Polskie Radio

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Prof. Wolsza: Polacy byli okrutnie mordowani, ale mogli liczyć na sprawiedliwych Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:45
- Polacy w czasie rzezi wołyńskiej byli mordowani przez ukraińskich nacjonalistów, ale mogli także liczyć na pomoc ze strony Ukraińców - przypomina historyk, profesor Tadeusz Wolsza.

11 lipca obchodzony jest  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

"Polacy stali się łatwym łupem"

Profesor Tadeusz Wolsza przypomina, że ukraińscy nacjonaliści 11 lipca 1943 roku przeprowadzili jedną z najbrutalniejszych akcji na bezbronnych Polakach.


Posłuchaj
00:28 Wolsza - rzeź wołyńska - łatwy łup.mp3 - Ukraińcy wykorzystali dzień świąteczny. Była to niedziela, więc Polacy poszli do kościoła. Stali się łatwym łupem - wskazuje historyk. (IAR, 11.07.2023)

Brutalność pacyfikacji miała doprowadzić zastraszenia i w efekcie do "oczyszczenia" terenów Wołynia z zamieszkujących tam Polaków.


Posłuchaj
00:28 Wolsza.mp3 - Ukraińcy używali broni palnej, ale często używali też siekier, wideł, był to zabieg celowy, mający wzbudzić jeszcze większy terror - mówił prof. Tadeusz Wolsza (IAR, 11.07.2023)

 

Na skutek bestialskich mordów na samym Wołyniu zginęło około 60 tysięcy naszych rodaków, a blisko 300 tysięcy wyjechało. Profesor Wolsza przypomina jednocześnie, że wielu Polakom pomagali Ukraińcy, którzy sprzeciwiali się brutalnej polityce nacjonalistów.


Posłuchaj
00:25 Wolsza wołyń 2.mp3  - Obok tych, którzy dopuszczali się zbrodni, znaleźli się też tacy Ukraińcy, o których możemy powiedzieć, że to "Sprawiedliwi" - udzielali pomocy, udzielali schronienia - wskazywał historyk (IAR, 11.07.2023)

 

Czym była rzeź wołyńska? 

Według szacunków historyków Polakom pomagało oko tysiąca trzystu Ukraińców w 500 miejscowościach. Dzięki ich zaangażowaniu przeżyło około dwóch i pół tysiąca osób, a nacjonalistyczni zbrodniarze za pomoc Polakom, zamordowali około 380 Ukraińców.

Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków, w akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.

IAR/Witold Banach/bm

Czytaj także

Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:53
- To nie były działania spontaniczne, to była etniczna czystka na Polakach zorganizowana przez banderowskie ugrupowania nacjonalistyczne - mówił prof. Grzegorz Motyka, historyk, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Grzegorz Motyka: możemy mówić o sporze historyczno-politycznym w sprawie rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:00
Z rąk ukraińskich nacjonalistów tylko na Wołyniu zginęło, według różnych szacunków, 50-60 tysięcy ludzi (dzieci, kobiet, mężczyzn). Ale skala mordu była o wiele większa, bo na terenie Galicji Wschodnie, w obwodach lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, a także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mogło zginąć jeszcze ok. 40 tysięcy Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:53
Rzeź wołyńska była aktem niewyobrażalnego bestialstwa, jakiego ukraińscy nacjonaliści przy wsparciu chłopów dopuścili się na bezbronnej ludności polskiej, zamieszkującej Kresy Wschodnie. Wśród społeczności ukraińskiej nie brakowało jednak bohaterów, którzy nieśli pomoc Polakom, choć groziła im za to z rąk rodaków okrutna śmierć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Kasprzyk: pamięć i prawda to fundamenty dobrych relacji Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 06:11
We wtorek mija 80. rocznica tzw. krwawej niedzieli - punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Ten dzień upamiętnia apogeum ludobójstwa - niedzielę 11 lipca 1943 roku, gdy ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach.
rozwiń zwiń