22 lutego 2022 roku, z uwagi na zapowiedź rozpoczęcia konfliktu przez stronę rosyjską, wprowadzono do ramówki Programu 1 audycję specjalną od północy do 2.00. Audycja była realizowana przez Redakcję Międzynarodową, z udziałem ekspertów: Jarosława Guzego, Mateusza Piotrowskiego, Wojciecha Lorenza, Agnieszki Bryc, Macieja Zaniewicza, Łukasza Jasiny, Daniela Boćkowskiego, Kamila Zajączkowskiego. Od 0.30 do 5.30 zostały wprowadzone dodatkowe Skróty aktualności - Jedynka informowała o sytuacji na Ukrainie co pół godziny.
W godzinach 6.00-9.00 zaprosiliśmy słuchaczy na specjalne wydanie "Sygnałów dnia". Gośćmi audycji byli politycy i eksperci: Mariusz Błaszczak, Sławomir Dębski, Adam Eberhard, Paweł Majewski, Jan Piekło, Roman Polko. W audycji "W samo południe" gościem był Bogusław Liberadzki, a w audycji "Ekspres Jedynki" Beata Górka-Winter i Szymon Kardaś.
Tematyka rosyjskiej agresji na Ukrainę była kontynuowana 23 lutego w audycjach "Sygnały dnia" (goście: Waldemar Kraska i Marcin Przydacz) oraz "W samo południe" (gość: Waldemar Skrzypczak).
Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę
24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy. Kontynuowane były rozmowy w audycjach publicystycznych: W "Sygnałach Dnia" gośćmi byli: Piotr Wawrzyk, Arkadiusz Mularczyk, Paweł Kowal, "W samo południe" gościliśmy Zbigniewa Kuźmiuka, a w "Ekspresie Jedynki" o rosyjskiej agresji na Ukrainę debatowali: Krzysztof Miszczak, Maksymilian Dura, Jacek Raubo, Bartosz Tesławski. O początku wojny mowa była również w audycjach rozrywkowych (W "Czterech pory roku" gościem była psycholog Marta Żysko-Pałuba).
Zmieniona została oprawa muzyczna Programu na stonowaną i adekwatną do sytuacji. Wstrzymano emisję spotów reklamowych i autopromocyjnych oraz wskazań sponsorów przy audycjach. Nie były realizowane konkursy SMS, zawieszone zostały wszelkie działania związane z Jedyną Taką Loterią (loteria audioteksowa Jedynki).
Skróty Aktualności w porannych audycjach były realizowane co 15 min, a później do 0.30, co pół godziny. Po Aktualnościach o 17.00 wprowadzone zostały "Wiadomości po ukraińsku". Audycja "Ekspres Jedynki" została wydłużona do 18.45. Po godz. 20.00 Program 1 transmitował orędzie prezydenta RP Andrzeja Dudy.
PIĄTEK - 25 lutego
25 lutego Jedynka kontynuowana audycje poświęcone rosyjskiej agresji na Ukrainę. W "Sygnałach dnia" gośćmi byli: Krzysztof Szczerski, Janusz Cieszyński, Jurij Andruchowycz, Wojciech Dąbrowski, Anna Fotyga i Agnieszka Bryc, w "W samo południe": Andrzeja Dera i Maciej Szymanowski, a w "Ekspresie Jedynki": Szymon Kardaś i Justyna Gotkowska. Od godziny 12.00 została przywrócona emisja bloków reklamowych, ale w dalszym ciągu i do odwołania zawieszone zostały spoty autopromocyjne, akcje sponsorowane i konkursy dla Słuchaczy, a oprawa muzyczna była dostosowana do sytuacji.
Skróty Aktualności były emitowane, co pół godziny od 6.00 do 0.30, a w "Czterech porach roku", co 15 min. "Wiadomości po ukraińsku" były nadawane po Aktualnościach ok. godz. 10.05 i 17.05. W "Ekspresie Jedynki" cykl "Bezpieczna Jedynka" był realizowany we współpracy z Polskim Radiem Kierowców o sytuacji drogowej w związku z sytuacją na Ukrainie.
SOBOTA - 26 Lutego
26 lutego zamiast audycji "Wolna sobota", zostało nadane specjalne wydania "Sygnałów Dnia" (goście: Waldemar Skrzypczak, Jakub Wiech, Piotr Grochmalski, Jan Parys). Audycja "Jedyne Takiej Miejsce" została zrealizowana z miejscowości Ustrzyki Dolne, kilka kilometrów od ukraińskiej granicy. O Bieszczadach, ale tez o przyjaźni i pomocy, którą szykowali mieszkańcy dla Ukrainy.
Magazyn "W samo południe" został wydłużony z 30 min do godziny (goścmi byli: Jan Piekło, Wojciech Konończuk, Daniel Boćkowski). Nie została nadana audycja "Radiogra", a w jej miejsce została zrealizowana "Moja lista przebojów", w której zostały zaprezentowane piosenki nawiązujące do wojny. W godzinach 17.00-18.00 pojawiła się audycja specjalna poświęcona sytuacji na Ukrainie (goście: Marek Budzisz, Jacek Raubo, Mateusz Piotrowski, Tomasz Grosse).
Specjalna audycja publicystyczna została także nadana między 20.00-21.00 (goście: Maria Piechowska, Maksymilian Dura, Aleksandra Gasztold, Bohdan Oleksiuk). Przywrócona została emisja spotów autopromocyjnych, ale dotyczy one wyłącznie audycji o tematyce ukraińskiej i wydań specjalnych. Skróty Aktualności, co pół godziny nadawane były od 6.00 do 22.30. Kontynuowano emisję "Wiadomości po ukraińsku" po 10.00 i 17.00.
"Planeta piołun" - książka Oksany Zabużko
Audycja "Z muzyką po Kresach" była w całości poświęcona wydarzeniom na Ukrainie. Realizowane były łączenia z ludźmi mieszkającymi w kilku ukraińskich miastach, którzy opowiadali o aktualnej sytuacji. Czołowa ukraińska pisarka, filozofka Oksana Zabużko, która akurat 24 lutego – w dniu ataku Rosji na Ukrainę, prezentowała w Polsce swoją najnowszą książkę "Planeta piołun" opowiedziała o nowym świecie, w którym się obudziła tego dnia.
Gośćmi audycji byli ponadto: białoruska śpiewaczka, etnomuzykolog Nasta Niakrasava i polski poeta, bard, kompozytor Jacek Kleyff, występujący dla Ukrainy w Dniu Ukraińskim w Nowym Świecie Muzyki, dziennikarz i pisarz Maciej Mieczkowski – Polak pochodzący z Wilna, przez kilka lat mieszkający w Kijowie, autor książki „Na zakręcie. Kijów i Ukraina u progu zmian” – zbioru korespondencji, pisanych z Kijowa dla polskich mediów na Litwie.
NIEDZIELA i PONIEDZIAŁEK - 27/28 lutego
W tym dniu zostały zrealizowane 3 specjalne audycje publicystyczne, w których gośćmi byli:
- W godz. 12.00-13.00: Adam Eberhardt, Agnieszka Bryc, Roman Kabaczij, Mariusz Cielma.
- W godz. 16.00-17.00: Michał Dworczyk, Stanisław Szwed, Andrij Sadowy
- W godz. 22.00-23.00: Waldemar Skrzypczak, Włodzimierz Marciniak, Sebastian Płóciennik.
Skróty Aktualności, co pół godziny, od 6.00 do 23.30, a "Wiadomości po ukraińsku" po 10.00 i 17.00.
28 lutego tematyka wojny na Ukrainie była poruszana w audycjach publicystycznych: "Sygnały dnia" (goście: Marek Wrzosek, Paweł Soloch, Jacek Raubo, Zdzisław Krasnodębski), "W samo południe" (gość: Maciej Konieczny Lewica, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych), "Ekspres Jedynki" i "Polska i Świat'. Tematyka pomocy dla uchodźców z Ukrainy pojawiła się w audycji "Cztery pory roku".
Skróty Aktualności od 28 lutego do 6 marca były realizowane, co pół godziny od 6.00 do 23.30. Cykl "Więcej Świata" w "Ekspresie Jedynki" został wydłużony o 10 min i rozpoczynał się od godz. 17.20 (28 lutego – 4 marca). Cały czas kontynuowane były "Wiadomości po ukraińsku" po 10.00 i 17.00.
WTOREK - 1 marca
W "Sygnałach dnia" gośćmi audycji byli: Gen. Waldemar Skrzypczak, Paweł Szefernaker wiceminister MSWiA, Gen. Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji oraz Janusz Basałaj.
W audycji "W samo południe" red. Magdalena Ogórek rozmawiała z Bartoszem Kownackim z PiS. Do audycji "Ekspres Jedynki" ok. 15.35 została dodana dodatkowa "Rozmowa dnia" – pierwszym gościem tego cyklu był Witold Waszczykowski. W cyklu "Więcej świata" temat wojny na Ukrainie omawiano z ekspertami: Juliuszem Sabakiem z Defence24, prof. Kamilem Zajączkowskim z UW oraz Arturem Bartoszewiczem z SGH.
Ponadto rosyjska agresja na Ukrainę była omawiana w audycji "Polska i świat". Po godz. 23.00 nadany został reportaż autorstwa Jakuba Tarki: bohaterami audycji byli Ukraińcy mieszkający w Polsce.
POLSKIE RADIO PRZEZ CAŁY CZAS NA BIEŻĄCO INFORMUJE O SYTUACJI NA FRONCIE:
ŚRODA - 2 marca
2 marca tematyka wojny na Ukrainie była poruszana w audycjach publicystycznych: "Sygnały dnia" (goście: Paweł Jabłoński, Marlena Maląg, Andrzej Adamczyk), "W samo południe" (gość: Anna Kwiecień), "Ekspres Jedynki" (gość: Anna Zalewska), ("Więcej świata": dr Szymon Zaręba – PISM i dr Michał Bogusz - OSW) i "Polska i Świat".
Przedmiotowa tematyka była poruszana w paśmie "Cztery pory roku", a w audycji "Moje książki": Dlaczego Rosjanie tak bardzo kochają Putina i czy to się zmieni po jego napaści na Ukrainę? Czy niewyobrażalne bogactwo rosyjskich oligarchów, zostanie rzeczywiście nadszarpnięte przez sankcje nałożone przez Rosję? Dlaczego młody Putin zawsze idealnie wtapiał się w tło, a młody Wołodymyr Zełenski był zawsze zauważalny? Rozmowa z Barbarą Włodarczyk, znawczynią Rosji, autorką reportaży telewizyjnych i takich m.in. książek jak "Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin".
Po godzinie 20.00 transmitowano kolejne orędzie Pana Prezydenta, Andrzeja Dudy.
CZWARTEK - 3 marca
Audycje publicystyczne: "Sygnały dnia" (goście: Dariusz Piontkowski, Olga Semeniuk, Piotr Nowak), "W samo południe" (gość: Czesław Mroczek, PO), "Ekspres Jedynki" (gość: Paweł Kowal KO), "Więcej świata": (goście: Łukasz Kulesa z PISM, prof. Małgorzata Zachara- Szymańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Maciej Zaremba Bielawski, publicysta szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”) oraz "Polska i świat". Ponadto "Cztery pory roku" m.in.: SWIT, pomoc Caritas dla uchodźców, fake newsy, kierowcy-wolontariusze, relacje z Przemyśla.
PIĄTEK - 4 marca
Ok. 0.30 nadany został reportaż „Ten tydzień zmienił wszystko” autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego. To już 8 dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Coraz więcej ofiar i to wśród osób cywilnych. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech.
Audycje publicystyczne: "Sygnały dnia" (goście: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Paweł Mucha, społeczny doradca Prezydenta RP), "W samo południe" (gość: Wojciech Skurkiewicz - wiceminister ON), "Ekspres Jedynki" (gość: Ireneusz Raś, KP).
Audycja "Bezpieczna Jedynka" była o bezpieczeństwie uchodźców i wolontariuszy na granicy polsko - ukraińskiej. Statystyki dotyczące ruchu granicznego, organizacja pomocy po polskiej stronie, transport do miejsc zakwaterowania. Paweł Wojciechowski zastępca burmistrza Hrubieszowa opowiedział o weryfikacji wolontariuszy. Podinspektor Marta Tabasz - Rygiel z Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie informowała o działaniach Policji, jak zapewnienie płynności ruchu, konwojowanie pomocy humanitarnej.
W audycji "Więcej świata" gośćmi byli: Kamil Zajączkowski, Konrad Zasztowt PISM, prof. Daniel Boćkowski. Ponadto w "Czterech porach roku" była mowa m.in.: o pomocy Ukrainie organizowanej przez Związek Ukraińców Podlasia, najświętszego miejsca kultu na Ukrainie.
SOBOTA - 5 marca
W godz. 0.00-3.00 "Jedynka w drodze": Polacy i wielu ludzi na świecie żyje wydarzeniami na Ukrainie. O wyjazdach na Ukrainę, prowadzeniu transportu za wschodnią granicą, pracy kierowców dostarczających niezbędne produkty i pomoc humanitarną na Ukrainę, a także jak pomóc uchodźcom w drodze rozmawiano ze słuchaczami Jedynki. Ekspertem był wiceprezes Stowarzyszenia Klub Polskiego Trakera – Robert Owczarzak, kierowca zawodowy, na co dzień jeżdżący ciężarówką.
Po godzinie drugiej powtórzenie aktualnej "Bezpiecznej Jedynki" z 4.03 o sytuacji na granicy polsko – ukraińskiej. 6.00-9.00 "Sygnały dnia", wydanie specjalne (goście: gen. Waldemar Skrzypczak, Piotr Naimski). 9.00-12.00 "Jedyne takie miejsce": Dworzec PKP w Przemyślu to jedno z pierwszych miejsc, gdzie zatrzymują się uchodźcy z Ukrainy objętej wojną. O fali pomocy Polaków, bieżącej sytuacji na przejściach granicznych (na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - wejścia reporterskie P. Kuniszewicz), przypomniano historię pogranicza, a także o możliwej ewakuacji dzieł sztuki z Ukrainy. Wśród gości: dr Lucjan Fac, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Janusz Łukasiawicz - obecnie komendant dworca, Danuta Stefanko - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku, dawnym Stanisławowie, przedstawiciele Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół dobrego Wojaka Szwejka, Caritas, wolontariusze, ukraińska rodzina goszcząca u Polaków.
5 marca zostały zrealizowane 3 audycje specjalne:
- "W samo południe" (godz. 12.00-13.00) goście: Wojciech Konończuk wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, dr Łukasz Adamski zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Tomasz Smura, Dyrektor Biura Analiz Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
- W godz. 17.00-18.00 audycja specjalna, goście: Justyna Gotkowska OSW, Paweł Sałek Kancelaria Prezydenta, Płk Juliusz Tym Akademia sztuki Wojennej.
- W godz. 22.00-22.30 audycja specjalna, goście: Maria Piechowska PISM, Andrzej Talaga WEI.
Po godz. 15.00 w audycji "Gdzie jest Pan Cogito": o postawach i wyzwaniach na najbliższy skrajnie trudny czas rozmawiali: Beata Górka-Winter z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, generał Mieczysław Bieniek - były zastępcy dowódcy strategicznego NATO, Jarosław Bittel - z-ca Dyrektora Caritas Polska.
Elementy związane z Ukrainą pojawiły się także w pasmach muzycznych m.in. "Z muzyką po Kresach" oraz "Koncertowa Jedynka" (występ zespołu The Ukrainians).
NIEDZIELA - 6 marca
W tym dniu Jedynka realizowała audycje specjalne:
- W godz. 12.00-13.00 goście: dr Jacek Raubo, UAM, portal defence24, dr Agnieszka Bryc, UMK, Maciej Dubicki, Caritas Polska.
- W godz. 16.00-17.00, goście: Tatiana Artuszewska (Kijów), Mateusz Piotrowski, PISM, Wojciech Wilk, PCPM, Artur Bartoszewicz, SGH.
- W godz. 23.00-0.00, goście: Prof. Daniel Boćkowski Uniwersytet w Białymstoku, dr Piotr Kościński Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
Po godz. 15.00, w audycji "W otwarte karty", red. Małgorzata Raczyńska-Weinsberg rozmawiała z Piotrem Nowakiem - Ministrem Rozwoju i Technologii.
Po godz. 20.00 Redakcja Sportowa zrealizowała specjalną debatę "Sport w obliczu wojny i po niej". Wśród gości znaleźli się: Andrzej Kraśnicki - szef PKOL i działacz międzynarodowy, Jakub Kwiatkowski - rzecznik PZPN i dyrektor reprezentacji Polski, Tomasz Majewski - mistrz olimpijski i działacz lekkoatletyczny, Przedstawiciel Min. Sportu i Piotr Żelazny - dziennikarz "Kopalnia Futbolu".
PONIEDZIAŁEK - 7 marca
Od poniedziałku do ramówki zostały włączone dodatkowe "Wiadomości po ukraińsku", po godz. 14.00. Od tej pory Jedynka nawała 3 wydania serwisu przez cały tydzień, tj. ok. 10.05, 14.05 i 17.05. Tematyka wojny była kontynuowana w audycjach publicystycznych: "Sygnały dnia" (goście: Szymon Szynkowski vel Sęk - wiceminister spraw zagranicznych, Anna Moskwa - minister klimatu i środowiska, Włodzimierz Czarzasty - Nowa Lewica), "W samo południe" (Waldemar Andzel), "Ekspres Jedynki" (Dariusz Piontkowski, dr Wojciech Lorenz – PISM, dr Szymon Kardaś - OSW, Jakub Pieńkowski PISM). W paśmie "Czterech pór roku" poruszono tematykę pomocy dla uchodźców.
WTOREK - 8 marca
W "Sygnałach dnia" gośćmi byli: Michał Dworczyk, Bartosz Cichocki, Marlena Maląg. "W samo południe": Jacek Łęski (TVP) z Kijowa. W "Ekspresie Jedynki" gościliśmy Barbarę Sochę, wiceminister rodziny i polityki społecznej, prof. Krzysztofa Kubiaka, prof. Katarzynę Żukrowską, Krzysztofa Strachotę. Tematyka ukraińskich uchodźców ponownie pojawiła się w "Czterech Porach Roku".
W audycji "Eureka" poruszone zostały tematy: komunizm zaczął się od teorii, zupełnie utopijnej, pozornie zatroskanej o dobro całej ludzkości. Dlaczego dalej były łagry, brutalne zniewolenie narodów? Historię totalitaryzmu przedstawił prof. Wojciech Roszkowski – historyk, w swojej najnowszej książce ”Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni". Gość: Prof. Wojciech Roszkowski. Starlink to dostęp do sieci tam, gdzie nie ma połączeń naziemnych lub gdzie dostęp do połączeń jest utrudniony. Tak jest na obszarze Ukrainy po agresji Rosji na Ukrainę. Elon Musk dostarczył infrastrukturę i sprzęt do korzystania z internetu satelitarnego Starlink na Ukrainie. Co to jest ten Internet z kosmosu, idea, którą zmaterializował Elon Musk 3 lata temu, wypuszczając ponad ziemię tzw. paczkę około 1600 satelitów Starlink? Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mykhailo Fedorov poinformował, że internet satelitarny Starlink pozwala utrzymywać łączność między miastami oraz pozwala działać służbom ratującym życie. Gość: Inż. Tomasz Kokowski – informatyk.
Po 23.00 nadany został reportaż "Na walizkach" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego: o pierwszych krokach uchodźców z Ukrainy w Polsce.
ŚRODA - 9 marca
W "Sygnałach dnia" gośćmi byli: Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. W audycji "W samo południe" gościliśmy Jadwigę Wiśniewską.
W "Ekspresie Jedynki" gościliśmy: Annę Zalewską – PiS, Jana Piekło, Wojciecha Jakóbika, Patryka Kugiela. Po 23.00 w audycji "Moje książki": rozmowa z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko, którą wojna zastała w Polsce, w czasie promowania najnowszej książki "Planeta Piołun" i uniemożliwiła powrót do ojczyzny.
CZWARTEK - 10 marca
10 marca – między 1.00 a 3.00 w audycji "Muzyka nocą": "Razom nas bahato, Nas ne podołaty - Jest nas wielu, Nas nie pokonacie" - to słowa pieśni z ukraińskiego Euromajdanu w Kijowie - to były lata 2013 - 2014. Teraz wracają i to jeszcze jak! Spotkanie z Arturem Żakiem - dziennikarzem Radia Lwów; tłumaczem w bazie wojskowej pod Lwowem. Ponadto opowieść Romana Czejarka o pomocy dla uciekinierów z krwawiącej Ukrainy, a też o prezydencie Wołodymyrze Zełenskim, który na świecie zaczął być znany; podziwiany i nazywany "Kapitan Ukraina". Muzycznie - Oleksandr Tkaczuk i Haydamaky -"Ukrop", Kozak System i Enej - "Brat za brata", Ctacik - "Kołysanka dla wroga".
W "Sygnałach dnia" gośćmi byli: Marcin Horała, Jan Józef Kasprzyk, Paweł Kowal a w audycji "W samo południe" Witold Waszczykowski, PiS. W "Ekspresie Jedynki" gośćmi byli: Joanna Lichocka - PiS, Wojciech Konończuk OSW, Mateusz Piotrowski PISM, dr Małgorzata Bonikowska CSM. Tematyka ukraińska była także poruszana w "Czterech porach roku" i "Polska i świat".
PIĄREK - 11 marca
Po północy nadany został reportaż "Punkty graniczne" - Katarzyna Michalak, Tomasz Najda i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet: Autorzy reportażu odwiedzili Dołhobyczów, Zosin, Horodło i Hrubieszów. W audycji wypowiadali się: Marta Majewska burmistrz Hrubieszowa, Monika Podolak i Aneta Klimczak z Urzędu Miasta w Hrubieszowie, Aneta Tywoniuk-Małysz dyrektorka Szkoły Podstawowej w Łaszczowie, Jan Hajkowski dyrektor Zespołu Szkół w Horodle, koordynator punku recepcyjnego, Marek Batras dyrektor Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Krzysztof Świta, proboszcz parafii w Łaszczowie, i inni.
"Sygnały dnia", goście: Jacek Saryusz- Wolski, Piotr Mueller. "W samo południe": Prof. Daniel Boćkowski- politolog. "Ekspres Jedynki": Adam Jarubas – PSL, dr Beata Górka-Winter – UW, prof. Tomasz Grosse – UW, Prof. Konrad Raczkowski UKSW w Warszawie.
Po 19.30, w audycji "Eureka", jednym z tematów było: Tryzub (trójząb) – to znak wpisany w herb Ukrainy, gość: prof. Władysław Duczko – archeolog z Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Tematyka pomocy uchodźcom była poruszana w "Czterech Porach Roku", a w audycji "Polska i świat" podsumowany został cały dzień.
SOBOTA - 12 marca
Zostało zrealizowane kolejne specjalna wydanie "Sygnałów dnia", którego gościem był Michał Góras, Prezes Polskiej Fundacji Narodowej. W audycji "W samo południe" także poruszane były tematy wojny na Ukrainie. Ponadto nadano audycję specjalną w godz. 16.00-17.00, której gośćmi byli: Wojciech Lorenz, PISM i prof. Piotr Grochmalski, dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych.
Audycja "Jedyne takie miejsce" została zrealizowana ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, m.in. o pomocy udzielanej Ukrainie przez Strażaków (transporty z pomocą dla Lwowa, czy działalność w województwach przygranicznych). Ponadto o zagranicznych misjach, podczas których polscy Strażacy współpracowali z kolegami z innych krajów m.in. po trzęsieniach ziemi czy pożarach lasów (Grecja, Szwecja), o szkoleniach, podczas których studenci są przygotowywani do działań w różnych sytuacjach zagrożenia. Goście: rektor uczelni nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski, brygadier inż. Karol Kierzkowski, brygadier Dominik Duralski i studenci uczelni. W audycji pojawiły się także relacje Macieja Waleckiego z granicy polsko – ukraińskiej i punktu recepcyjnego – Budomierz.
Między 15.00 a 16.00 w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" poruszana była tematyka agresji Rosji na Ukrainę, jako przełomowego momentu we współczesnej historii, największego kryzysu humanitarnego, od czasów II wojny światowej. Goście audycji dyskutowali o skutkach geopolitycznych, które będą związane z tymi wydarzeniami:
- Joanna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich
- Jakub Banaszek - prezydent Chełma
- dr Maciej Kawecki - Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie, prezes Instytutu Lema
W audycji "Z muzyką po Kresach" po godz. 18.00: Charków – O Charkowie opowiedział historyk, prof. Lubow Żwanko. Gościem audycji była również Sonia Pajgert ze Stowarzyszenia "Polska Nuta" w Odessie - z miasta, które również znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. O tamtejszych nastrojach i akcjach pomocowych, w tym dla miejscowych Polaków.
Korespondent Polskiego Radia na Litwie, Kamil Zalewski rozmawiał z Walentym Wojniłłą, jednym z organizatorów akcji "Wileńszczyzna-Ukrainie". Skróty Aktualności były realizowane w godz. 6.30 – 18.30. Kontynuowane były „Wiadomości po ukraińsku” ok. 10.05, 14.05 i 17.05.
NIEDZIELA - 13 marca
Jedynka realizowała audycje specjalne:
- W godz. 12.00-12.30, gość: Bartosz Cichocki ambasador RP w Ukrainie;
- W godz. 17.00-18.00, goście: gen. rez. Waldemar Skrzypczak – były dowódca Wojsk Lądowych, dr Wojciech Wilk – prezes Fundacji Polskie Centrum pomocy Międzynarodowej, Jakub Wiech – portal Energetyka24.com.
W audycji "Piosenki na życzenie" prezentowane były utwory i pozdrowienia od słuchaczy ze wsparciem dla walczącej Ukrainy. Tematyka pomocy dla Ukrainy pojawiła się także w audycji „Kulturalna Jedynka”, w której prezentowano: specjalny salon poezji ukraińskiej w Gdańsku, zaznajomienie publiczności polskiej z poezją ukraińską dzięki wykonaniom artystów - aktorów z wybrzeża oraz zapowiedzi wydarzeń kulturalnych i artystycznych wspierających Ukrainę.
Skróty Aktualności były realizowane w godz. 6.30 – 18.30. Kontynuowane były „Wiadomości po ukraińsku” ok. 10.05, 14.05 i 17.05.
PONIEDZIAŁEK - 14 marca
Od 14 marca powrócono do emisji skrótów Aktualności wyłączenie w pasmach "Sygnałów dnia" i "Ekspresu Jedynki". W "Ekspresie Jedynki": zrezygnowano z "Rozmowy Dnia" ok. 15.35, cykl "Więcej Świata" powrócił do stałej pory emisji tj. 17.30-17.55, przywrócono konkurs drogowy.
W dalszym ciągu kontynuowane były „Wiadomości po ukraińsku” ok. 10.05, 14.05 i 17.05. W audycji "Sygnały dnia" gośćmi byli: Radosław Fogiel – PiS, Janusz Cieszyński – pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, a "W samo południe" gościliśmy Marię Koc - senator PiS. Tematyka wojny pojawiała się w pozostałych audycjach publicystycznych, czyli "Ekspresie Jedynki" i "Polska i świat".
WTOREK - 15 marca
W godz. 1.00-3.00 w "Nocy z Reportażem" nadano 2 reportaże o tematyce ukraińskiej:
- "Zwalczymy" autorstwa Martyny Kozak, Aleksandry Dobieszewskiej, Hanny Tracz, Kacpra Tymińskiego. Dzień 24 lutego zaznaczył się w życiu każdego z nas, ale najdotkliwiej wpłynął na tych, dla których Ukraina jest ojczyzną. W reportażu tym ujrzymy wydarzenia z ostatnich dni przez ich oczy. Jak zmieniło się ich życie od momentu wybuchu wojny? Jak sobie radzą z rozłąką z najbliższymi? Jakie żywią nadzieje, a jakie są ich obawy? Misza wraz z żoną przyjechali do Polski 5 lat temu. Pracują i mieszkają pod Krakowem. Sigi Kaprano to Włoch, który wyjechał z Europy Zachodniej do pracy do Lwowa. Tam poznał piękną Ukrainkę, z która się ożenił i wspólnie wychowują syna. We Lwowie mieszka już od 10 lat. Ania od 8 lat mieszka w Polsce. Jej rodzina została na Ukrainie. Vlada od 3 lat studiuje dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jej rodzina i chłopak zostali na Ukrainie. Katia studiuje w Niemczech. W pierwszych dniach wojny udało jej się uciec z Kijowa. Jednak jej cała rodzina tam została. Olga jest aktorką, która mieszka i pracuje w Warszawie. Cała jej rodzina została na Ukrainie. Czy godna podziwu postawa i determinacja narodu ukraińskiego da radę zwalczyć rosyjskich najeźdźców?
- "Punkt Zero" – autorstwa Romana Czejarka. Przemyśl i Medyka, to miejscowości, gdzie w tej chwili przyjmuje się najwięcej uchodźców z Ukrainy. To jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi każdego dnia! Bywa, że na dobę przybywa tu więcej ludzi, niż mieszkańców ma sam Przemyśl! Żadne inne miejsce w Polsce, żaden inny dworzec, punkt recepcyjny itp. nie może się z tym równać. Wiele rzeczy jest innych, niż podpowiada nam to nasza wyobraźnia. Choć często brakuje wyobraźni, by to opisać.
Kontynuowano informowanie o sytuacji na Ukrainie w audycjach: "Sygnały dnia" (goście: Paweł Jabłoński, Tomasz Siemoniak), "Cztery pory roku", "W samo południe" (gość: Michał Jach), "Ekspres Jedynki", "Polska i świat".
Po godz. 23.00 na antenie Jedynki pojawił się kolejny reportaż: "Wstęp do wstępu" - autorstwa Anny Łoś i Ewy Szkurłat – do Radwanowic przyjechali pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Fundacja im. Brata Alberta przyjęła trzy kobiety i dziesięcioro dzieci ze Lwowa. Ich podróż do granicy ukraińsko-polskiej trwała osiemdziesiąt godzin. Rodziny przywiozły busy prywatnej firmy z Zabierzowa, której pracownicy zorganizowali też zbiórkę darów. Kolejne samochody czekają na rodziny uchodźców na granicy w Medyce i Krościenku. Fundacja im. brata Alberta obejmie pomocą sześćdziesiąt osób.
ŚRODA - 16 marca
Tematyka wojny była omawiana w audycjach: "Sygnały dnia" (goście: Andrzej Adamczyk, Andrij Deszczyca - ambasador Ukrainy w Polsce), "Cztery pory roku", "W samo południe" (gość: Jacek Łęski, korespondent TVP z Kijowa), "Ekspres Jedynki" i "Polska i świat".
W audycji "Jedynka Dzieciom" opowieść o książce "Stało się coś złego", przewodniku dla dzieci i ich rodziców, opiekunów czy nauczycieli, którzy muszą zmierzyć się z rozmowami o ludzkich tragediach, poważnych światowych wydarzeniach czy zagrożeniach środowiska.
W audycji "Moje książki" pojawiły się następujące tematy:
- Ukraiński pisarz Petro Jacenko o sytuacji w Ukrainie i swojej powieści "Magnetyzm" (w tłumaczeniu Marcina Gaczkowskiego). Bohaterką książki jest dwudziestoparoletnia kobieta-magnes, która potrafi odczytywać historie ludzi i wydarzenia ukryte w metalowych przedmiotach - pociskach, zegarach, maszynach, motorach. Ucieka z ogarniętego wojną Doniecka do Kijowa, który okazuje się dla niej miastem klaustrofobicznym.
- Relacja ze spotkania w radiowym studiu im. W. Lutosławskiego (14 marca) z ukraińską poetką Lubow Jakymczuk, która w ostatnich latach dokumentuje w wierszach wojnę w swoim rodzinnym Donbasie, a po napaści Rosji opuściła Ukrainę razem z innymi uchodźcami. W spotkaniu weźmie również udział tłumaczka tomu "Morele Donbasu” i innych wierszy Lubow Jakymczuk - Aneta Kamińska.
Od 16 marca po "Wiadomościach po ukraińsku" rozpoczęto nadawanie specjalnych komunikatów dla uchodźców z Ukrainy, przygotowanych na zlecenie KPRM.
CZWARTEK - 17 marca
Kontynuowane było informowanie o agresji Rosji na Ukrainę w audycjach: "Sygnały dnia" (goście: Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej, Daniel Obajtek - prezes PKN Orlen), "Cztery pory roku", "W samo południe" (gość: Stanisław Karczewski), "Ekspres Jedynki" i "Polska i świat".
W audycji "Muzyczna Jedynka" gościem była Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, która zapraszała na charytatywny koncert Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury „Solidarni z Ukrainą” zaplanowany na niedzielę 20 marca.
W audycji "Magazyn bardzo filmowy" m. in. o inicjatywach i wydarzeniach związanych z filmem i kinem wspierające ukraińskich uchodźców.
PIĄTEK - 18 marca
Po północy nadany został reportaż „Ukraiński duch” autorstwa Moniki Chrobak. Ukraińska ikonopisarka Sofiya Bilyk wraz z 4-letnim synem znalazła w się grupie uchodźców wojennych, którzy schronili się w Polsce. 33-latka obecnie mieszka w Krynicy Zdroju. Jej mąż został w ich rodzinnym domu we Lwowie. Tam pomaga zdobywać żywność dla najbardziej potrzebujących. Jak opowiada w reportażu, wyjazd był spowodowany przede wszystkim lękiem o życie dziecka. „Kiedy słyszałam dźwięk syreny, to dostawałam ataku paniki, chroniliśmy się przed ewentualnym atakiem w piwnicy, ale i tam nie czułam się w pełni bezpieczna” -opowiada Ukrainka. Jak poinformował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi z Ukrainy ogarniętej wojną wyjechało już 2 mln osób. 1,2 mln uchodźców wojennych przyjechało do Polski. Inni postanowili wybrać między innymi Słowację, Rumunię, Węgry czy Mołdawię. To głównie są kobiety z dziećmi.
Ponadto tematyka wojny była omawiana w audycjach: „Sygnały dnia” (goście: Michał Dworczyk, Waldemar Kraska), „Cztery pory roku”, „W samo południe” (gość: gen. Roman Polko), „Ekspres Jedynki” i „Polska i świat”.
SOBOTA - 19 marca
Nadane zostały audycje specjalne:
- "Sygnały dnia" zamiast "Wolnej soboty": gość: Maciej Dubicki, Caritas Polska;
- "W samo południe" – tematyka wojny;
- W godz. 17.00-18.00 audycja specjalna – goście: dr Wojciech Lorenz PISM, Michał Bogusz OSW.
Ponadto audycja "Jedyne takie miejsce" była zrealizowana z Muzeum Pamięci Sybiru w Białystoku: konfiskata mienia, wywózki, cierpienie, upodlone życie z tym kojarzy się Sybir, czyli Syberia. A z drugiej strony, gdyby nie tak liczna polska obecność ten region świata pewno nie byłby tak dobrze opisany geograficznie, przyrodniczo czy kulturowo. O skomplikowanej polsko rosyjskiej historii i o ludzkich lodach wplecionych w tę historię, z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Po 15.00 w audycji "Gdzie jest Pan Cogito": z każdym dniem coraz więcej ukraińskich kobiet i dzieci przybywa do Polski. Pomagamy im niemal wszyscy, jak tylko możemy. Swoją niebagatelną rolę w tej pomocy mają także wielkie firmy, których udziałowcem jest Skarb Państwa. I właśnie o tej roli rozmawiano z Prezesami przodujących spółek.:
Marcin Chludziński, prezes KGHGM
Paweł Majewski, prezes PGNIG
Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego
W audycji "Z muzyką po Kresach": Od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę Polacy bardzo aktywnie zaangażowali się w pomoc Ukraińcom… O tej pomocy – w rozmowie z mieszkańcami przygranicznych miejscowości w województwie lubelskim. Gościem audycji był jeden z najwybitniejszych pisarzy ukraińskich, lider literackiej grupy Bu-Ba-Bu Jurij Andruchowycz.
NIEDZIELA - 20 marca
Realizowano kolejne audycje specjalne:
- W godz. 12.00-12.30 – gość: dr Jacek Raubo, UAM, defence24
- W godz. 16.00-17.00:
- rozmowa z Dmitrijem Muratowem, laureatem pokojowego Nobla w ubiegłym roku (EBU);
- rozmowa z Dorotą Zadrogą z Polskiej Misji Medycznej – o budowie szpitala polowego na Ukrainie;
- rozmowa z reporterem Radia Łódź Jarosławem Kosmatką, który jest na Ukrainie i zmierza w stronę Kijowa;
- rozmowa z Andrzejem Kińskim szef pisma „Wojsko i Technika";
Ponadto, w audycji "Słowoteka" tematem były: nowe słowa, zwroty, konstrukcje, połączenia wyrazowe. Jak język reaguje, zmienia się pod wpływem bieżących wydarzeń. W kontekście pandemii i wojny na Ukrainie. O tym w rozmowie z językoznawcą prof. Markiem Łazińskim z UW. Gościem audycji „W otwarte karty” był prof. Waldemar Paruch.
PONIEDZIAŁEK - 21 marca
Informowano o wojnie na Ukrainie w audycjach: "Sygnały dnia" (goście: Anna Fotyga – PiS i Paweł Szefernaker - MSWiA), "Cztery pory roku", "W samo południe" (gość: Bartosz Kownacki – PiS), 'Ekspres Jedynki" i "Polska i świat". W audycji "Polska i świat" zostało wprowadzone podsumowanie dnia z udziałem zaproszonego gościa – eksperta.
WTOREK - 22 marca
W "Nocy z reportażem" został nadany reportaż "30 Lat życia w pięciu plecakach" autorstwa Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka. Sasza i Viki, tak jak setki tysięcy innych ukraińskich uchodźców, przed wojną mieli swoje normalne, spokojne życie - dom, rodzinę, pracę, plany, marzenia. Dzisiaj zostali brutalnie zmuszeni do zmiany swoich planów, ograbieni z wolności i spokoju, ale nieograbieni z marzeń.
Ponadto "Sygnały dnia" (goście: Przemysław Czarnek, Marlena Maląg), "Cztery pory roku", 'W samo południe" (gość: Katarzyna Ueberhan, Lewica), "Ekspres Jedynki" i "Polska i świat" (gość: Agnieszka Bryc).
Po godz. 23.00 reportaż "Postawa każdego z nas" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. W niedzielę, 13 marca o świcie rosyjskie bomby spadły w odległości mniej niż 10 kilometrów od polskiej granicy. W piątek, 18 marca rakiety manewrujące z podwodnych okrętów na Morzu Czarnym przeleciały ponad 700 kilometrów i wybuchły w okolicy Lwowa. Jak reagują na to poczucie coraz większego zagrożenia Polacy. Wielu ruszyło na strzelnice, żeby poćwiczyć. Inni zapisują się na szkolenia proobronne. Wielu młodych mężczyzn, ale też młode kobiety i matki małych dzieci. Zmobilizowało je to, że obserwując sytuację cywili w Ukrainie i ich zorganizowanie, zrozumiały, że tak naprawdę w sytuacji zagrożenia, nie wiedziałyby, co robić. To pokolenia, które w systemie edukacji, żadnych szkoleń o tematyce obronnej nie miało, a teraz świadomość tych braków powoduje, że szukają miejsc, gdzie mogłyby podstawową wiedzę w tym zakresie zdobyć. Takie zajęcia prowadzą m.in. organizacje proobronne, żołnierze zawodowo czynni i uczniowie klas mundurowych. Również polski biznes włącza się do organizowania szkoleń.
ŚRODA - 23 marca
"Sygnały dnia" (goście: Henryk Kowalczyk, Piotr Nowak), "Cztery pory roku", "W samo południe" (gość: Paweł Bejda, PSL), "Ekspres Jedynki" i "Polska i świat" (gość: Łukasz Polinceusz CSM).
CZWARTEK - 24 marca
W audycji "Muzyka nocą" - rozmowa z Arturem Żakiem - lwowiakiem z dziada, pradziada - publicystą Radia Lwów i Kuriera Galicyjskiego. Prezentowane były lwowskie piosenki, dumki, pieśni ukraińskie i polskie o pokoju, wojnie i nadziei.
Ponadto o wojnie na Ukrainie: "Sygnały dnia" (goście: Paweł Soloch – BBN i Tomasz Siemoniak), "Cztery pory roku", "W samo południe" (gość: Wojciech Skurkiewicz, MON), "Ekspres Jedynki" i "Polska i świat" (gość: prof. Daniel Boćkowski).
SOBOTA - 4 czerwca
W godz. 9.00-12.00, została nadana specjalna audycja "Jedyne takie miejsce" ze Lwowa. W programie pojawiły się m.in. rozmowy z Lwowiakami, o zawiłej historii tego regionu, a także wiele polskich akcentów. Nie zabrakło odniesień do trudnego czasu na Ukrainie i ludzkich losów splecionych z dramatem wojny.
Audycje o tematyce ukraińskiej były nadawane przez cały rok 2022, szczególnie w pasmach publicystycznych. „Wiadomości po ukraińsku” (3 razy dziennie, po 10.00, po 14.00 i po 17.00) były nadawane do 29 października 2022 roku, a po tym terminie nadawano komunikaty odsyłające do Polskiego Radia dla Ukrainy.
Jedynka/ans