Polskie Radio

Wspomnienie wieszcza i piłkarskie emocje. Sobota w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 21:00
W Polskim Radiu zapraszamy w podróż śladami Adama Mickiewicza. W audycji "Jedyne takie miejsce" po Śmiełowie oprowadzi Sława Bieńczycka. Z koeli po południu wielkie sportowe emocje. W specjalnych audycjach dziennikarze radiowi przedstawią relacje i rozmowy z ekspertami wprost ze studia mundialowego. Zapraszamy na sobotę w Polskim Radiu. 
Zapraszamy na Noc z Reportażem w radiowej Jedynce
Zapraszamy na "Noc z Reportażem" w radiowej Jedynce Foto: Unsplash/Jacek Dylag
logo

9.00-12.00 "Jedyne takie miejsce" - prowadzi Sława Bieńczycka

"Jedyne takie miejsce" w rocznicę śmierci Adama Mickiewicza z Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. W muzeum zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane z Adamem Mickiewiczem. Osobne pokoje poświęcono "Panu Tadeuszowi" i "Dziadom", odwiedzającym pałac Mickiewiczowi i Sienkiewiczowi, Józefowi i Marii Chełkowskim. Do muzeum należy również zabytkowy park otaczający pałac, wraz z Ogródkiem Zosi i pomnikiem Mickiewicza.

13.55-16.00 Studio Mundial w radiowej Jedynce

Transmisja: mecz Polska-Arabia Saudyjska. Zapraszają Rafał Bała, Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk.

16.00 Studio "Spokojnie, to tylko Katar", czyli internetowy, nieoczywisty komentarz pomeczowy, w formie studia wideo. "Spokojnie, to tylko Katar" można będzie oglądać - zaraz po zakończeniu każdego meczu reprezentacji Polski - na YouTubie, Facebooku i Twitterze Programu 1 Polskiego Radia.

W sobotę gościć będziemy: Marka Dutkiewicza, Andrzeja Mastalerza, Macieja Szczepanika i Mateusza Szczepanika, a studio poprowadzi Daniel Wydrych.

20.00-21.00 "Gdzie jest Pan Cogito" - prowadzi Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

O istocie profesjonalnego wsparcia dla partii politycznych, profesjonalizacji polityki, zapleczu intelektualnym polskich partii. Goście: prof. Krzysztof Szczucki - twórca Akademii PIS, prof. Maciej Gdula - poseł Lewicy, socjolog oraz dr Bartłomiej Rydliński - politolog, UKSW, Centrum im. Daszyńskiego.

22.00-22.35 "Gwiazdy, skecze, piosenki – Z archiwum kabaretowego PR+ - prowadzi Małgorzata Raducha

Zbigniew Zapasiewicz,niezrównany interpretator wierszy Herberta, na…estradzie kabaretowej? Tak, to możliwe dzięki archiwaliom PR – ten znakomity Aktor występował w latach 60-tych na estradzie Podwieczorku przy mikrofonie w monologach i skeczach, m.in. z Hanką bielicką i Ireną Kwiatkowską, które też zaśpiewają mniej znane utwory zachowane w radiowym archiwum.

logo

10.00-12.00 – "Upiór w eterze" – Waldemar Malicki 

12.00113.00 – "Mazurek słucha" Wawrzyńca Kostrzewskiego 

Ma 46 lat i zrealizował w ostatnim czasie baśń. Jest synem aktorów Haliny Łabonarskiej i Marka Kostrzewskiego, ale do uczenia się tekstów teatralnych nie ma głowy. Woli być po drugiej stronie. Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser, scenarzysta i polonista – będzie gościem Roberta Mazurka w sobotnie południe. Wideo na stronie internetowej Dwójki oraz w mediach społecznościowych stacji. 

13.00-15.00 – "Duża czarna" – Przemysław Psikuta

Tym razem w „Czarnej” po prostu Elgar! Spróbujemy przybliżyć Państwu jego twórczość orkiestrową, wykorzystując do tego dwa różne cykle płytowych nagrań, które powstawały w Londynie w zupełnie odmiennych okresach historii fonografii. Zapraszają Wojciech Barcikowski i Przemek Psikuta.

15.00-17.00 – "Dwie do setki: Andrzej Łapicki" – Roch Siciński i Paweł Siwek

Jak sam przyznawał – został aktorem z potrzeby wypowiedzi. Grał we współczesnych tekstach polskich pisarzy (Władysława Terleckiego, Kazimierza Brandysa, Stanisława Dygata), ale i w dramatach ukochanego Aleksandra Fredry. Andrzej Łapicki – aktor, reżyser i pedagog – będzie bohaterem tego wydania audycji.  

W archiwum Polskiego Radia zachowało się wiele słuchowisk, w których stworzył charakterystyczne role i wiele, które sam wyreżyserował. Najstarsze nagrania pochodzą z początku lat 50. Wystąpił w około 200 rolach, epizodycznych i głównych. Aktor grał w słuchowiskach w reżyserii Jeremiego Przybory, Erwina Axera, Zbigniewa Kopalki, Antoniego Bohdziewicza, Wiesława Opałka i Michała Meliny, dla którego stał się ulubionym aktorem. 

17.00-19.00 – "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" – Jacek Hawryluk

Franz Schubert – Trio fortepianowe B-dur op. 99

19.00-19.30 – "Miejscówka z Dwójką"

Łukasz Długosz i Roman Perucki

 19.30-20.00 – "Wieczór ze słuchowiskiem" 

Jacek Snopkiewicz „Ciężarówka”, prod. 2006, reżyseria: Andrzej Piszczatowski, realizacja: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko. Obsada: Adam Woronowicz (Magister), Janusz R. Nowicki (Emeryt/Śledczy), Andrzej Piszczatowski (Ubek), Maria Robaszkiewicz (Protokolantka), Zygmunt Sierakowski (Sąsiad/Cywil).

20.00-23.00 – "Opera pod gwiazdami" – Marcin Majchrowski

Giuseppe Verdi Aida – opera w czterech aktach (Madryt, 3.11.2022), wyk. Krassimira Stoyanova – sopran (Aida), Jamie Barton – mezzosopran (Amneris), Piotr Beczała – tenor (Radamès), Alexander Vinogradov – bas (Ramfis), Carlos Álvarez – baryton (Amonasro), Chór i Orkiestra Teatro Real, dyr. Nicola Luisotti.

23.00-00.00 – "Rachunek myśli": Samobójstwo

 Samobójstwo jest na świecie więcej niż skłonni bylibyśmy przypuszczać. Ci, którzy decydują się na autodestrukcję, najczęściej umierają odosobnieni, targani rozpaczą, nie radząc sobie z własnymi emocjami. Jakie są przyczyny tych aktów? W jaki sposób pomagać osobom będącym na skraju? Gościem „Rachunku myśli” będzie Halszka Witkowska - suicydolożka, pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich "Życie Warte Jest Rozmowy".

 


logo

00.00-02.00 - "AnagrammarganA" – Michał Margański

02.00-04.00 - "Apteka Nocna" – Jędrzej Kodymowski

04.00-06.00 - "Trójka Budzi: Jazz & Bass" – Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" – Piotr Firan i Raf Uzar

Mecz Polska-Arabia Saudyjska. Stan przygotowań polskiej drużyny, informacje z sztabu, możliwe rozwiązania taktyczne. Przyg. Dariusz Urbanowicz;

Za nami szaleństwo Black Friday. O święcie konsumpcjonizmu Jan Pachlowski. Jednocześnie 26 listopada to, obchodzony od lat 90-tych Dzień bez Zakupów zwany również Buy Nothing Day;

Wróżenie przyszłości przy pomocy wosku i przestawiania butów przed nami. W wielu miejscach imprezy andrzejkowe odbędą się już w ten weekend. Tymczasem na naszych oczach ta, skąd inąd sympatyczna tradycja zestarzała się i zdezaktualizowała. Kiedyś był to wyjątkowy  dzień dla panien, których największym marzeniem było zdobycie męża. Dziś życie kobiet zmieniło się tak bardzo, że choć świętować warto, bo listopad jest szarym i trudnym do przetrwania miesiącem, to na pewno wypada świętować inaczej. Przyg. Józef Niewiarowski;

Corocznie 26 listopada na całym świecie obchodzony jest również Dzień Ciasta. Pierwsze obchody tego wyjątkowego dnia odnotowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej gdzie święto jest znane jako Cake Day lub National Cake Day. Gość - Aleksandra Borecka - cukiernik.

 

9.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" – Beata Michniewicz 

Goście:  Robert Biedroń (wiceprzewodniczący Lewicy), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska)

 

10:00-12:00 - "Lista Przebojów Trójki po Godzinach" – Tomasz Miara 

12:00-13:00 - "W antrakcie" - Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz

W audycji m.in.:

  • "Czarny papież” stand up Andrzeja Konopki w Teatrze Rampa w Warszawie;
  • "Życie Pani Pomsel”- Christophera Hamptona w reżyserii Grzegorza Małeckiego w Teatrze Polonia, czyli przejmujący monodram Anny Seniuk o pewnej stenotypistce, historii nazizmu i mechanizmach manipulacji w jednym;
  • Spektakl "Erazm" w reżyserii Anny Smolar w Nowym Teatrze Warszawa Post-operowy portret ojca humanizmu – Erazma z  Rotterdamu;
  • CO SŁYCHAĆ W… Norbert Rakowski - dyrektor Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu;
  • GOŚĆ PROGRAMU - Andrzej Konopka - aktor filmowy, teatralny i telewizyjny o wielkiej scenicznej charyzmie i niebywałej biografii.

 

13.00-17.00 - "Trzecia Strona Mundialu" – Krzysztof Łoniewski i Mateusz Warianka

Mecz piłkarskich mistrzostw świata w Katarze – Polska – Arabia Saudyjska. Zapowiedzi przedmeczowe, relacje z Kataru, analizy po spotkaniu.

Goście: dr Magdalena Pinker z Katedry Arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim;

Tomasz Kłos – były reprezentant Polski w piłce nożnej, uczestnik mundialu w 2002 roku;

Bartłomiej Marszałek – jedyny polski uczestnik wodnej Formuły 1, zawodnik Orlen Team’u, startujący wielokrotnie w krajach Zatoki Perskiej;

Robert Kubica o meczu bezpośrednio po jazdach testowych z Dariuszem Urbanowiczem;

Rozmowa z Michałem Janotą - piłkarzem występującym w Arabii Saudyjskiej;

Połączenie z Katarem i obecnym na miejscu Rafałem Jarząbkiem, nastroje przed meczem wśród kibiców;

Relacja z przedmeczowymi wypowiedziami naszych piłkarzy i ekspertów;

Relacja o największych niespodziankach w historii mistrzostw świata w kontekście Arabii Saudyjskiej i jej zwycięstwa z Argentyną;

Rozmowa z pisarzem i fotografem Wojciechem Friedmannem obecnym ostatnio w Arabii Saudyjskiej.

 

17.00-19.00 - "Gra Gitara" - Michał Żołądkowski

19.00-22.00 - "Departament Rytmu" – Radosław Okrasko

22:00-00.00 - "Departament Rytmu" – Tomasz Miara



logo

8.06 - "Polki" - Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn

Była dobrze urodzona, wykształcona, uposażona. Księżna Gryzelda Wiśniowiecka (żona Jeremiego Wiśniowieckiego) nie doczekała się do tej pory opracowania swoich losów. Jej postać przybliżymy Polskim Radiu 24. 

19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - Magdalena Drohomirecka
Czy można było wygrać powstanie i odzyskać niepodległość w latach trzydziestych XIX wieku. Czy powstanie listopadowe miało szanse na powodzenie? Czy można było pokonać najpotężniejszą armię ówczesnego świata? Gościem będzie Robert Kostro z Muzeum Historii Polski. 
.

10.00-11.00 – "Światła wielkiego miasta" – Martyna Matwiejuk

Odwiedzimy najbardziej górzystą, najdalej wysuniętą na północ Grecji Wyspę Jońską. By poruszać się tam samochodem trzeba mieć naprawdę mocne nerwy. Wąskie, kręte drogi w górę i w dół wynagradzają niesamowite widoki. Tam zawsze jest ciepło, a opuncje i orchidee cieszą oko przez większość roku. Wdrapiemy się na dwie twierdze górujące nad jego zabudową. Spróbujemy też tłustych lukumades i dowiemy się, jak produkuje się oliwę z oliwek najwyższej jakości.

11.00-13.00 – "Pasjonauci" – Adam Smolarek

Po godzinie 11.00 do studia zajrzy Szymon Kazimierczak (Szama Szymy). Porozmawiamy z nim o odkrywaniu kuchni świata, livecookingu i kuchni roślinnej. Po 12.00 zajrzy do studia Czwórki Wojtek Matejko, współgospodarz Otwartej Pracowni Jazdów. Odbywają się w niej zajęcia, dyskusje, warsztaty, a ich tematyka i przebieg zależą od uczestników. Spotkamy się także z artystką Bożką Rydlewską, która zaprasza na warsztaty kolażu pt. „Muzyka kosmosu”. Uczestnicy zainspirowani obrazami z teleskopu Webba będą mogli stworzyć własne prace.

13.00-14.00 – "In English, please…" –  Adrianna Janiszewska

Pierwszy mecz reprezentacji Japonii zakończył się niemałym sukcesem - Japończycy pokonali Niemców. O kulturze kibicowania i popularności piłki nożnej w Kraju Kwitnącej Wiśni porozmawiamy z mieszkającym w Polsce judoką Kotaro Sasaki. Martyna Krystek w korespondencji z Tajwanu opowie o Tekli Bądarzewskiej - najsłynniejszej na Dalekim Wschodzie polskiej kompozytorce.

15.00-16.00 – "Zaklinacze czasu" – Jakub Jamrozek

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 roku. Harcerz, żołnierz, działacz emigracyjny, dyplomata - całe życie służył Polsce. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu w Smoleńsku. W dniu urodzin, o ostatnim prezydencie RP na uchodźctwie, porozmawiamy z prof. dr hab. Markiem Wierzbickim. Przypomnimy również sylwetkę Stanisława Ostrowskiego trzeciego Prezydenta RP na uchodźctwie.

Zdamy też relację z Gali finałowej Nagrody Bohaterony 2022 im. Powstańców Warszawskich.

16.00-17.00 – "Muzyczne Biuro podróży" – Patryk Grabowski

Na początek zatrzymamy się w Londynie, gdzie urodzona w Portugalii artystka Raquel Martins wykona dla nas swój nowy singiel „Fragile Eyes”. W stolicy Anglii zagra dla nas także pochodząca z Erytrei artystka Miryam Solomon. Będziemy mogli usłyszeć fragmenty jej wydanej w 2021 roku EP’ki  „Romance”. Na naszej playliście znajdą się również fragmenty płyty „Some Nights I Dream of Doors” pochodzącego z Nigerii artysty Stevena Umoha występującego pod pseudonimem Obongjayar.

17.00-18.00 – "Nie na-żarty" – Mateusz Kulik

Klasyczne danie kuchni francuskiej – ślimaki. Potrawa budząca dziś w Polsce kontrowersje gościła na naszych stołach już w XVII wieku. Jak się je przyrządza, jak smakują, gdzie można je zbierać?

22.00-00.00 – "Kluboteka" – Norbert Borzym

W audycji pojawią się nowości płytowe - zagrają The Chord Memory Club, James Juke, Dino Lenny i Jaded. Dj Bert zaprezentuje też fragmenty albumu Honey Dijon oraz kompilacji MRS x BXL. 

logo

9:00-10:00 - "Opowieści ludów świata" – Z cyklu "Najstarsze miasta świata”: Płowdiw w Bułgarii.

10:00-11:00 - "Rodzinny W-f" – Uczymy się grać w kręgle. Gość: Marcin Kląskała, Prezes Polskiego Związku Kręglarskiego.

14:00 – 15:00 - "Skarbonka" - Własny biznes krok po kroku. Podpowiadamy, uczymy i wyjaśniamy jak zacząć własną działalność. Przyda się matematyka i umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji, zacznij już dziś od wyboru skarpetek!

15:00-16:00 - "Dawno, dawno temu" – Relacja z targów książki historycznej w Warszawie.

.
10:00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

W audycji Macieja Grzybowskiego posłuchamy m.in.  Koncertu fortepianowego f-moll w wykonaniu Alici de Larrochy, Preludiów op. 28 pod palcami Andrzeja Czajkowskiego oraz interpretacji Mazurków op. 62 Karola Szymanowskiego - przy fortepianie Roland Pontinen.

16:00 - "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" - Adam Rozlach

W dzisiejszym programie Adam Rozlach prezentuje kolejne znakomite nagrania Krystiana Zimermana. Tym razem usłyszymy dzieła Ludwiga van Beethovena: III Koncert fortepianowy c-moll z towarzyszeniem London Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a (nagranie pochodzi z płyty wydanej przez DG w 2021 roku) oraz I Koncert fortepianowy Es-dur z towarzyszeniem Boston Symphony Orchestra pod kierownictwem Seijiego Ozawy.

19:00 - "Orkiestra czasów Chopina" - Piotr Deptuch

W audycji dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha posłuchamy m.in. Koncertu e-moll Fryderyka Chopina w mistrzowskim wykonaniu Marthy Argerich i London Symphony Orchestra pod batutą Claudia Abbado oraz Koncertu podwójnego d-moll Felixa Mendelssohna (z Gidonem Kremerem i - ponownie - Marthą Argerich w partiach solowych).

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

KATAR 2022: MUNDIALOWE EMOCJE W SPECJALNYM SERWISIE INTERNETOWYM POLSKIEGO RADIA

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 19:30
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat opanuje piłkarska gorączka w związku z rozgrywanymi w Katarze mistrzostwami świata w piłce nożnej. Redakcja portalu PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotowała serwis, w którym będzie można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem w Katarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Seniuk: nic nie zmieniło się w moim życiu po tych urodzinach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 12:59
- Jestem osobą, która w ogóle nie przejmuje się takimi milowymi datami, "kiedy skończę 80 lat, to coś się skończy, coś się zacznie". Nie. Życie toczy się tak samo - mówiła Anna Seniuk na antenie radiowej Dwójki. Aktorka obchodzi 80. rocznicę urodzin. Swój piękny jubileusz świętuje w Programie 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maggy Moroz i Duxius - będzie o nich głośno?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 08:55
Zapraszamy na spotkania z wokalistkami Maggy Moroz i - w drugiej godzinie audycji - Edutą "Duxius" Rogowską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawski Festiwal Tanga i Muzyki Retro. Wyjątkowy koncert w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 10:30
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, podczas koncertu w ramach Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana usłyszeliśmy m.in. wyjątkowe kompozycje Jerzego Maksymiuka. To światowa premiera cyklu tang w stylu nowego retro. Koncert odbył się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundial na antenach Polskiego Radia - specjalne audycje i relacje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 08:00
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat kieruje swoją uwagę na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbywają się w Katarze. Jest to pierwszy mundial rozgrywany jesienią i ostatni - z udziałem 32 drużyn. Na antenach Polskiego Radia, które jako jedyne relacjonuje wszystkie mecze z MŚ, słuchacze znajdą transmisje i relacje, zapowiedzi, komentarze oraz ciekawostki związane z wydarzeniem. Portal PolskieRadio.pl przygotował unikatowy serwis: katar2022.polskieradio.pl, pełen zdjęć, dźwięków i filmów, na których można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem. Relacje i transmisje prowadzone są także w mediach społecznościowych stacji.
rozwiń zwiń