Polskie Radio

Ekologia cyfrowa - jak korzystanie z technologii wpływa na naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 09:31
Ekologia cyfrowa to podejmowanie działań, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu technologii na środowisko naturalne.
Ekologia cyfrowa to pojęcie jeszcze mało znane, ale bardzo istotne. Ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu technologii na środowisko
Ekologia cyfrowa to pojęcie jeszcze mało znane, ale bardzo istotne. Ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu technologii na środowiskoFoto: tete_escape/shutterstock.com

Każda aktywność w sieci, każdy post w mediach społecznościowych, każdy lajk, każdy obejrzany filmik, wysłany e-mail/sms/mms wymaga ogromnej infrastruktury cyfrowej, a wszystko to jest niezwykle energochłonne. To m.in. budowanie i chłodzenie centrów danych, streaming, ładowanie urządzeń elektronicznych, kilometrowe okablowania, satelity, serwerownie.

Szacuje się, że cyfrowy ślad węglowy jest mniej więcej taki sam jak ślad węglowy, który generuje transport lotniczy. Jak korzystanie z technologii wpływa na naszą planetę? Dlaczego warto regularnie czyścić skrzynkę mailową, nie przesyłać bezmyślnie filmików czy dobrze wykorzystywać ładowarki?

O tym w audycji "Cztery pory roku" opowie gość: Marta Derdończyk, ekspert z portalu edukacyjnego Ekoeksperymentarium, który organizuje projekty ekologiczne, współpracuje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

  • Niechciane telefony od marketerów.

"Dzień dobry, dzwonię do pana z niezwykle korzystną ofertą..." W audycji przyjrzymy się telemarketingowi. Jak telemarketerzy usiłują nas pozyskać? Skąd mają nasz numer telefonu? Jak powinna wyglądać rozmowa, aby pozwoliła nam skutecznie uwolnić się od natrętnego telemarketera?

Gość: dr Paweł Rajba, informatyk, ekspert IT z Uniwersytetu Wrocławskiego (plus materiał reporterski Patryka Bedlińskiego).


Czytaj także:


  •  Cykl onkologiczny Agnieszki Ciecierskiej.
  • Konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego".

***

Na audycję "Cztery pory roku" w czwartek (9.11) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Kuba Marcinowicz.

kk