Polskie Radio

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 11:03
PROBA-3 to nazwa misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której Polska ma znaczący udział. Misja ta polega na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 m.
Misja PROBA-3 posłuży do obserwacji korony słonecznej, aby dowiedzieć się jak najwięcej o wietrze słonecznym i jego wpływie na pogodę na Ziemi.
Misja PROBA-3 posłuży do obserwacji korony słonecznej, aby dowiedzieć się jak najwięcej o wietrze słonecznym i jego wpływie na pogodę na Ziemi.Foto: shutterstock.com/Skylines

Ważą po ponad 200 kg. Jeden ma na pokładzie wielką przesłonę, a drugi - urządzenie obserwacyjne. To pierwsza taka platforma tworząca kosmiczne urządzenie obserwacyjne. Posłuży do badań korony słonecznej, wiatru słonecznego i jego wpływie na pogodę na Ziemi. Start misji zaplanowany jest na 2024 roku, a gościem "Eureki" będzie dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN dr hab. inż. Piotr Orleański. 

Ponadto w audycji: 

- Perowskity z Polski w kosmosie 

Słowo "perowskity" coraz częściej pojawia się w przestrzeni informacyjnej. Tym razem w kontekście pierwszego takiego przedsięwzięcia z udziałem technologii z Polski -  jako panele słoneczne jednego z satelitów. Perowskit to minerał występujący w przyrodzie. Odnaleziono go w 1838 roku na Uralu. Nazwany został na cześć słynnego rosyjskiego mineraloga Lwa Perowskiego. 

Perowskity mają umiejętność wyłapywania światła słonecznego, co pozwala przekształcić energię słoneczną w prąd. Dla jednych to wydarzenie sezonu, dla drugich początek rewolucji w energetyce opartej na panelach słonecznych. Czym są perowskity, gdzie już znajdują zastosowanie? O tym w rozmowie z dr. Aleksandrem Urbaniakiem z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. 

Zobacz też: 

***

Na "Eurekę" we wtorek (14.11) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

ans