Polskie Radio

"Jedyne takie miejsce". Biblia Gutenberga - pelpliński skarb [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 10:35
Biblia Gutenberga to jedna z najdroższych książek na świecie, znajduje się na liście najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości UNESCO. Powstało około dwustu egzemplarzy księgi. W różnych zakątkach świata zachowało się 48. Jeden z oryginałów znajduje się w Polsce, w Pelplinie, gdzie jesteśmy dzisiaj - 6 stycznia, w ramach audycji "Jedyne takie miejsce".
Jakie skarby kryje Pelplin? Jak ważna jest Biblia Gutenberga? O tym Roman Czejarek w kolejnym odcinku audycji Jedyne takie miejsce
Jakie skarby kryje Pelplin? Jak ważna jest Biblia Gutenberga? O tym Roman Czejarek w kolejnym odcinku audycji "Jedyne takie miejsce"Foto: Polskie Radio

SŁUCHAJ RADIOWEJ JEDYNKI: 

Słuchaj Programu 1 Polskiego Radia w Playerze  

Biblia Johanna Gutenberga to pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku (przy użyciu czcionki ruchomej). Jest kompletnym wydaniem Pisma Świętego. Została przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452-1455 w Moguncji.

Dzieło to znajduje się na liście najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości UNESCO. Obok "Kodeksu Leicester" Leonarda Da Vinci czy "Ewangeliarza Henryka Lwa" jest jedną z najdroższych książek świata. Każdy egzemplarz 42-wierszowej księgi wart jest dziś majątek.

Czytaj także:


Gutenberg przygotował około dwustu sztuk Biblii. Część egzemplarzy wydrukowana była na pergaminie, część na zwykłym papierze. W różnych zakątkach świata zachowało się 48 oryginalnych dzieł (z czego 20 kompletnych). Jeden z oryginałów znajduje się w Polsce, w Pelplinie.

Muzeum pelplińskie posiada dwutomową wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki. Całość obejmuje łącznie w dwóch tomach 641 kart zadrukowanych obustronnie w dwóch kolumnach o wymiarach 285 mm x 85 mm, zawierających 40-42 wierszy.

Przed II wojną światową Biblia przez Warszawę trafiła do Paryża. Stamtąd w 1940 roku wywieziono ją do Londynu, a potem Kanady. Do Pelplina powróciła w 1959 roku.

Więcej o Biblii Gutenberga - a także o innych atrakcjach Pelplina, miasta w województwie pomorskim - będzie można się dowiedzieć z audycji "Jedyne Takie Miejsce".

Czytaj także:


***

Na audycję "Jedyne Takie Miejsce" w sobotę (6.01) w godz. 10.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek.

kk/DS

Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek