Albert Camus wychował się w biednej, niepiśmiennej rodzinie żyjącej na przedmieściach Algieru. Do miejsca swego urodzenia powraca w niedokończonej autobiograficznej powieści "Pierwszy człowiek". Rękopis tego utworu znaleziono przy jego ciele, gdy w wieku 46 lat zginął w wypadku drogowym. Książka ta jest dowodem na to, że bez Algierii trudno zrozumieć dzieło artysty. Urodził się 7 listopada 1913 roku, zmarł 4 stycznia 1960 roku.
Camus znany jest przede wszystkim jako autor "Dżumy", "Obcego" i "Upadku". Był także twórcą teatralnym i eseistą. Zaliczany do egzystencjalistów, szedł swoją drogą, skłócony z Jean-Paulem Sartrem, odrzucając faszyzm i komunizm, krytykując kolonializm, wskazywał współczesnemu człowiekowi horyzont etyczny. Za życia miał i nadal ma ogromny wpływ na rozwój literatury i myśli. Jego sylwetkę przypomnimy w "Kulturalnej Jedynce".
---
W ostatnim wydaniu "Kulturalnej Jedynki" przypomnieliśmy o stuleciu osiedlenia się Jana Kasprowicza na Harendzie. Poeta, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz zamieszkał w tym miejscu wraz ze swoją żoną Marią z domu Bunin w 1923 roku. Po śmierci poety, z inicjatywy jego żony Marii, w willi powstało muzeum. W placówce oglądać można pamiątki rodzinne, przedmioty użytkowe, obrazy i pozostałości księgozbioru. Przy muzeum zawiązało się Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które do dziś organizuje poświęcone poecie spotkania, odczyty i wieczory poetyckie.
***
Do wysłuchania audycji "Kulturalna Jedynka", we wtorek (8.11) po godz. 23.35, zaprasza Anna Stempniak
mg