Ważnym przedsięwzięciem, związanym z wystawą, będzie także konferencja naukowa "Egipt na nowo odkryty" zaplanowana na 14 grudnia. Jej celem jest przypomnienie dokonań polskich naukowców odkrywających po raz pierwszy tajemnice starożytnego Egiptu.
Poza tym w audycji:
- Nazywany ojcem polskiej chemii - był twórcą polskiej terminologii chemicznej, także jednym z pierwszych wykładowców chemii w naszym języku oraz autorem "Początków chemii", pierwszego, napisanego po polsku, akademickiego podręcznika do tego przedmiotu. Jędrzej Śniadecki - jeden z najważniejszych myślicieli polskiego oświecenia.
- Materiał z cyklu Ministerstwa Zdrowia. Aut. Klaudia Porębska.
Niedawno w "Eurece":
"Potop i ogień, wstęp do upadku". Tak prof. Andrzej Nowak, autor książkowego serialu "Dzieje Polski" widzi lata 1632 – 1673 w historii Polski. - Ten okres zasługuje na określenie "dramatyczny". Można nawet zaryzykować bardziej wyraziste słowo, "tragiczny" - uważa prof. Andrzej Nowak.
Gość audycji "Eureka" przypomina, że w opisywanych dekadach rozgrywała się "tragedia Rzeczpospolitej". I choć ostatecznie do pełnej zagłady nie doszło, państwo znalazło się na jej krawędzi. - W grudniu 1655 z liczącej wcześniej blisko milion kilometrów kwadratowych Rzeczpospolitej, terenami całkowicie wolnymi od okupantów były okolice między Lwowem i Zamościem, Gdańsk oraz Jasna Góra - analizuje.
Czytaj także:
***
Na "Eurekę" w czwartek (7.12) o godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki.
DS