Polskie Radio

Podsumowanie roku 2023 w astronomii i astronautyce

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 09:42
Na jesień zaplanowano kosmiczny lot drugiego Polaka w historii, Sławosza Uznańskiego, który na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzi eksperymenty opracowane przez polskich naukowców i inżynierów. Zanim jednak to się stanie, w audycji "Eureka" podsumujemy miniony rok.
Warto spojrzeć w niebo
Warto spojrzeć w nieboFoto: Jim Cumming/shutterstock.com

Ubiegły rok w astronomii i astronautyce rozpoczęliśmy patrząc w gwiazdy, a konkretnie na kometę C/2022 E3 (ZTF). Obiekt ten został odkryty 2 marca 2022 roku przez Zwicky Transient Facility. Początkowo uważany był za planetoidę, jednakże okazał się być kometą długookresową, której okres obiegu wokół Słońca trwa ok. 50 tys. lat.

Kluczową częścią tego roku były również misje księżycowe. A jednym z ostatnich astronomicznych wydarzeń tamtego roku było rozpoczęcie misji Psyche, która ma dotrzeć do nietypowej planetoidy o tej samej nazwie, której badania mogą przynieść nowe informacje o początkach Układu Słonecznego.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

"Jak długo jeszcze, Katylino, będziesz nadużywać naszej cierpliwości? Jak długo jeszcze twoje szaleństwo będzie z nas drwić?" - tak zaczyna się jedna z najsłynniejszych mów w historii, której autorem jest rzymski pisarz, retor, polityk i filozof Marek Tulliusz Cyceron.

Ten bodaj najwybitniejszy mówca starożytnego świata urodził się 3 stycznia 106 r. p. Ch. w Arpinum, górskim mieście położonym około 100 km na południowy wschód od Rzymu.

Czytaj także:

***

Na audycję "Eureka" w środę (3.01) po godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki.

kk

Zobacz więcej na temat: Jakub Domoradzki