Polskie Radio

Od badań podstawowych do terapii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 13:46
W ostatniej edycji europejskiego programu Teaming for Excellence na lata 2023 – 2029, projekt polskich uczonych: "RACE: RNA i Biologia Komórki – od badań podstawowych do terapii", znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro.
Projekt polskich uczonych: RACE: RNA i Biologia Komórki  od badań podstawowych do terapii, znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro.
Projekt polskich uczonych: "RACE: RNA i Biologia Komórki – od badań podstawowych do terapii", znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro.Foto: Kateryna Kon/Shuttersock

Celem zwycięskiego projektu jest rozwój Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, w światowej klasy Centrum Doskonałości, właśnie w obszarze RNA i biologii komórki. Dzięki niemu Instytut będzie przekładał osiągniecia naukowe na zastosowania biomedyczne poprzez profesjonalny transfer technologii.

Gościem programu "Wieczór Odkrywców" będzie dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej profesor Marta Miączyńska – koordynatorka Projektu RACE, która przedstawi plany badawcze i opowie o oczekiwanych efektach w postaci nowych terapii.

---

W ostatnim wydaniu audycji "Wieczór Odkrywców" mówiliśmy o badaniach molekularnych nad białkami opiekuńczymi. Prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pionierem w tej dziedzinie, a 6 grudnia br. odebrał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy.

---

"Wieczór Odkrywców" to popularnonaukowy magazyn autorski Krzysztofa Michalskiego. Objaśniamy i komentujemy to, co dzieje się w świecie nauki, tłumaczymy zjawiska dziejące się we Wszechświecie, objaśniamy procesy społeczne, przedstawiamy współczesnych "odkrywców" – ludzi, którzy prowadzą badania naukowe, dokonują odkryć i wynalazków, ale także tych, którzy odkrywają przed nami tajemnice otaczającego świata i tłumaczą zawiłości procesów społecznych, objaśniają wpływ rozwoju nauki i techniki na życie człowieka, tworzą nowe prądy, wyznaczają kierunki prowadzonych badań i eksperymentów.

***

Do wysłuchania audycji "Wieczór Odkrywców" w paśmie "Eureka", w poniedziałek (22.01) o godz. 19.30, zaprasza Krzysztof Michalski.

mg

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Michalski