Polskie Radio

W 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej Polskie Radio uczciło pamięć ofiar

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 09:56
W 13.rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku z polską delegacją na uroczystości zbrodni katyńskiej, Polskie Radio uczciło pamięć ofiar. 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent PR na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy rodzajów sił zbrojnych oraz inne osobistości.
Raport z prac podkomisji smoleńskiej, który zawiera tezę, że katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem bezprawnej ingerencji strony rosyjskiej
Raport z prac podkomisji smoleńskiej, który zawiera tezę, że katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem "bezprawnej ingerencji strony rosyjskiej"Foto: praszkiewicz/shutterstock.com

10 kwietnia, w 13.rocznicę katastrofy samolotu z delegacją na uroczystości katyńskie, o godz. 08.41 na antenach Polskiego Radia: w Programie 1, Programie 2, Programie 3, Czwórce i Polskim Radiu 24, odczytane zostały nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.


03:23 PR1_mp3_20230410084107.mp3 W katastrofie 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób. O g.8.41 na antenach Polskiego Radia wybrzmiały ich nazwiska

 

10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Prezydent Andrzej Duda w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej przybył na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie katedry parze prezydenckiej: Lechowi i Marii Kaczyńskim.

- 13 lat minęło od tamtego 10 kwietnia. Jest już naszym zwyczajem, że tutaj spotykamy się zawsze o poranku w Katedrze Wawelskiej (...), żeby pomodlić się, oddać hołd, po to żeby wspomnieć zarówno panią prezydentową, pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak i wszystkich, którzy wtedy zginęli pod Smoleńskiem, naszych przyjaciół - jak zawsze powtarzamy - ludzi oddanych Rzeczpospolitej, oddanych sprawie Polski, którzy tam pojechali wtedy, by oddać hołd naszym oficerom pomordowanym przez Sowietów w Katyniu - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił, "to byli ludzie dla Polski bardzo zasłużeni, którzy dużo dla niej zrobili i do dzisiaj wielki żal pozostaje, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła, nie mogli dla Polski dalej pracować". - Robimy co w naszej mocy, żeby te sprawy dalej prowadzić - mam nadzieję - tak, jak oni by sobie wyobrażali - wskazał.


Zobacz SERWIS SPECJALNY poświęcony katastrofie smoleńskiej.