Polskie Radio

Ludwik Andegaweński - jeden z najbardziej wojowniczych węgierskich królów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 13:30
Niemal rokrocznie stawał na czele wypraw zbrojnych przeciwko sąsiadom. Dzięki staraniom matki, Elżbiety Łokietkówny, odziedziczył także koronę królestwa polskiego. 653 lata temu, 17 listopada 1370 roku, w katedrze wawelskiej koronowano Ludwika Andegaweńskiego, zwanego Węgierskim.
Król Ludwik Węgierski
Król Ludwik WęgierskiFoto: polona

Ludwik pochodził z rodu Andegawenów (gałąź Kapetyngów) – dynastii rządzącej Węgrami od 1308 do 1382. Jego ojcem był król Węgier Karol Robert, a matką Elżbieta Łokietkówna, córka króla Polski Władysława I Łokietka i siostra Kazimierza III Wielkiego. Na mocy układów między Węgrami i Polską, dynastia andegaweńska miała prawo przejąć tron polski, w wypadku śmierci króla, Kazimierza Wielkiego, gdyby ten nie zostawił dziedzica płci męskiej. Elżbieta była głównym doradcą Ludwika, a jej pozycja na Węgrzech była bardzo silna. Ludwik wstąpił na tron węgierski po śmierci ojca, Karola Roberta w 1342.

Ponadto w audycji: 

Zwierzę wielkości kota - ma długie i cienkie nogi zakończone kopytami, a jego głowę zdobi biały czub. Potrafi biegać z prędkością 40 km/h.

Dikdik - jedna z najmniejszych antylop świata – przyszedł na świat w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Płeć zwierzęcia nie jest jeszcze znana; określa się ją najczęściej po rogach, które wyrastają samcom. Dikdik w naturze żyje w Afryce Południowej i Wschodniej.

Czytaj również: 

***

Na "Eurekę" w piątek (17.11) o godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki. 

ans