrąg” i Die Forelle Franza Schuberta, a także Introdukcja i Wariacje na klarnet i fortepian Gioacchina Rossiniego.

17.00 - "Linie i pięciolinie" Jakuba Beczka

Jakub Beczek – wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki „Ut musica poesis” – przybliża związki polskiej literatury i muzyki. Czternasty odcinek audycji zatytułowany jest Chopin, Paderewski i duch narodu.

 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

KATAR 2022: MUNDIALOWE EMOCJE W SPECJALNYM SERWISIE INTERNETOWYM POLSKIEGO RADIA

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 19:30
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat opanuje piłkarska gorączka w związku z rozgrywanymi w Katarze mistrzostwami świata w piłce nożnej. Redakcja portalu PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotowała serwis, w którym będzie można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem w Katarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundial na antenach Polskiego Radia - specjalne audycje i relacje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 08:00
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat kieruje swoją uwagę na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbywają się w Katarze. Jest to pierwszy mundial rozgrywany jesienią i ostatni - z udziałem 32 drużyn. Na antenach Polskiego Radia, które jako jedyne relacjonuje wszystkie mecze z MŚ, słuchacze znajdą transmisje i relacje, zapowiedzi, komentarze oraz ciekawostki związane z wydarzeniem. Portal PolskieRadio.pl przygotował unikatowy serwis: katar2022.polskieradio.pl, pełen zdjęć, dźwięków i filmów, na których można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem. Relacje i transmisje prowadzone są także w mediach społecznościowych stacji.
rozwiń zwiń