Polskie Radio

Prof. Grażyna Ancyparowicz: prospołeczne działania rządu zmniejszają skutki inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 10:00
Nie chciałabym dziś wróżyć na temat wysokości inflacji w kolejnych miesiącach. Trzeba poczekać na listopadową prognozę NBP. Niewątpliwie natomiast, patrząc miesiąc do miesiąca inflacji już w Polsce nie ma. Co zaś do  podatku inflacyjnego, to zawsze towarzyszy on inflacji, ale przy takim  wsparciu ze strony państwa, z jakim obecnie mają do czynienia Polacy jego oddziaływanie na uboższe grupy społeczne jest znacznie mniejsze. Tracą natomiast oszczędzający ale to grupa dobrze uposażona, która ma z czego oszczędzać - oceniała w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, doradca prezesa NBP, były członek RPP i wykładowca akademicki.  
Prof. Grażyna Ancyparowicz.
Prof. Grażyna Ancyparowicz.Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

W odniesieniu do wypowiedzi prezesa NBP, że inflacja za październik może spaść poniżej 7 procent (rok do roku)  prof. Grażyna Ancyparowicz stwierdziła, że lepiej jest poczekać na listopadową projekcję NBP, opartą na wielu wskaźnikach. Zgodziła się natomiast z tym, że zasadzie inflacji miesiąc do miesiąca już od pół roku nie mam, choć wskaźnik roczny, wciąż nam ją pokazuje na podwyższonym poziomie.

Zauważyła, że mamy nowe zdarzenie w postaci wojny w Izraelu, które może być kolejnych czynnikiem proinflacyjnym ( np. przez wyższe światowe ceny ropy naftowej). Na razie tego nie widać, ale może być z tym różnie. Jeśli jednak tego wpływu nie będzie, to zdaniem prof. Grażyna Ancyparowicz RPP powinna kolejny raz obniżyć w listopadzie stopy procentowe, gdyż teraz bardziej obawiamy się spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.

Obniżone stopy procentowe pomogą firmom

- Mamy najniższy od 20 lat wskaźnik zaciąganych kredytów bankowych. Przedsiębiorcy ich nie biorą, bo są zbyt drogie – przypomniała prof. Grażyna Ancyparowicz.

W odniesieniu do propozycji wyborczych dotyczących dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców ekonomista zauważyła, że potem te osoby bez emerytury, zgłoszą się zapewne do opieki społecznej. Poza tym, jeśli ktoś wcześniej umrze, to bez świadczenia z ZUS jego dzieci będą głodować uważała prof. Grażyna Ancyparowicz.

Co do propozycji dwukrotnie wyższej niż obecnie kwoty wolnej od podatku tj. poniesieniu jej do 60 tys. zł rocznie prof. Grażyna Ancyparowicz zapytała: dlaczego nie 90 tys. albo 120 tys. zł i niech nikt nie płaci podatków? Zwróciła uwagę na potrzeby budżetu państwa, który ma istotne wydatki.

Nobel dla Claudii Goldin

Ekonomistka odniosła się też do tegorocznej nagrody Nobel z ekonomii, która została przyznana Claudii Goldin za badania sytuacji kobiet na rynku pracy.

Jako pierwsza opracowała ona w wyczerpujący sposób kwestię zarobków i wyników kobiet na rynku pracy na przestrzeni wieków. Wskazała, jakie są kluczowe powody istnienia tzw. "luki płacowej". Jak podkreśliła Goldin, szanse zawodowe kobiet determinowane są nie tylko poziomem wykształcenia lub kwalifikacjami, ale również obciążeniem obowiązkami rodzinnymi. Dlatego konieczna jest zmiana świadomości, promowanie modelu partnerskiego i walka z uprzedzeniami, w tym tradycyjnym podziałem obowiązków opiekuńczych.

- Nagroda Nobla zaczyna wyraźnie ewoluować w stronę ekonomii społecznej. Bez wątpienia patrząc globalnie sytuacja kobiet jest znacznie gorsza niż mężczyzn, zwłaszcza w kulturze arabskiej, ale także azjatyckiej. Patrząc też globalnie bez wątpienia okaże się, że kobiety są dyskryminowane, jeśli chodzi o zarobki. Jednak z moich doświadczeń wynika, że w Polsce to nie występuje, a jeżeli to często wynika z tzw. "ścieżek awansowych", bo kobiety do pewnych stanowisk nawet nie aspirują. Są obciążone innymi obowiązkami, mają też inne zainteresowania niż wspinanie się za wszelką cenę po ścieżce kariery zawodowej – analizowała prof. Grażyna Ancyparowicz. 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:20 profesor Grażyna Ancyparowicz, doradca prezesa NBP i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP mówi o nagrodzie Nobla przy Prezydencie RP or profesor Grażyna Ancyparowicz, doradca prezesa NBP i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP mówi o nagrodzie Nobla przy Prezydencie RP oraz o sytuacji gospodarczej Polski ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

Czytaj także

Eksperci: inflacja może być wyższa od Nowego Roku z powodu odwieszenia VAT na żywność, ceny energii i spadki stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 10:00
Inflacja bazowa spada, ale niepokojące są wzrosty cen ropy naftowej. Inflacja konsumencka choć będzie spadać to nie oznacza widocznych spadków cen. Należy pamiętać że od nowego roku wejdą w życie: wyższe świadczenia i płaca minimalna, przestanie obwiązywać zerowy VAT na żywność i nie wiadomo co będzie z zamrożonymi dziś cenami energii. To potencjalne czynniki wzrostu inflacji, szczególnie gdy dodalibyśmy do tego obniżone już wówczas stopy procentowe - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i dr Krzysztof Kandefer, Społeczna Akademia Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sasin: skończyła się groza inflacji; inflacja będzie spadać dalej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 10:09
Skończyła się groza inflacji, udało nam się tę inflację skutecznie zdusić, będzie spadać dalej - powiedział w piątek w Zambrowie (Podlaskie) szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, który jest liderem podlaskiej listy PiS w wyborach do Sejmu. Pod hasłem "tour the podlaskie" w piątek do wieczora - ruszając z Zambrowa - ma odwiedzić też Kołaki Kościelne, Czyżew, Wyszki, Bielsk Podlaski, Supraśl i Białystok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inflacja w Polsce mocno w dół. Eksperci prognozują dalsze obniżki stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 12:17
Po wrześniowych danych inflacyjnych RPP na październikowym posiedzeniu ponownie obniży stopy, ale w mniejszej skali niż na ostatnim posiedzeniu, tym razem o 25 punktów bazowych - czytamy w komentarzu ekonomisty Banku Pekao Kamila Łuczkowskiego do piątkowych danych GUS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci: Inflacja będzie dalej spadać, a obniżki stóp procentowych sprzyjają gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 10:00
Kolejna obniżka stóp procentowych była uzasadniona. Uspokoiła ona rynki i wszystko wskazuje, że stopy spadną dalej jeszcze w tym roku, a w przyszłym osiągną poziom ok. 4 proc. - mówili goście audycji „Rządy Pieniądza” w PR24:  prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspertka PKO BP: obniżenie stóp procentowych pomaga gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 17:00
Ceny żywności, które spadają od trzech miesięcy oraz ceny paliw dają nadzieję, że inflacja spadnie do poziomu 6-7 procent (rok do roku) jeszcze w końcu 2023 roku  - powiedziała Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń