Polskie Radio

"Sygnały dnia" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 18:00
W Jedynce o bezpłatnych aplikacjach NFZ, które uczą dbać o zdrowie, w Dwójce rozmowa z Mateuszem Pospieszalskim, w Czwórce o mądrym pomaganiu zwierzakom zimą, a w Polskim Radiu Dzieciom o Jeremim Przyborze i Franku Sinatrze, który urodzili się tego samego dnia (12 grudnia 1915 roku). Sprawdź nasze propozycje! 
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo Poranek Dwójki.
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo "Poranek Dwójki".Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo


9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Nadchodzą ferie i czas wyjazdów. Sprawdzimy czy ośrodki górskie są już przygotowane, czy stoki są naśnieżane, czy są szacunki ilu osób się spodziewają, popularne kierunki.

Maciek Walecki sprawdzi, co nas czeka na feriach w mieście, co przygotowywane jest dla osób, które nie wyjeżdżają.

Materiał kulinarny Małgorzaty Raduchy

Bezpieczeństwo szczepionek - Czy szczepionki są bezpieczne, skąd to wiemy? Jak podjąć dobrą decyzję w sprawie szczepienia? Jakie informacje wziąć pod uwagę? Jak naukowcy oceniają bilans korzyści i ryzyka szczepionki? Co to znaczy, że szczepionka nie zapewnia 100% bezpieczeństwa? 

Ekspert dr hab. Ernest Kuchar, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, pediatra, specjalista chorób zakaźnych, wakcynolog.

19.30-20.00 - "Eureka – Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

- E-wanna, czyli bezpieczna kąpiel.

Naukowcy i inżynierowie z Politechniki Gdańskiej opracowali technologię wykorzystującą systemy sztucznej inteligencji, bardzo czułe sensory i aparaty mierzące różne parametry i funkcje organizmu, istotne dla zdrowia osoby kąpiącej się w wannie. Informacje z czujników wysyłane są do komputera, który natychmiast przekazuje je na telefon członka rodziny lub do lekarza. System opracowany przez polskich badaczy, pozwala także na automatyczne wypuszczenie wody, gdy wykryje zagrożenie życia lub zdrowia osoby kąpiącej się.

O innowacyjnej technologii opowie jest współtwórca prof. Jacek Rumiński szef Katedry Inżynierii  Biomedycznej PG.

- Dla zdrowia – innowacyjne programy i aplikacje.

Bezpłatne aplikacje i programy dostępne w sieci, a przygotowane przez Akademię NFZ – radzą i uczą, jak dbać o zdrowie, pozwalają poprawić komfort i jakość życia.

Jedną z najważniejszych aplikacji, która dokonała rewolucji w systemie opieki zdrowotnej, jest moje IKP, aplikacja, która daje dostęp do najważniejszych funkcji Internetowego Konta Pacjenta – zapewnia dostęp do e-recept i e-skierowań.

Inne bezpłatne programy dostępne w sieci to m.in.: portal Moja Dieta oferujący specjalne diety dla seniorów, czy dla osób cierpiących na różne choroby (cukrzycę, depresję, czy nadciśnienie), czy program dla dzieci uzależnionych od technologii cyfrowych.

Gość: dyr. Paweł Florek z Narodowego Funduszu Zdrowia

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Rządy ambasadorów carskich w Rzeczpospolitej  i pierwsze próby ich zrzucenia (1733-1764)  o tym w piętnastej  odsłonie Historii Żywej poświęconej  przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem:  od Rusi po Rosję,

W 1733 roku,  po śmierci króla Polski Augusta II,  do Rzeczpospolitej  wkroczyło ponad 30 tysięcy żołnierzy rosyjskich, aby dopilnować przekazanie korony polskiej    kolejnemu  z Sasów Augustowi III.   Nastroje  w części  polskiej klasy  politycznej  sprzyjały sytuacji.  Od kilkunastu, może  kilkudziesięciu lat najprostszą techniką uzależniania Rzeczpospolitej przez Imperium Rosyjskie było opłacanie przez rosyjskich ambasadorów najbardziej wpływowych przedstawicieli rodów magnackich Królestwa. 

Dziś w piętnastej odsłonie Historii Żywej poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem:  od Rusi po Rosję, opowiemy o rządach ambasadorów carskich i pierwszych próbach  ich zrzucenia w latach 1733-1764. Próbach słowem i czynem zbrojnym podejmowanych przez  światłych obywateli Rzeczpospolitej, którzy nie godzili się na to, aby po trzech i pół wieku wolnych elekcji swoich władców, wybierać  króla takiego jakiego chcą sąsiedzi.

Stanisław Konarski, późniejszy twórca nowoczesnego szkolnictwa, wzywający do reform w państwie, napisał  w 1733 roku „Listy poufne czasu bezkrólewia”, ze słowami „Rzeczpospolita jest najwyższą panią swych praw, niepodległą władzy obcych monarchów”. Zawiązywały się  też konfederacje, wystąpienia zbrojne  na rzecz niepodległości, np.   lokalna sandomierska, a także generalna, kilkutysięczna  między 1734 a 1736 rokiem w Dzikowie.

Blisko 30 lat po ich pacyfikacji ks. Konarski napisał „O skutecznym rad sposobie” postulując reformy ustrojowe, zniesienie  liberum veto. Czy głos pijara mógł trafić do serc  niektórych przedstawicieli polskiej klasy politycznej sowicie opłacanych przez   córkę Piotra I imperatorową Elżbietę, a od 1762 roku carycę Katarzynę II? Do tej ostatniej prośbę o  ochronę prawosławnych w Rzeczpospolitej wystosował najważniejszy biskup prawosławny w Polsce  obawiając się  wstępowania  swoich wiernych w szeregi  unitów, jednoczących się z Rzymem. 

Czy to była zapowiedź oderwania części ziem Królestwa w imię jednoczenia prawosławia przez Moskwę? Na Katarzynę naciskali  w tej sprawie i jej generałowie, żądni wojennych łupów.  Caryca na razie nie planowała  dzielić Rzeczpospolitej, ale ją kontrolować i eksploatować. W 1764 roku na tronie w Warszawie osadziła  swojego byłego kochanka 32-letniego Stanisława Augusta Poniatowskiego, stolnika litewskiego. Jak ocenić lata  1733-1764 w dziejach stosunków polsko-rosyjskich?

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Denis Diderot „Kubuś Fatalista i jego pan”, słuchowisko zrealizowane dla cyklu „Radiopowieść” w Programie IV. Reżyseria Jan Warenycia, tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński, adaptacja Grażyna Gronczewska. Wystąpili: Andrzej Zaorski, Krzysztof Tyniec, Ignacy Gogolewski i inni. Nagranie pochodzi z roku 1999

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku).

23.50 - Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” w interpretacji Jana Kreczmara.

 

logo

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji będzie Mateusz Pospieszalski, a okazją do spotkania z artystą – jego najnowszy album: "Psalmy Dawidowe". Zainspirowany przekładami Psalmów poetów Leopolda Staffa (z roku 1937) i Czesława Miłosza (z roku 1979) oraz współczesnym tłumaczeniem Towarzystwa Świętego Pawła (z roku 2005), staram się urzeczywistnić przekaz artystyczny, wyzbyty atmosfery tradycyjnych wykonań liturgicznych. Pragnę ukazać ponadczasowość dawidowych zapisów, które po tysiącach lat, w nowych zaśpiewach, wpisują się w naszą współczesność.

W zamyśle kompozycji nie chcę odnajdywać muzealności czy etniczności dzieła, proponuję mój akompaniament w osobistej relacji do Psalmów Dawidowych - mówi Mateusz Pospieszalski.

Spotkanie z artystą w Poranku Dwójki o godz. 9.30.

   W audycji także:

- wystawa w krakowskim Muzeum Fotografii MUFO -  "Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978";

- książka Lechosława Herza "Puszcza. Opowieści kampinoskie".

10.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Andrzej Sułek

10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie - W świecie Bachowskich kantat

11.00 – 11.10 – To się czyta: Leonardo Padura „Heretycy”, czyta Łukasz Lewandowski

11.10 – 12.00 – Cesar Franck Symfonia d-moll, wyk. Frankfurt Radio Symphony, dyr. Alain Altinoglu

12.05 – 12.45 – Grażyna Bacewicz Symfonia nr 4, wyk. Orkiestra WDR, dyr. Łukasz Borowicz (2022)

12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Gawędy Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej – wybitnej aktorki teatralnej, która w tym roku obchodzi jubileusz 80-lecia urodzin.

13.00–15.00 – "Muzyka w porze lunchu" – prowadzi Joanna Grotkowska

Barbican Hall (Londyn, 11.09.2022): Sir Edward Elgar II Symfonia Es-dur op. 63, wyk. London Symphony Orchestra, dyr. Sir Simon Rattle.

14.00–15.00 – Transmisja z Wigmore Hall: Pieśni Franza Schuberta, Richarda Straussa i Hugo Wolfa, wyk: William Thomas – bas, Malcolm Martineau – fortepian

15.50–16.00 – "Słowem gramy" – prowadzi Michał Dębski

Jest jedna rzecz (w ramach projektu „Albo Inaczej”), wyk. Zbigniew Wodecki, sł. Ryszard Andrzejewski „Peja”, muz. Mariusz Obijalski, Michał Tomaszczyk

Minuty (w ramach projektu „Albo Inaczej”), wyk. Ewa Bem, sł. Wojciech Nosowski „Dizkret”, Piotr Wójcicki „Wujlok” (Stare Miasto), muz. Aleksandra Trzaska 

16.00–18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Aby uczcić długo oczekiwaną nominację na prestiżowe stanowisko Ministra Zdrowia, nowo mianowana brytyjska polityk opozycyjna Janet urządza przyjęcie dla przyjaciół w swoim londyńskim mieszkaniu. Spektakl „Na zdrowie” to przewrotna, błyskotliwa, pełna napięć i skrajnych emocji tragikomedia z wielką klasą i typowym angielskim humorem, która obnaża hipokryzję, słabość i powierzchowność postaw bohaterów uważających się za intelektualną elitę. Reżyserem spektaklu jest nasz gość – Marcin Hycnar (rozmowa o 16.30).

Ponadto w audycji:

Relacja po premierze „Mizantropa” w Teatrze Narodowym w Warszawie;

Dokument o Wandzie Rutkiewicz;

„Kolekcja CSW. Nabytki 2022” w Toruniu;

Wpisanie Filharmonii Narodowej do rejestru zabytków.

17.30–18.00 – "O wszystkim z kulturą": Ślady pamięci – aud. Andrzeja Mietkowskiego

18.00–19.00 – "Teraz jazz" – prowadzi Tomasz Szachowski

19.00–22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Lawrence’a Fostera, solista: Peter Jablonski – fortepian (Katowice, 9.12.2022)

Carl Maria von Weber Der Freischütz – uwertura do opery, Grażyna Bacewicz Koncert fortepianowy, Hector Berlioz Symfonia dramatyczna „Romeo i Julia” op. 17 (wybór)

21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku": Rzeczypospolite, aud. Antoniego Dudka

prof. Igor Hałagida – relacje polsko-ukraińskie w XX wieku z ukraińskiej perspektywy

22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór": Fortepianiści –  prowadzi Andrzej Sułek

Maria Gabryś-Heyke gra utwory Karola Mikulego i Aleksandra Michałowskiego na fortepianie Broadwooda z 1894 roku.

23.00 – 01.00 - "Nocna strefa" – prowadzi Rafał Księżyk

Muzyka Tomasza Gwincińskiego

Właśnie ukazała się jubileuszowa reedycja albumu "Tańce bydgoskie" zespołu Trytony. 30 lat temu to było pierwsze płytowe wydawnictwo z obozu sceny yassowej. Z tej okazji przypomnimy nie tylko klasyki Trytonów, ale też nagrania lidera tria, Tomasza Gwincińskiego, który jako improwizator, kompozytor i konceptualista nieustannie nagrywa niezwykłą muzykę.

LITERATURA W DWÓJCE:

15.00 – 15.15 – "Literacka sjesta": Stanisław Ignacy Witkiewicz „622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz

19.15 – 19.30 – "Książka do słuchania": Józef Mackiewicz „Droga donikąd”, czyta Mariusz Benoit

 

logo

00.00 – 02.00 Dym Na Wodzie – Leszek Adamczyk 

01.00 – 02.00 Laboratorium Innych Częstotliwości – Jakub Dybek i Piotr Wojtowicz

Podczas pierwszego spotkania ze słuchaczami nie zabraknie egzotyki. Balijskie rytmy przetną się z mniej znanymi klasykami progresywnego rocka. W planie także poezja Broniewskiego i polsko-pakistańskie spotkanie na szczycie czyli muzyka od Jaubi i Marka Pędziwiatra. Zapraszamy w progi Laboratorium Innych Częstotliwości. Laboratorium Innych Częstotliwości to roztwór muzyki, przemyśleń i tęsknot samotnych neuronów za spotkaniem z drugim. To zmiana. Na osi czasu i przestrzeni. W naszych wrażliwościach i spojrzeniach na świat dźwięków. Z głębi niedzielnej nocy.

02.00 – 03.00 Apteka Nocna – Jędrzej Kodymowski 

03.00 – 04.00 Studio El Muzyki – Jerzy Kordowicz 
Gościem audycji będzie programu będzie twórca muzyki elektronicznej Przemysław Rudź.


04.00 – 06.00 Trójka Budzi – Michał Kirmuć 

06.00 – 8.45 Pora na Trójkę – Karol Gnat  

w audycji m.in. Serwisy, Radionawigator, Sport, 

7.40 - Sportowe. Studio Katar 2022.  Krzysztof Łoniewski.

8.15 - 107 lat skończyłby dziś Frank Sinatra. Przypominamy mniej znane fakty z jego życia. 

8.45 – 9.00 Salon Polityczny Trójki – Beata Michniewicz 

Gość: Henryk Kowalczyk - wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

9.00 – 12.00 Trójka Przed Południem – Witold Lazar

9:15 Kalendarium Muzyczne – Michał Grabkowski

9.30 Był własnością biskupów włocławskich, Krzyżaków, przez wiele lat pieczę nad nim sprawowały kobiety. Dziś zamek ten jest jedną z najchętniej odwiedzanych warowni w województwie kujawsko-pomorskim. W Trójce po

królewsku Marta Piasecka i Marek Gaworski zapraszają do Golubia-Dobrzynia 

9.45 Informator ekonomiczny. Marcin Jagiełowicz. Dane o PKB i inflacji: Czechy i Wielka Brytania. Ceny gazu i waluty.

 10.15 B&B - Raf Uzar i Piotr Firan

10.30 Promocja LPT

10.35 Recyklingowa choinka z komputerów stanęła na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim. Choinkę z około 200 starych komputerów i trzech monitorów przeznaczonych do recyklingu można oglądać na UWM. 

10.45 Niezła Historia - Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik

1474 - tego dnia w Segowii królową Kastylii ogłosiła się Izabela, przyrodnia siostra zmarłego króla Henryka IV. Kim była przyszła królowa? Jak można podsumować okres jej rządów?

 11:15 Trójkowy Punkt Techniczny – Paweł Turski

Idą święta. Wiele z nas będzie zamawiać prezenty do pocztowych automatów.  W Trójkowym Punkcie Technicznym przyjrzymy się tej technologii oraz logistyce. W audycji opowiemy o budowie tych maszyn, opowiemy o ich zabezpieczeniach, rodzajach oraz o ich specjalnym oprogramowaniu.  

 11.45 – Recykling w modzie czyli ubrania z wykorzystaniem bezpiecznych elektroodpadów. Najlepsze ubrania są te, które zostały już wyprodukowane, ale możne je jeszcze wzbogacić „szczyptą” ekstrawagancji. Anna Kubisz – projektantka i edukator ekomody opowie jakich elektrośmieci nie można wyrzucać, a warto je raz jeszcze wykorzystać.

12.00 – 15.00 – Trójka Do Trzeciej – Katarzyna Cygler 

12:20 Z okazji rocznicy urodzin wybitnego skandynawskiego malarza, Edwarda Muncha, pochylamy się nad twórczością tego artysty. Przy okazji, na wystawie „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”, można zobaczyć jedno z dzieł malarza. O malarstwie Muncha, jak i wystawie w rozmowie z Agnieszką Bagińską, kurator wystawy „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910.”

12:40 Lana Del Rey zapowiedziała nowy, już 8 album „Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd”. Tytułowy singiel mogliśmy usłyszeć kilka dni temu. Płyta ukaże się 25 marca 2023 roku. 

13:15 Fajny Film - Ryszard Jaźwiński

13:30 VR jest przyszłością rozrywki, co pokazują gry komputerowe czy metaverse. Jednak VR może być też elementem kultury artystycznej. Filmy oglądane na zestawie gogli sztucznej inteligencji może pozwalać nam czerpać jeszcze więcej satysfakcji i piękna z rozrywki wizualnej. O VR w kulturze w rozmowie z Anną Osiadacz, jednym organizatorów Immersion Festiwal

13.45 Felieton kulturalny - Mateusz Matyszkowicz

14.15 CSW Zamek Ujazdowski przyzwyczaja nas do bycia odważną instytucją sztuki, która nie boi się pokazywać wystawy, które wyłamują się z trendów. Tak jest też w najnowszej wystawie, której wernisaż odbył się w piątek. Weather Report, czyli wystawa prac Jana Bortkiewicza, w rozmowie z kuratorem wystawy Krystyną Różalską Gordolewską.

14.30 2 lata temu była premiera „Pętli”, jednego z seriali Patryka Vegi. To dobry pretekst, by zadać sobie pytanie, jaką rolę w polskim kinie odgrywa Patryk Vega i co motywuje go w tworzeniu taśmowo kolejnych produkcji. O twórczości reżysera w rozmowie z Łukaszem Adamskim, krytykiem filmowym

14:45 Jutro nie umiera nigdy obchodzi swoje 25 urodziny. W postać Jamesa Bonda wcielało się wielu aktorów. Czym charakteryzował się każdy z kinowych Bondów i jak aktorzy nadawali osobiste cechy postaci agenta 007, w materiale Pawła Turskiego.

14:50 Pan Tałyk

15.00 – 19.00 – Zapraszamy do Trójki – Piotr Łodej

 15.50 Wielka Brytania, Włochy i Japonia zbudują wspólnie supernowoczesny myśliwiec piątej generacji, który będzie wyposażony w sztuczną inteligencję. USA zaś przedstawiły w tym miesiącu supernowoczesny bombowiec strategiczny. To projekty jakich nie było od 30 lat. Przyg. Michał Strzałkowski

 17.10 Jak idzie przywracanie dostępu do prądy na Ukrainie po rosyjskich atakach z ostatnich dni. Przyg. Aleksander Ziemiańczyk

 17.20 Marokańczycy w Belgii i Francji kolejny raz świętowanie zwycięstwa swojej drużyny zamienili w zamieszki uliczne. Przyg. Katarzyna Semaan

 17.50 News albo fake news? Oto jest pytanie!

W mediach społecznościowych został opublikowany wpis o następującej treści: „Już wkrótce czeka Polaków zbiórka na atom: opłata atomowa, która będzie doliczona do rachunków za prąd". W internecie toczy się dyskusja na temat tego, że po Nowym Roku do rachunków za prąd będzie doliczana opłata atomowa. To fake news! Jak nie ulegać tego typu dezinformacji? Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że rząd nie planuje wprowadzania dodatkowej opłaty na rachunkach za energię elektryczną, która miałaby posłużyć na sfinansowanie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Minister Moskwa zapewniła, że „Nikt ze strony rządowej nie przekazał informacji, że będzie jakakolwiek dodatkowa opłata za energetykę jądrową i nie planujemy żadnej dodatkowej opłaty na rachunku, żadnego przenoszenia kosztów inwestycji na obywateli. Budowa elektrowni będzie realizowana ze środków budżetowych. Prócz tego, premier Mateusz Morawiecki informował, że Amerykanie wezmą na siebie udział finansowy w inwestycji, przy czym ostateczne decyzje co do jego wysokości jeszcze nie zapadły i zależą od strony amerykańskiej.

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia -  zaprasza Dariusz Wieczorkowski

Gość: Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej

18.40 Ekonomiczne Podsumowanie dnia - zaprasza Marcin Jagiełowicz

Temat: Najnowsza publikacja danych GUS ze spisu powszechnego - jak mieszkają Polacy.

22.00 – 23.00 Wieczór w Trójce – Łukasz Szwed

Reportaż - „Siła kobiet" - Monika Chrobak

Przyjechały do Beskidu Niskiego z dużych miast i odkrywają uroki życia na wsi a przy okazji pieśni dawnej Łemkowszczyzny. Mowa o kobietach z grupy śpiewaczej RUTY UWITE. Większość to Polki.  Prowadzi je łemkowska pieśniarka Julia Doszna, która przybliża im stare tradycje wokalne. Panie osiedliły się w regionie aby rozpocząć życie na nowo, z dala od cywilizacji. Są m.in z  Krakowa, Warszawy. Wrocławia czy ze Śląska. Jak mówią to jedna z największych przygód w ich życiu. " Jest inne tempo życia niż w mieście, tutaj czujemy mniej samotnie, relacje między ludźmi są bliższe"-komentują

 Łemkini Julia Doszna przez wiele lat związana była z zespołem Łemkowyna, w którym występowała na scenie w Polsce, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.  Jej przejmujący głos można usłyszeć między innymi w filmie Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”.

Trójka Literacka – Tomasz Zapert

23.00 – 00.00 Trzy Kwadranse Jazzu - Jan Ptaszyn Wróblewski

Bohaterami audycji będą m.in. Ewa Bem, Emil Kowalski i Jan Smoczyński.

 

logo

 

22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski i Paweł Nowacki

 Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci​". Gośćmi audycji są twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. 

.

10.00-12.00 – „Stacja Kultura” – Kasia Dydo

Jak wygląda produkcja na platformach streamingowych? Zapytamy o to dr Sylwię Szostak - badaczkę mediów, specjalizującą się w przemianach telewizji.

 14.00-15.00 – „Dajesz radę” – Kacper Kowalczyk

Porozmawiamy o  mądrym, zimowym pomaganiu zwierzakom – którym należy pomagać, o jakiej porze, przy jakiej pogodzie, czym dokarmiać?

15.00-17.00 – „Czat Czwórki” – Piotr Firan

Informator Maturzysty: jak będzie oceniany egzamin z polskiego?

19.00-20.00 – „Wieczór Rezydentów” – Kuba Sojka

Autor zaprasza na rozmowy o związkach między naszymi emocjami, muzyką i światem przyrody. Jaki związek mają pieśni wielorybów z muzyką symfoniczną? Czy tworzenie muzyki jest ‘utratą granic’? Nie zabraknie oczywiście starannie wyselekcjonowanej elektroniki.

20.00-21.30 – „Strefa prywatna” – Weronika Puszkar

Czy można zdefiniować szczęście? Jak nauczyć się je odczuwać? Dlaczego łatwiej nam rozpoznać nieszczęście niż szczęście? Niektóre nawyki są dla nas bardziej szkodliwe niż inne - które najsilniej budują w nas poczucie nieszczęścia? Gość: Kamila Drężek, psycholog.

 

logo

7.00-10.00 - „Poranek w PRD” – Guziki, zamki, sznurówki czyli o wszystkim co pozwala nam zapiąć lub zawiązać części naszej garderoby.

10.00-11.00 - „Muzyczne podróże” - 12 grudnia 1915 roku na świat przyszli dwaj artyści, którzy będą bohaterami Muzycznych podróży. Jeremi Przybora to polski autor tekstów piosenek, który zawodową karierę zaczynał w Polskim Radiu. Frank Sinatra został jednym z najsłynniejszych piosenkarzy świata. Ich głosy zabrzmią w poniedziałkowym programie, a nasi słuchacze poznają bliżej ich historie.

11.00-12.00 - „Leszek i Miś Michaś” - Kim jest architekt, jakich używa narzędzi i urządzeń podczas pracy. Czym jest architektura, najbardziej znane przykłady w Polsce. Co trzeba zrobić, aby w przyszłości móc zostać architektem.

15.00-18.00 - „Popołudnik w PRD” - Skąd wzięło się kakao w naszych domach. Co z kakao możemy zrobić.

18.00-19.00 - „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” – Dzień Gwiazdy Betlejemskiej. Czym była Gwiazda Betlejemska, jaka była jej rola, komu i w jaki sposób pomogła i dlaczego jest jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia? Wspomnimy również o jej roślinnym odpowiedniku.

21.00-23.00 - „Strefa rodzica” – Smartfon przy wigilijnym stole, czyli jak zachować higienę cyfrową w święta. Goście: Jolanta Kania,  psycholog, UX Designer, trener umiejętności społecznych oraz Jarek Kania, twórca Ojcowskiej Strony Mocy, edukator Pozytywnej Dyscypliny, podcaster rodzicielski.

23.00-1.00 - „Co nam w duszy gra?” -  Ryszard Makowski wrócił do Kabaretu OT.TO w 2022 roku. Nikt chyba nie przypuszczał, że po ponad dwudziestu latach ci trzej: Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Ryszard Makowski znów staną wspólnie na scenie i razem będą pracować w studiu nagraniowym.

Efektem jest płyta "Wesołych Świąt” z dwunastoma piosenkami (jak dwanaście potraw wigilijnych) w znakomitej większości napisanymi w tym roku (jakkolwiek do klimatu albumu pasowało też kilka utworów wykonywanych przez Kabaret OT.TO jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia).

Atmosfera studiów nagraniowych Polskiego Radia: S-3 i legendarnego S-4 im. Jerzego Wasowskiego oraz udział w przedsięwzięciu wybitnych artystów (których do współpracy zaprosił Kabaret OT.TO) spowodowały, że powstała płyta naprawdę wyjątkowa.

Nagrywana była wspólnie z Chopin University Big Band (opod dyrekcją Piotra Kostrzewy) i sekcją smyczkową Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, zaś za aranżacje w amerykańskim stylu odpowiada Wojciech Kostrzewa (syn dyrygenta).

Członkowie zespołu opowiedzą o niej w audycji, zdradzą wiele tajemnic dotyczących Świąt Bożego Narodzenia, będzie wiele wspomnień, śmiesznych historii, niespodzianek.

W audycji pojawi się również Staś Szymański obecnie bardziej znany jako Stan Zapalny.

Zadebiutował singlem "Ego" 25 marca bieżącego roku.  "Moje EGO” to w istocie mini longplay, składający się z aż 10 wydanych dotychczas utworów oraz dwa premierowe utwory.

 

..

9.00 - "Paderewski i Chopin" – pokrewieństwa nie tylko z wyboru - Monika Mandau [PREMIERA]

Dwudziesty czwarty odcinek nowej audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Monika Mandau opowie o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. Program wypełnią m.in. Pieśni wędrowca op. 8 Paderewskiego w interpretacji Karola Radziwonowicza, wybrane Mazurki Fryderyka Chopina w wykonaniu Jerzego Godziszewskiego, a także Impromptu  As-dur  z op. 142 nr 2 D 935 Franciszka Schuberta pod palcami znakomitych pianistów. 

20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterką dzisiejszego odcinka audycji Andrzeja Zielińskiego będzie polska wokalistka jazzowa Anna Maria Jopek. W programie, poza wokalnymi kreacjami artystki, usłyszymy fragment jej wykonania pierwszej części Koncertu fortepianowego d-moll KV 466 Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej Stopnia Licealnego w Warszawie pod batutą José Maria Florencio (nagranie z 1988). W audycji usłyszymy jazzowe aranżacje utworów Mozarta, Chopina oraz Moniuszki oraz fragmenty wywiadu z artystką.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Rudolfa Serkina znamy przede wszystkim jako precyzyjnego, klarownego i kontrolowanego, choć zarazem dynamicznego interpretatora największych klasyków, zwłaszcza Beethovena i Brahmsa. Jego ściśle racjonalny, ale efektowny styl gry doprowadził go na szczyty – w drugiej połowie XX wieku ten wychowanek Wiedeńskiego Konserwatorium stał się punktem odniesienia dla całej nowoczesnej, neoklasycznej stylistyki, a zarazem najlepiej opłacanym pianistą świata (tę pozycję dzielił wyłącznie z Horowitzem).

Czy jednak obraz znany z nagrań Serkina w pełni pokrywa się z jego działalnością koncertową? Zastanowimy się nad tym słuchając nagrań dokonanych na żywo, m.in. „rokokowego” Bacha, błyskotliwego Mendelssohna – i zimnych, ale logicznych... Etiud op. 25 Chopina. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2022". Ludzie kultury i sportowcy wykonali świąteczne obrazki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 15:20
Z udziałem małżonki prezydenta Agaty Korhnauser- Dudy w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie odbyło się malowanie obrazków pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczne prace wykonywali przyjaciele radiowej Jedynki: wybitne postaci świata kultury, rozrywki, nauki i sportu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w sześciu miastach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 14:45
Polskie Radio dla Ukrainy zaprasza do słuchania swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim: w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz, w Łodzi – 94,40 MHz, we Wrocławiu – 100,70 MHz, w Białymstoku – 94,80 MHz, w Przemyślu – 98,6 MHz, oraz w Hrubieszowie – 93,3 MHz. Antena dostępna jest również cyfrowo, nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko: jubileuszowy album Dwójki jest pełen symboliki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:57
- W symboliczny sposób, na płytach winylowych pojawia się muzyczna wizytówka radiowej Dwójki, a było to wyzwanie olbrzymie. W zeszycie mam maczkiem skwapliwie spisane sensacyjne, wartościowe nagrania, aby dokonać ich ostatecznego wyboru. W pewnym momencie uznałam, że symbolika jest kluczem i 1 marca 1937 roku to data istotna - mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Gwiazdka - kolejny raz w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 06:00
Jak co roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie Polskie Radio uruchamia specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi, które jest dostępne w aplikacji mobilnej "Polskie Radio" oraz na platformie moje.polskieradio.pl. W tym roku całodobowy streaming jest dostępny również w serwisie YouTube.com. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": "Spekulant" Józefa Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 07:03
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", sięgamy po raz kolejny do twórczości Józefa Korzeniowskiego, urodzonego pod koniec XVIII wieku przedstawiciela powieści i dramatu romantycznego, cenionego poety oraz nowelisty, nazywanego najznakomitszym komediopisarzem epoki obok Fredry.
rozwiń zwiń